«بر باد رفته»«مسابقات فوتبال این کشور»«مراسم اسکار» و «کارتون سیندرلا؟»

۱۰۰ برنامه‌ی برتر شبکه‌های تلویزیونی آمریکا که طی ۴۰ سال از بیشترین مخاطب برخوردار بوده‌اند، معرفی شدند.به گزارش خبرنگار سرویس تلویزیون ایسنا، پرمخاطب‌ترین برنامه‌ی تلویزیونی آمریکا، ۱۹۶۱ تا ۲۰۰۰، متعلق به شبکه CBS است که ۲۸ فوریه ۱۹۸۳، ۶۰ و ۲ دهم درصد از مخاطبان را پای تلویزیون نشاند.


قسمت آخر سریال «ام،آ، اس، اچ» در حالی پرمخاطب‌ترین برنامه تلویزیونی تاریخ آمریکا لقب گرفته است که هیچ‌کدام از قسمت‌های دیگر این سریال نتوانستند موفقیت آن را تکرار کرده و حتی در میان ۱۰۰ برنامه برتر قرار گیرند.پس از قسمت آخر مجموعه تلویزیونی «ام،آ،اس، اچ» در حالی پرمخاطب‌ترین برنامه تلویزیونی تاریخ آمریکا لقب گرفته است که هیچ کدام از قسمت‌های دیگر این سریال نتوانستند موفقیت آن را تکرار کرده و حتی در میان ۱۰۰ برنامه برتر قرار گیرند.پس از قسمت آخر مجموعه تلویزیونی «ام،آ،اس، اچ» عنوان دومین برنامه پربیننده تاریخ آمریکا نیز به برنامه‌ای از شبکه CBS اختصاص یافت.


برنامه «دالاس» با ۵۳ و ۳دهم درصد بیننده، دومین برنامه پرمخاطب است که ۲۱ نوامبر ۱۹۸۰ در قالب ۶۰ دقیقه به روی آنتن رفت. قسمت هشتم سریال «ریشه‌ها» که بر اساس کتاب مشهوری به همین نام ساخته و در سال ۱۹۷۷ پخش شده عنوان سومین برنامه تلویزیونی پرمخاطب تاریخ آمریکا را به خود اختصاص داده است.این سریال که از شبکه ABC پخش شد، در پرمخاطب‌ترین روز خود، ۵۱ و یک دهم درصد از مخاطبان را پای تلویزیون نشاند که برخی نام دیگر از قسمت‌های سریال «ریشه‌ها» نیز در میان ۱۰۰ برنامه برتر تلویزیونی برتر آمریکا دیده می‌شود.


مسابقات جام برتر فوتبال نیز در زمره‌ی پربیننده‌ترین برنامه‌های تلویزیونی تاریخ آمریکا قرار گرفته است به نحوی که دوره‌های شانزدهم و هفدهم این مسابقات که به ترتیب از شبکه‌های CBS و NBC به روی آنتن رفتند، جایگاه چهارم و پنجم را با ۴۹ ویک دهم درصد و ۴۸ و ۶ دهم درصد بیننده به خود اختصاص دادند.۲۷ دوره‌ی دیگر از این مسابقات نیز در فهرست ۱۰۰ برنامه برتر آمریکا طی سال‌های ۱۹۶۱ تا ۲۰۰۰ دیده می‌شود.


بینندگان آمریکایی به تماشای مسابقات المپیک نیز تمایل بسیار نشان داده‌اند به نحوی که پخش بازی‌های المپیک در سال ۱۹۹۴، ۴۸ و ۵ دهم درصد از مخاطبان را پای تلویزیون نشاند و عنوان ششمین برنامه پر بیننده تاریخ آمریکا را ثبت کرد.به گزارش ایسنا، درمیان سریال‌های پر مخاطب، همچنین نام فیلم‌هایی چون «بر باد رفته» و «مرغان شاخسار طرب» دیده می‌شود که به این فیلمها که در قالب سریال از شبکه‌های NBC و ABC پخش شده‌اند به ترتیب رتبه‌های هشتم و چهل و یکم را در بین برنامه‌های پر مخاطب آمریکا به خود اختصاص داده‌اند.به نقل از سایت ورایتی، پخش زنده مراسم اسکار نیز در فهرست پر بیننده‌ترین برنامه‌های تلویزیونی ۴۰ سال اخیر آمریکا قرار دارد و پر بیننده‌ترین مراسم اسکار در سال ۱۹۷۰ با ۴۳ و ۴ دهم درصد مخاطب به ثبت رسیده است. این برنامه دو ساعت و نیم از شبکه ABC آمریکا پخش شد.پخش زنده مراسم اسکار در سال ۱۹۶۷ نیز در زمره‌ی ۱۰۰ برنامه پر بیننده آمریکا قرار می‌گیرد. این برنامه با جذب ۴۱ و ۳ دهم درصد مخاطب در رتبه ۶۸ قرار می‌گیرد.


«کارتون سیندرلا» تنها انیمیشنی است که درجمع ۱۰۰ برنامه پربیننده ۴۰ سال اخیر آمریکا قرار گرفته است. این کارتون ۹۰ دقیقه‌یی از شبکه CBS پخش شد و ۲ و ۳ دهم درصد از مخاطبان را پای تلویزیون نشاند.به گزارش ایسنا، نمایش تلویزیونی آرزوهای کریسمس باب، مسابقات بسکتبال سال ۱۹۸۲ سریال بورلی هیلبیلز، فیلم هواپیما سریالهای بیل کاسبی و بونانزا نیز در زمره‌ی پر مخاطب‌ترین برنامه‌های تلویزیونی آمریکا طی سالهای ۱۹۶۱ تا ۲۰۰۰ قرار می‌گیرند.این آمار از سوی موسسه تحقیقاتی نیسن منتشر شده است و برنامه های کمتر از ۳۰ دقیقه را شامل نمی‌شود.