برانکو: به تیم ایران ایمان دارم


images/20060610/branco.jpg برانکو ایوانکوویچ ۴ سال است که در فوتبال ایران حضور دارد و تاثیر انکارناپذیری در موفقیت های تیمهای امید و ملی ایران داشته است.
حضور مستمر سبب آشنایی کامل او با فوتبال ایران و بازیکنان شده است. او وقت کافی برای پیاده کردن افکار خود در تیم داشته. رابطه اش با بازیکنان خوب و صمیمانه است و همه ملی پوشان با احترام از او سخن می گویند.
برانکو حساس ترین روزهای زندگی حرفه ای اش را می گذراند. یکشنبه ۲۱ خرداد می تواند نقطه عطفی در حرفه مربیگری او باشد.
وضع تیم خود را چگونه می بینید؟
همه بازیکنان انگیزه زیادی دارند و برای شروع مسابقات لحظه شماری می کنند.در مورد خط دفاعی تیم بحثهای زیادی شده.
شما چه می گویید؟
در بازیهای دوستانه نقاط ضعف و قوت تیم را به خوبی شناختیم و حالا در آستانه مسابقات خود به آمادگی کامل رسیده ایم.
لژیونرها چه وضعی دارند؟
مهدوی کیا از ناحیه کمر مصدومیت جزیی داشته بهبود پیدا کرده است. علی کریمی هم کاملا بهبود پیدا کرده فریدون زندی به بازی اول نمی رسد امیدوارم در بازی های بعد تیم را همراهی کند.
بخت ایران و آنگولا در گروه چهارم از ۲ تیم دیگر کمتر است. این طور نیست؟
بله ، مکزیک و پرتغال بختهای اصلی صعود هستند. مکزیک در جام کنفدراسیون ها عالی بود. مکزیکی ها برزیل را شکست دادند و در دیداری نزدیک به آلمان میزبان باختند.همه بازیکنان انگیزه زیادی دارند و برای شروع مسابقات لحظه شماری می کنند

پرتغال هم نایب قهرمان یورو ۲۰۰۴ است و با در نظر گرفتن این که یونان قهرمان اروپا در جام جهانی نیست ، پرتغال را می توان تیم اول اروپا به حساب آورد. البته تیم ایران انگیزه زیادی دارد و بازیکنانم می خواهند توانایی های خود را نشان دهند. به خودمان ایمان داریم. اگر از تمام قابلیت های خود استفاده کنیم ، صعود خواهیم کرد.
ایران برابر تیمهایی با شیوه های متفاوت بازی قرار خواهد گرفت. مکزیک سبک بازی امریکای لاتین را دارد و پرتغال با ترکیبی از شیوه اروپایی و استعداد برزیلی بازی می کند.
آنگولا هم ناشناخته است. به خوبی برای رقابت با این تیمها آماده شده اید؟
از تابستان گذشته برنامه دیدارهای دوستانه ما شروع شد. با توگو و لیبی که آفریقایی هستند مسابقه دادیم. ۳ بازی هم با تیمهای اروپایی بوسنی ، آذربایجان و مقدونیه و… یک دیدار هم با کاستاریکا از منطقه امریکای مرکزی داشتیم. پیش از شروع جام جهانی هم با کرواسی و بوسنی مسابقه دادیم. پس خوب آماده شده ایم.
بعضی ها می گویند تیم ایران بیش از اندازه محافظه کار است؟
منظور از محافظه کاری را نمی فهمم. ما همیشه هجومی بازی کرده ایم ، حتی برابر بحرین که تنها به یک مساوی برای صعود به جام جهانی نیاز داشتیم.
یکی از مشکلات همیشگی شما پیدا کردن یک مدافع چپ بوده.
درست است. در این منطقه ۸ بازیکن را در ۴ سال گذشته آزمایش کردم. اما تنها ستار زارع و شاید محمد نصرتی در سطح استاندارد مورد نظر بازی کرده اند. پیدا کردن یک بازیکن مادرزاد که دفاع چپ باشد، کار ساده ای نیست.
علی دایی با ۳۷ سال سن هنوز رهبر خط حمله است. آیا توان ۹۰ دقیقه بازی کردن را دارد؟
او یک رهبر است. دایی و وحید هاشمیان بهترین مهاجمان ما هستند. چند بازی او را تعویض کردم ؛ اما حتی خصوصیات دفاعی دایی نیز در بعضی مقاطع بازی حیاتی است.
مردم از تیم ملی انتظار زیادی دارند. اما می توانید پاسخگوی آنها باشید.
انتظارها در ایران همیشه به طرز عجیبی بالا است. ما حالا تیم جوان مبارزه جویی داریم. با وجودی که پرتغال و مکزیک در گروه ما قرار دارند، به صعود تیم خود امیدواریم.
نظرتان در باره بازیکنان ایرانی شاغل در آلمان چیست؟
از بازیکنانی شاغل در آلمان خیلی راضی ام. تجربه آنها از بوندس لیگا بسیار مهم بود. زیرا که کمک زیادی در راه رسیدن ما به جام جهانی کرد.
شما ۴ سال است که با فوتبال ایران کار می کنید. این حضور مستمر اثر مثبتی در کارتان داشته است؟
بله. به من فرصت کافی داده شد تا افکار و روش خود را به بازیکنان مورد نظرم انتقال دهم.
تیمی جوان را آماده کرده اید. درباره این تیم و فوتبال ایران چه دیدگاهی دارید؟
ما جوانان زیادی در تیم خود داریم. امیدوارم بتوانم به سرمربی بعدی تیم ملی ایران ، تیمی جوان را تحویل بدهم. ایران استعدادهای زیادی در اختیار دارد و بر این باورم که برخی از بازیکنان کنونی تیم ملی می توانند به ستارگانی در دنیای فوتبال تبدیل شوند. بازیکنانم در مسیر درستی قرارگرفته اند.
برای بعد از جام جهانی چه برنامه ای دارید؟
فعلا نمی دانم. آینده ام به خیلی چیزها بستگی دارد. تا اکتبر امسال با تیم ملی ایران قرارداد دارم. ۵ سال است که از خانواده ام دور بوده ام. شاید در آینده مربی یک تیم باشگاهی شوم.