برنج آلوده ای به بازار نیامده است / رسانه ‌ها شلوغش کردند

جمیل علیزاده شایق در گفت و گو با جام جم آنلاین گفت : دولت برخورد خوبی با قضیه برنج ‌های آلوده ای که مطرح شد داشت و دستور بر این بود که اگر برنج آلوده ای در انبارها باشد معدوم شود . خوشبختانه هیچ برنج آلوده ای به بازار نیامده و این نشان می‌ دهد که اگر برنج آلوده ای هم در انبار وجود داشته معدوم شده است .

دبیر انجمن برنج ،نیاز کشور به مصرف برنج را درسال ۲ میلیون و ۸۰۰ هزارتن اعلام کرد وگفت:سال ۹۴ با وجود این که انتظار می‌ رفت سال خشک و کم آبی باشد اما خوشبختانه استانهای شمالی که عمده تولید برنج درکشور را دارند تحت تاثیر قرار نگرفتند و تولید محصول برنج در کشوربسیار خوب و حدود دومیلیون تن بوده است .

وی افزود : برای تأمین نیاز کشور ۸۰۰ هزار تن برنج نیاز است که بر اساس اعلام گمرک در هفت ماهه نخست سال ۹۴حدود ۶۰۰ تن برنج وارد کشور شده است و کسی هم صحبت از واردات برای تأمین کسری نیاز نکرده است چرا که ذخایری نیز از قبل وجود داشته است .

شایق بیان داشت : پیش از این نیاز کشور به برنج ۳ میلیون تن اعلام می‌ شد که این باعث شده بود برنج بیش از نیاز کشوروارد شود و سال ۹۲ نیز شاهد وارد شدن دو میلیون تن برنج به کشور بوریم که جزء ذخایر برنج کشور باقی ماند .

شایق مصرف برنج ایرانی را در بین مردم بسیار مناسب دانست و گفت : با وجود آنکه قیمت برنج ایرانی گران است اما مردم از آن استقبال کردند بطوریکه هم اکنون در انبارها برنجی باقی نمانده است .

وی در پاسخ به این پرسش که کشت برنج برای سال ۹۵ از چه زمانی آغاز می‌ شود و تولید برنج چه میزان پیش بینی می‌ شود گفت : در مورد برآورد تولید برنج در سال ۹۵ درنیمه دوم فروردین ماه می‌ توان بیان نظر کرد اما درمورد زمان آغاز کشت محصول باید گفت که اگر چه معمولا کشاورزان بعد از ایام عید شروع به خزانه گیری می‌ کنند اما امسال به دلیل خوب بودن هوا این اقدام ۲۰ روز جلوتر اتفاق افتاده است و به نظر می‌ رسد کشاورزان به دنبال آن هستند که با آغاز زود هنگام کشت بتوانند دو بار کشت انجام دهند .

سیما رادمنش – جام جم آنلاین

مطلب بالا در حوزه سینما و تلویزیون و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۲۸ March 2016 | 2:30 pm منتشر شده و گروه اینترنتی خبرینه آن را بازنشر کرده است.