برکناری مدیر شیرخوارگاه دولتی زنجان

سازمان بهزیستی اعلام کرد:‌ فرد خاطی در حادثه کودک آزاری در شیرخوارگاه بهزیستی زنجان به مراجعه قضائی معرفی شد و این فرد به همراه مربی و مدیر مرکز تا اعلام نظر نهایی مرجع قضایی از کار بر کنار و تعلیق شدند.به گزارش فارس، روابط عمومی سازمان بهزیستی کشور اعلام کرد: در پی بروز حادثه‌ای بی‌سابقه در شیرخوارگاه بهزیستی زنجان، گروه بازرسی ویژه با دستور رئیس سازمان بهزیستی کشور به زنجان اعزام و با توجه به اهمیت موضوع رسیدگی فوری پرونده را با حضور در محل شیرخوارگاه زنجان در دستور کار قرار داد.

این گروه امروز ضمن بررسی گفته‌‌ها و مستندات موجود در شیرخوارگاه زنجان و گفت‌وگو با کودکان موردنظر و نیروهای مرکز و مسئولان مربوطه نسبت به رسیدگی به موضوع اقدام کرد.

حسین خادم حسینی، مدیرکل بازرسی سازمان بهزیستی کشور، گفت: گروه بازرسی ویژه سپس ۳ کودک موردنظر را برای اعلام نظر رسمی در مورد سوختگی به پزشک قانونی استان اعزام کرده است که گزارش مکتوب و مستند پزشکی قانونی نیز پس از معاینه کودکان اعلام شد.

بر اساس اعلام نظر پزشکی قانونی، یکی از فرزندان به نام مریم، هیچگونه آثاری از ضرب و جرح نداشته است.
مریم سه ماه پیش به دلیل مقتول شدن یکی از والدین و زندانی بودن والد دیگر و عدم صلاحیت بستگان در نگهداری و نیز خشونت و آزار به بهزیستی واگذار شده بود.

بر اساس نظر پزشکی قانونی ۲ کودک دیگر دارای سوختگی نوع دوم به میزان یک درصد بوده‌اند که در مورد یکی از فرزندان به احتمالی قوی سوختگی توسط غیر صورت گرفته است.

بر اساس این گزارش با توجه به اعلام گزارش پزشکی قانونی و همچنین عدم پذیرش موضوع توسط فردی که مراقبت فرزندان را برعهده داشته گروه بازرسی نسبت به معرفی وی به مراجع ذی‌صلاح قضایی اقدام نموده است.
همچنین به دلیل سهل‌انگاری صورت گرفته فرد مزبور به همراه مربی و مدیر مرکز تا اعلام نظر نهایی مرجع قضایی از کار برکنار و تعلیق شد و پرونده‌ای نیز در هیئت رسیدگی به تخلفات در سازمان بهریستی کشور برای بررسی ابعاد موضوع تشکیل شد.

مدیرکل بازرسی سازمان بهزیستی کشور ضمن تاکید بر اینکه در آئین نامه و دستورالعمل‌های تربیتی بهزیستی تنبیه بدنی به هر شکل ممنوع بوده و برخورد با کوچکترین تخلف در این زمینه مورد تاکید قرار گرفته.است افزود: سازمان بهزیستی به عنوان حامی حقوق کودکان ضمن برخورد قاطع و بدون هرگونه گذشت و تساهل با خاطیان در ماجرای شیرخوارگاه زنجان بر این نکته تاکید می‌کند که نبایستی با درشت ‌نمایی و سیاه نمایی غیر واقعی و بزرگتر از ابعاد اصلی ماجرا موجب تشویش اذهان عمومی و زیر سوال بردن خدمات مربیان دلسوز بهزیستی که به طور شبانه‌روزی به ارائه خدمات به فرزندان سازمان در سراسر کشور مشغولند شد.

وی ادامه داد: بخشی از تصاویر پخش شده و ضمناً هیچکدام از این کودکان برخلاف اخبار مندرج در رسانه‌ها یتیم و بی‌سرپرست نبوده و همگی جزء فرزندان بدسرپرست خانواده‌های آسیب دیده هستند که توسط بهزیستی شناسایی و پذیرش شده‌اند.