برانکو: من به کیروش گفتم پیشنهاد ایران را قبول کن!

سرمربی پیشین کروات تیم ملی ایران که اکنون هدایت شاندونگ چین را در اختیار دارد، همچنان بر دریافت طلب خود از فدراسیون اصرار می ورزد. ایوانکوویچ با وجود این که پرونده شکایت از فدراسیون فوتبال را به فیفا برده تا به حق و حقوقش برسد از ایران خاطرات خوبی دارد و به کارلوس کی روش هم توصیه کرده هدایت تیم ملی ایران را قبول کند.

 

در گفت وگویی تفصیلی درباره ی حضور برانکو ایوانکوویچ در چین، وضعیت شکایت از فدراسیون فوتبال ایران،
حضور کی روش و …با سرمربی اسبق تیم ملی فوتبال گفت وگویی انجام داده است.

 

* آقای برانکو، پیروزی در لیگ قهرمانان آسیا را تبریک می گوییم. وضعیت تان در شاندونگ لنونگ چگونه است؟

 

متشکرم. با پیروزی که به دست آوردیم در حال حاضر شرایط خوبی داریم و با ۷ امتیاز در مکان دوم گروه قرار گرفته ایم. این ۳ امتیاز باعث شد امید زیادی برای حضور در مرحله ی یک هشتم نهایی داشته باشیم. با توجه به این که ۴ امتیاز در اختیار داشتیم این پیروزی پرگل به ما کمک کرد تا به آینده امیدوار باشیم.

 

* اما دو بازی دشوار با چونبوک موتورز و اوزاکای ژاپن دارید…

 

بله، دو بازی سخت پیش رو داریم اما برای گرفتن امتیاز باید خوب بازی کنیم. در لیگ قهرمانان آسیا بازی آسان وجود ندارد و همه تیمها با تمام توان در زمین حاضر می شوند. اگر بتوانیم مقابل این دو تیم هم عملکرد خوبی داشته باشیم صعود دور از دسترس نیست. دو بازی دشوار آینده مقابل نمایندگان کره جنوبی و ژاپن تکلیف تیمهای صعود کننده را مشخص خواهد کرد که امیدوارم یکی از دو تیم ما باشیم.

 

* بازی تیمهای ایرانی را در لیگ قهرمانان آسیا دنبال می کنید؟ وضعیت نمایندگان ایران را چطور ارزیابی می کنید؟

 

پیگیر نتایج تیمهای ایرانی هستم. سپاهان با وجود باخت همچنان شانس زیادی برای صعود دارد. ذوب آهن هم بازیهای خوبی به نمایش گذاشته و عملکرد قابل قبولی داشته است. دو تیم استقلال و پرسپولیس نسبت به دو نماینده دیگر خوب کار نکرده اند و شانس کمتری دارند. من شانس سپاهان را بیشتر از بقیه تیمهای ایرانی می دانم.

 

* باشگاه های کشورهای آسیای شرقی در سالهای اخیر در رقابتهای آسیایی موفق بوده اند. دلیلش چیست؟

 

اولین و مهمترین آن پول و سرمایه گذاری است که این کشورها انجام داده اند. کشورهایی مانند کره جنوبی و ژاپن و چین برنامه ریزی دراز مدت داشته اند و اکنون دارند نتیجه آن را می بییند. موفقیت بی دلیل نیست.

 

* با توجه به این که هدایت یک تیم چینی را در اختیار دارید، اگر بخواهید مقایسه ای بین لیگ چین و ایران انجام دهید به چه نتیجه ای می رسید؟

 

ایران لیگ پویا و البته پرحاشیه ای دارد. بازیکنان جوان مستعد زیادی در ایران وجود دارند که با حضور در تیمهای لیگ به افزایش سطح رقابتها کمک می کنند. لیگ چین و فوتبال به طور کلی در این کشور در سالهای اخیر رشد زیادی داشته و اکنون هم به سرعت در حال رشد است. چینی ها سرمایه گذاری زیادی در این زمینه انجام داده اند.

 

* پرونده لیگ قهرمانان آسیا را ببندیم؛ درباره پرونده شکایت از فدراسیون فوتبال صحبت کنید.

 

با توجه به طلبی که از فدراسیون داشتم به فیفا شکایت کردم و فیفا هم حق را به من داد و من هم منتظرم پولم را دریافت کنم. همین!

 

*اما گویا مهلتی که برای ایران تعیین شده بود، به پایان رسیده و شما هنوز پولی دریافت نکرده اید.

 

به هر حال من همچنان منتظرم و از حقم نمی گذرم. فیفا هم که حق را به من داده است.

 

* با توجه به روحیاتی که از شما سراغ داریم، انتظار نداشتیم از ایران و فدراسیون فوتبال شکایت کنید. چه شد که به صرافت شکایت افتادید؟

 

از ابتدا قصد نداشتم چنین کاری انجام دهم، اما با نامه ای که آقای مصطفوی به فیفا نوشت و اعلام کرد که من به تعهداتم عمل نکرده ام تصمیم گرفتم من هم شکایت کنم تا به حق و حقوقم که پاداش صعود به جام جهانی بود، برسم.

 

* بعد از پایان جام جهانی ۲۰۰۶ و رفتن از ایران مطلع شدید که چنین کاری صورت گرفته است؟

 

نه. همان موقع فهمیدم که در نامه آقای مصطفوی چنین مواردی درباره عدم حضور من در ایران ذکر شده است. از نامه مصطفوی پس از پایان جام جهانی عصبانی شدم. برخورد و واکنش سران فدراسیون فوتبال هم در ناراحتی من بی تاثیر نبود.

 

* حتما مطلع شده اید که کارلوس کی روش هدایت تیم ملی ایران را پذیرفت. گفته می شود که کی روش پیش از حضور در ایران با شما و چند نفر دیگر مشورت کرده است. این موضوع صحت دارد؟

 

بله آقای کی روش پیش از حضور در ایران با من و چند نفر دیگر درباره ی شرایط ایران گفت وگو و مشورت کرد. سوالاتی از من پرسید و من هم جواب دادم.

 

* چه سوالهایی؟

 

درباره وضعیت فوتبال ایران و یک سری مسائل پایه ای پرسید. من هم به او توصیه کردم که پیشنهاد فدراسیون فوتبال ایران را بپذیرد و هدایت تیم ملی ایران را به دست بگیرد.

 

* شما که از ایران شکایت کرده اید چرا به کی روش توصیه کردید سرمربی تیم ملی ایران شود؟!

 

شکایت من ربطی به این موضوع ندارد. با توجه به این که می دانم پتانسیل فوتبال در ایران بالاست و حضور مربی در حد کی روش می تواند باعث رشد فوتبال شود به او گفتم که نظرم مثبت است و بهتر است پیشنهاد ایران را قبول کند. این موضوع چه ارتباطی به شکایت من از فدراسیون فوتبال ایران دارد؟

 

* نظرتان درباره ی حضور کی روش در ایران چیست؟

 

کی روش مربی بزرگی است و سابقه و کارنامه درخشانی دارد. حضور او در تیمهای بزرگ نشان داده که او چه مربی بزرگی است و می تواند تجربیات ارزشمندش را به ایران منتقل کند.

 

* در نظرسنجی که انجام شد، مردم ایران شما را به عنوان موفق ترین مربی خارجی تاریخ فوتبال ایران انتخاب کردند. فکر می کنید کی روش بتواند از شما سبقت بگیرد؟

 

فکر می کنم و امیدوارم که بتواند. آینده خوبی را برای فوتبال ایران پیش بینی می کنم و فکر می کنم کی روش با توجه به بازیکنان خوب و مستعدی که در فوتبال ایران وجود دارد، بتواند ایران را به راحتی به جام جهانی ببرد.

 

* جام ملتهای آسیا را دیدید؟ عملکرد ایران را چطور ارزیابی کردید؟

 

همان طور که گفتم کشورهای آسیای شرقی سرمایه گذاری زیادی انجام داده اند و پیشرفت زیادی داشته اند. ژاپن و کره جنوبی از تیمهای بسیار قوی بودند که در کنار استرالیا بیشترین شانس را داشتند. اگر می بینید تیمهایی مانند ژاپن و کره جنوبی در چنین تورنمنتهایی موفق ظاهر می شوند، به دلیل لیگ بسیار قوی و پویایی است که دارند. ایران هم در مرحله گروهی قدرتمند نشان داد و عملکرد خوبی داشت، اما در مرحله بعد مانند ۴ سال پیش به کره جنوبی باخت. با این وجود به نظر من ایران در این دوره از رقابتها بد کار نکرد.

 

* به عنوان سوال آخر؛ به ایران برمی گردید؟

 

فعلا اجازه بدهید ببینم وضعیت شکایتم از فدراسیون فوتبال به کجا می رسد. بعدا درباره این موضوع می توانم سر فرصت تصمیم گیری کنم

خبرگزارى ایسنا

شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۰