بررسی وضعیت ۱۸ تیم لیگ برتری در تعطیلات

مهر: با پایان یافتن هفته بیست و ششم رقابت های لیگ برتر در روز ۲۶ بهمن ماه، تمرینات تیم های لیگ برتری به دلیل برپایی اردوی تیم ملی تعطیل شد. تیم ملوان که دیدارش با استقلال در هفته بیست و ششم لغو شد، از روز ۲۸ بهمن ماه تمریناتش را آغاز کرد تا نخستین تیمی لقب بگیرد که برای حضور در ادامه مسابقات برنامه های آماده سازی اش را شروع کرده است.

براساس این گزارش سفر به ترکیه و جزیره کیش، بیش از همه کشورها و شهرها مورد توجه کادرفنی و مسئولان تیم های لیگ برتری قرار دارد که در این بین به احتمال بسیار زیاد پنج تیم راهی جزیره کیش شده و چهار تیم هم به ترکیه می روند. سفر سرخپوشان تهران به قطر و راه آهنی ها به امارات هم دیگر سفرهای خارجی تیم های لیگ برتری را رقم می زنند.

تیم های فوتبال فولادخوزستان، سایپای البرز و فجرسپاسی شیراز هم در شهرهای خود می مانند و وضعیت داماش گیلان هم اصلا مشخص نیست. برنامه آماده سازی تیم های لیگ برتر در تعطیلات میان فصل به شرح زیر است:

سپاهان اصفهان

صدرنشین لیگ برتر بعد از بازگشت “زلاتکو کرانچار” به ایران، تمریناتش را بصورت رسمی از روز سه شنبه آغاز کرد و صبح روز چهارشنبه هم برای برپایی اردوی آماده سازی یک هفته ای در شهر آنتالیا راهی ترکیه شد. زردپوشان اصفهانی دو دیدار تدارکاتی با تیمی از قرقیزستان و تیم اسلاویا بلاروس را در دستور کار دارند.

استقلال تهران

پیروزی برابر الاتفاق عربستان پاداش تعطیلی چهار روزه را برای شاگردان مظلومی به همراه داشت. آنها از روز پنجشنبه تمرینات خود را برای حضور در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا و لیگ برتر از سر گرفتند. آبی پوشان از ششم اسفندماه هم اردوی شبانه روزی پنج روزه را در هتل المپیک برگزار خواهند کرد. شاگردان مظلومی ساعت ۲۲:۴۰ روز چهاردهم اسفندماه برای دیدار با الریان قطر در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا راهی شهر دوحه خواهند شد.

تراکتورسازی تبریز

پس از شکست برابر مس کرمان در هفته بیست و ششم لیگ برتر، تمرینات تیم تراکتورسازی تبریز به مدت ۶ روز تعطیل بود اما شاگردان امیر قلعه نویی از روز سه ‍شنبه تمرینات خود را آغاز کردند. این تیم تبریزی با حمایت یکی از موسسات خیریه قرار است از روز ششم اسفندماه برای برپایی اردویی یک هفته ای راهی ترکیه شود.

صبای قم

شاگردان ویسی پس از تساوی برابر پرسپولیس در بازی پرحاشیه هفته بیست و ششم، از روز جمعه تمرینات خود را در شهر قم آغاز کرده و روز یکشنبه برای برپایی اردوی پنج روزه راهی جزیره کیش می شوند. آنها پس از بازگشت به قم، برنامه های آماده سازی خود را برای حضور در دیدارهای پایانی لیگ یازدهم، در این شهر پیگیری و یکی دو دیدار تدارکاتی هم برگزار خواهند کرد.

نفت تهران

تمرینات تیم نفت تهران از روز پنجشنبه در زمین تهرانسر آغاز شد و شاگردان حسین فرکی روز شنبه پیش رو برای برپایی اردوی آماده سازی راهی جزیره کیش می شوند. آنها پس از بازگشت به تهران چند دیدار تدارکاتی را برگزار کرده تا آماده دیدار با مس سرچشمه در هفته بیست و هفتم لیگ برتر شوند.

فولاد خوزستان

هوای بسیار خوب اهواز مجید جلالی را بر آن داشت تا تمرینات آماده سازی تیم خود را در این شهر برگزار کند. فولادی ها از روز سه شنبه تمرینات خود را در اهواز آغاز کرده و در برخی روزها در دو نوبت صبح و بعدازظهر و در بعضی از روزها تنها بعدازظهرها تمرین می کنند. این تیم روز پنجشنبه یازدهم اسفندماه هم یک دیدار تدارکاتی برگزار خواهد کرد.

ذوب آهن اصفهان

تمرینات آماده سازی تیم فوتبال ذوب آهن از روز چهارشنبه با حضور بازیکنان بومی در ورزشگاه ملت آغاز شد و از شنبه با اضافه شدن بازیکنان غیراصفهانی و خارجی، تمرینات این تیم به شکلی جدی تر پیگیری می شود. شاگردان ابراهیم زاده از روز نهم تا شانزدهم اسفندماه اردویی را در جزیره کیش برگزار خواهد کرد.

پرسپولیس تهران

بازی با الهلال عربستان در نخستین دیدار مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا، پرسپولیس ها را به تکاپو انداخته است. آنها تمرینا ت آماده سازی خود را روز دوشنبه اول اسفندماه در تهران آغاز کردند و قرار است پیش از آن بازی مهم و حساس، اردوی چهار، پنج روزه را در شهر دوحه قطر برگزار کنند.

صنعت نفت آبادان

بازیکنان تیم صنعت نفت صبح سه شنبه به تهران آمده و در ورزشگاه هما نخستین تمرین خود را بعد از پایان تعطیلات تیم، برگزار کردند. آنها سه شنبه شب برای برپایی اردوی آماده سازی راهی جزیره کیش شدند و تا ۹ اسفندماه در این جزیره خواهند ماند. شاگردان کاستا سپس به آبادان برگشته و پیش از آغاز دوباره رقابت ها، دو دیدار با تیم های خوزستانی برگزار می کنند.

سایپای البرز

مجتبی تقوی، سرمربی جدید تیم سایپا از روز دوشنبه که دور جدید تمرینات آماده سازی این تیم آغاز شد، بصورت رسمی به بازیکنان این تیم معرفی شد. در برنامه های وی برای آماده سازی نارنجی پوشان کرجی، اردوی خارج از استان و کشور وجود ندارد و این تیم تمریناتش را در زمین کارخانه پیگیری می کند.

فجرسپاسی شیراز

محمود یاوری ماندن در دیار حافظ را به سفرهای برون استانی و کشوری ترجیح داده است. تمرینات این تیم که در نیم فصل دوم عملکرد بسیاری خوبی داشت، از روز چهارشنبه آغاز شد و تا شروع مسابقات لیگ، برنامه های آماده سازی را در شیراز پیگیری کرده و یکی دو دیدار تدارکاتی هم برگزار خواهند کرد.

داماش گیلان

مشکلات مالی که این روزها به بحران تبدیل شده، زمینه ساز اعتصاب بازیکنان داماش گیلان شده است. این تیم قرار بود تمرینات خود را از روز دوشنبه آغاز کند اما بازیکنان حاضر به شرکت در تمرینات آماده سازی این تیم نشدند. البته به خاطر مشکلات مالی قرار بود شاگردان مهدی تارتار تنها در رشت برنامه های تمرینی را برگزار کنند اما بازیکنان از حضور در تمرینات انصراف دادند تا اینکه روز چهارشنبه امیرعابدینی وعده حل مشکلات را به آنها داد تا تمرینات داماش از سر گرفته شود.

ملوان بندرانزلی

شاگردان پورغلامی نخستین تیمی بود که تمرینات آماده سازیشان را برای حضور در ادامه مسابقات لیگ برتر آغاز کردند. آنها از روز جمعه هفته گذشته (۲۸ بهمن) تمرینات خود را از آغاز کرده و از روز یکشنبه برای برگزاری اردوی شبانه روزی به مدت پنج روز، در هتل جهانگردی مستقر شدند. به نظر می رسد آنها هفته آینده هم اردویی در تهران داشته باشند اما اگر شرایط برپایی این اردو مهیا نشود، ملوانی ها تمرینات خود را در شهر انزلی پیگیری خواهند کرد.

مس کرمان

تمرینات تیم مس از روز پنجشنبه در کرمان آغاز شد که این نخستین تمرین تیم زیر نظر ابراهیم قاسمپور سرمربی جدید نارنجی پوشان خواهد بود. آنها قرار است علاوه بر پیگیری تمرینات آماده سازی در کرمان، اردویی را در یکی از کشورهای آذربایجان یا امارات برگزار کرده یا به جزیره کیش بروند که هنوز برنامه اردوی این تیم مشخص نشده است. به نظر می رسد در نشستی که مدیران این باشگاه با سرمربی تیم خواهند داشت، این مشکل نیز برطرف شود.

راه آهن شهرری

علی دایی برای آماده سازی هرچه بهتر و بیشتر تیمش برای حضور در دیدارهای پایانی لیگ برتر، تمرینات این تیم را از روز شنبه آغاز کرد. در صورتی که مشکل خاصی پیش نیاید، آنها روز دوشنبه هفته آینده برای برپایی اردویی ۶ روز و انجام یک دیدار تدارکاتی راهی امارات می شوند. بعد از پایان این اردو و تا آغاز لیگ برتر، تمرینات راه آهن در تهران پیگیری می شود.

شهرداری تبریز

تمرینات شاگردان علی اصغر مدیرروستا هم از روز سه شنبه آغاز شده و اگر مشکلات این تیم برطرف شود آنها در هفته آینده راهی ترکیه خواهند شد. پس از بازگشت از ترکیه، شهرداری ها برنامه های آماده سازی خود را در تبریز پیگیری خواهند کرد.

شاهین بوشهر

بازیکنان تیم شاهین پس از برگزاری دیدار هفته بیست و ششم لیگ برتر و تعطیلی تمرینات به استراحت پرداخته و از روز چهارشنبه برنامه های آماده سازی خود را در تهران آغاز کردند. شاگردان حمید درخشان طی روزهای آینده برای برپایی اردویی ۹ روزه راهی کشور ترکیه خواهند شد.

مس سرچشمه

شاگردان اصغر شرفی از روز دوشنبه تمرینات خود را آغاز کرده اند و بسیار امیدوارند با رسیدن به آمادگی کامل، در هفته های پایانی لیگ با قدرت بیشتری به میدان رفته و از سقوط به لیگ دسته اول نجات پیدا کنند. آنها از روز جمعه هم برای برپایی اردوی آماده سازی یک هفته ای راهی شهر کیش شده و پس از بازگشت به کرمان، تمرینات خود را در سرچشمه پیگیری خواهند کرد.