بعیدی نژاد: محدودیت‌‌های انتقال بانکی به یورو برداشته شد

بعیدی نژاد: محدودیت‌‌های انتقال بانکی به یورو برداشته شد

ایران > سیاست‌خارجی – همشهری آنلاین:
رییس هیات کارشناسی تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای کشورمان از انتقال قسط اول بدهی شرکت‌‌های هندی به حساب بانک مرکزی در ترکیه به یورو خـبـر داد.

ایسنا نوشت: حمید بعیدی‌نژاد در کانال تلگرام خود نوشت که در چند روز گذشته در مسیر اجرای حذف محدودیت‌‌ها اتفاقات خوبی به وقوع پیوسته است:

١- انتقال مبلغ معادل هفتصد و پنجاه میلیون دلار به یورو از قسط اول از پرداخت بدهی شرکت‌‌های هندی به حساب بانک مرکزی ایران در ترکیه، نشان داد که محدودیت‌‌های انتقال بانکی مبالغ بالا و هم‌چنین تبدیل آن مبالغ از ارزهایی مانند روپیه به یورو از میان برداشته شده است.

٢- به دنبال لغو محدودیت‌‌های ورود کشتی‌‌های باری برای حمل نفت و مواد پتروشیمی و دیگر کالاها به بنادر ایران و یا عزیمت آن‌ها از ایران برای صادرات به بنادر خارجی از دسته به اروپا که تبادلات کشتیرانی از ایران و به ایران را باعث شده‌اند اولین کشتی فله‌ای نیز ( که به حمل کالاهای فله‌ای مانند گندم می‌‌پردازند) همین روزها برای اولین بار به بندر هامبورگ وارد شد و مورد پیشواز مقامات شهر قرار گرفت.

علاوه بر این، لغو این محدودیت‌‌ها در دلِ خود لغو چندین نوع تحریم و محدودیت مانند این تحریم‌‌ها را در بردارد:

الف- تحریم ورود کشتی‌‌های خارجی به بنادر ایران به دلیل آنکه شرکت‌‌های کارگزار و فعال در بنادر تحت تحریم بوده اند،

ب- تحریم ورود و دریافت خدمات برای کشتی‌‌های ایرانی به بنادر کشورهای دیگر، چون شرکت‌‌های کشتیرانی تجاری و کشتیرانی نفتکش ایران جزو شرکت‌‌های تحت تحریم بوده‌اند،

ج- تحریم بیمه کشتی‌‌های نفتی و تجاری ایران، چون جزو شرکت‌‌های تحت تحریم بوده‌اند،

د- تحریم بیمه شرکت‌‌های خارجی که مبادرت به حمل نفت و مواد پتروشیمی و دیگر کالاهای تحت تحریم ایرانی می‌‌کنند،

ه – تحریم بیمه معروف به پی اند آی که به سوانح خاص دریایی مربوط است،

و- تحریم پرداخت‌‌های پولی و بانکی بیمه شرکت‌‌های بیمه‌گر.

٣- برقراری چندین رابطه کارگزاری مهم بانکی میان بانک‌‌های ایرانی و بانک‌‌های متوسط اروپایی برای اولین بار امکان انتقال ارز از بانک‌‌های ایرانی به موسسات خارج از کشور را در هفته اخیر تسهیل کردند.

بعیدی‌نژاد در ادامه افزود: در مجموع دیپلماسی بدون وقفه ادامه دارد و هدف کشور لغو تمامی محدودیت‌‌های بانکی و مالی و تجاری علیه موسسات و افراد حقیقی و حقوقی ایرانی است و کشورمان تا زمانی که تمامی مشکلات اجرایی لغو این محدودیت‌‌ها همگی در اجرا رفع نشوند از پای نمی‌نشیند. البته این به یک عزم ملی و تلاش همگانی نیاز دارد که امروز تمامی سازمان‌‌های ذی‌ربط برای تحقق این هدف در تلاش هستند.