برخورد با قهوه‌خانه‌داران به دستور رییس‌جمهور متوقف شد

شورای اصناف کشور از دستور رییس‌جمهور به وزیران کشور و بهداشت و درمان برای توقف در برخورد با قهوه‌خانه‌داران برای استفاده از قلیان خبر داد.


به گزارش خبرنگار اصناف خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) سایت شورای اصناف کشور با انتشار نامه‌ای اعلام کرد که در پی اعتراضات قهوه‌خانه‌داران به این طرح به خصوص در تهران و تبریز و همچنین تذکر دو تن از نمایندگان تبریز در مجلس شورای اسلامی رییس‌جمهور دستور داده است که “از برخورد خودداری کنید و اعلام نتیجه نمایید”.


عباس اعلایی ـ رییس اتحادیه قهوه‌خانه‌داران تهران ـ درباره این دستور رییس جمهور به ایسنا گفت: من به عنوان رییس اتحادیه قهوه‌خانه داران تهران و به نمایندگی از اتحادیه قهوه‌خانه داران کشور اعلام می‌کنم ما طبق روال همیشگی مطیع دستورات اداره اماکن و نیروی انتظامی در مورد رعایت کامل تمامی موازین اسلامی و قانونی در محل کارمان هستیم و تمامی اعلامیه‌ها و اطلاعیه‌های صادره را پذیرفته و اجرا می‌کنیم و متعهد می‌شویم با هرگونه تخلفی برخورد شود.


وی پیش از این با بیان اینکه اگر هم اجازه سرو غذا به قهوه‌خانه‌داران داده شود این کار به هیچ عنوان نمی‌تواند برای آنها سودآورد باشد به گفته بود: با توجه به تغییر ذائقه مردم آبگوشت را بیشتر از ۱۵۰۰ تومان نمی‌توان عرضه کرد و بالاترین قیمت چای هم ۱۰۰ تومان است، بنابراین درآمد اصلی قهوه‌خانه‌ها که ارائه قلیان بود با اجرای این طرح از دست رفته است و قهوه‌خانه‌ها باید بساط خود را به زودی جمع کنند که این کار مشکلات فراوانی به همراه دارد.


او ادامه داده بود: بسیاری از این واحدهای صنفی به صورت سرقفلی خریداری شده‌اند و با تغییر کاربری صاحب ملک مدعی مبالغ کلانی می‌شود که قهوه‌خانه‌داران توان پرداخت آن ندارند و علاوه بر آن تعداد زیادی کارگر که در این قهوه‌خانه‌ها مشغول به کارند از کار بیکار می‌شوند.


به گفته او در هر قهوه‌خانه تعداد پنج تا ۱۲ کارگر مشغول به کارند که از کار بیکار می‌شوند.