بسیاری از زنان نیز از رنگ‌های روشن استفاده می‌کردند …

یک هیأت حقیقت‌یاب آمریکایی، که ماه گذشته از ایران دیدن کرده بود، اذعان داشته است: تصویر ارائه‌شده توسط رسانه‌های آمریکایی از ایران، احمدی‌نژاد و حجاب، متفاوت از آن چیزی بوده که آنان در خود ایران ‌دیده‌‌اند.

به گزارش سرویس بین‌الملل «بازتاب»، به نقل از «ژورنال‌نیوز»، «ملیسا ون» در سفر به ایران، انتظار داشت تا همان تصویری را از این کشور خاورمیانه‌ای ببیند که رسانه‌های آمریکایی، نشان داده بودند.
او در بازگشت گفت: «همه پیش‌داوری‌های من، اشتباه بود».

«ون» که مدیر اجرایی شرکت «Peace Action» ایالت نیویورک است، یکی از ۲۲ آمریکایی بود که از ۸ تا ۲۰ می با شرکت FOR به ایران آمدند، تا به عنوان گروه «حقیقت‌یاب و هیأت دوستی» فعالیت کنند.
تاکنون، ۴۱ نفر شرکت از سوی FOR برای بازدید از ایران به این کشور اعزام شده‌اند. اعضای این گروه، در مرکز Nyack با هم دیدار می‌کنند تا یافته‌هایشان از ایران را بیان کرده و به پرسش‌های مردم در مورد ایران، پاسخ دهند.«ویرجینیا بارون» از ساکنان گیلفورد که در دسامبر ۲۰۰۵ به ایران رفته است، می‌گوید: «با توجه به مسائل موجود بین دو کشور، به نظر من مهم است که مردم ما درباره کشوری که آن را دشمن می‌نامیم، بیشتر بدانند».
بارون، همراه با «ریچارد دیتس»، «دنیل اشتروم» و خواهر «الن فرانسیس پویسون» در مورد مسائلی مانند برنامه اتمی ایران، رفتار ایران با اقلیت‌های مذهبی و تاریخ و فرهنگ غنی این کشور صحبت خواهند کرد.

همچنین فیلمی نیم‌ساعته که توسط «اشتروم» تولید شده، در مورد بخش‌های مختلف ایران و مردمی که با آنان مصاحبه شده، پخش خواهد شد.
خانم «پویسون» که راهنمای گروه‌‌های ماه می و دسامبر بوده، گمان می‌کند که ایران، هدف بعدی جنگ علیه ترور است که بقیه اعضای گروه با این امر مخالفند.

«اشتروم» می‌گوید: «موقعیت کنونی، موقعیتی بدون راه‌حل نیست؛ راه‌حل‌هایی برای این مشکلات به غیر از جنگ وجود دارد؛ واقعا گزینه‌های زیادی برای گفت‌وگو هست».
«دیتس» که او هم از ساکنان Nyack است، می‌گوید: ایران شانس خوبی را برای دیپلماسی در اختیار آمریکا گذارده است.او ادامه می‌دهد: «این واقعا مهم است که آمریکا به عنوان رهبر، جهان راه‌هایی جز جنگ برای حل مشکلاتش پیدا کند؛ این شانس برای ماست تا راه‌حل‌های دیگری را آزمایش کنیم».
گروه ماه می طی یک «عملیات صلح»، از شهرهای مقدس ایران بازدید و با گروه‌های مختلف صحبت کردند و با دکتر اسفندیان مساحی، از اعضای برجسته سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایران دیدار نمودند.

«بارون» می‌گوید: «ما غرق در دوستی و مهمان‌نوازی بودیم».
گروه ماه می در ایران با پوشش خبری رسانه‌های ایرانی و شبکه‌هایی مانند «سی.ان.ان»، «AP» و «رویترز» روبه‌رو شدند.
«پولیسون» که در سال‌های دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ در ایران زندگی می‌کرده، احساس می‌کند که تصویر غلطی از این کشور توسط رسانه‌های آمریکایی ارائه شده است.او می‌گوید: «وقتی عکس‌های زنان ایرانی، نشان داده می‌شود، از سر تا نوک ناخن آنان در لباس‌های سیاه پیچیده شده، اما ما کل جامعه ایران را دیدیم. بسیاری از زنان نیز از رنگ‌های روشن استفاده می‌کردند و تنها یک روسری پوشیده بودند».

شرکت FOR می‌گوید که سخنان احمدی‌نژاد مبنی بر حذف اسرائیل از روی نقشه، تنها نتیجه «ترجمه‌ای غلط» بوده است.
ون گفت: «این سفر فرصتی برای ارزیابی تصورات ما بود. هر زمان که مردم کشوری، انسانیت خود را در رسانه‌های ما از دست می‌دهند، من عصبی می‌شوم. من می‌خواستم بدانم که این مردم و این کشور، واقعا چگونه هستند تا قضاوت درستی نسبت به گفته‌های رسانه‌ها داشته باشم».