بلغار همیشه پایتخت اسلام و دانش اسلامی بوده است

به رپرتاژ خبرینه و به نقل از خبرگزاری مهر، بنیاد احیای آثار تاریخی و فرهنگی جمهوری تاتارستان همچون دیگر نهادهای مذهبی، می‌‌کوشد تا با برنامه‌‌های خود پاسخی به چالش‌‌ها و تهدیدهای افراطی در جامعه فراهم آورد. در ادامه گزارشی از نشست اخیر آنان را می‌‌خوانید.

جلسه هیات موسسین بنیاد احیای آثار تاریخی و فرهنگی جمهوری تاتارستان با حضور مینیخانوف رهبر این جمهوری و شایمییف مشاور دولتی جمهوری تاتارستان، در کرملین غازان برگزار شد.

ایلدار خالیکوف نخست وزیر جمهوری تاتارستان، یوگنی یرِمین رئیس دپارتمان تعامل با سازمان­‌های دینی دفتر ریاست جمهوری روسیه در امور سیاست­‌های داخلی، الکساندر ژورافسکی معاون وزیر فرهنگ روسیه، یوری کامالتینوف معاون شورای دولتی جمهوری تاتارستان، کامل حضرت سمیع اللین مفتی تاتارستان و فیوفان متروپولیت غازان و تاتارستان در این جلسه حضور داشتند.

رستم مینیخانوف خاطر نشان کرد که روز ۴ نوامبر ۲۰۱۵ فرمان «ساخت آکادمی اسلامی بلغار و کلیسای جامع شمایل مادر مقدس در غازان» را امضا کرده است. آکادمی بلغار بزرگترین مرکز آموزش اسلامی کشور و اداره دینی مسلمانان روسیه و جمهوری تاتارستان خواهد بود و این پیشنهاد از سوی رئیس جمهور ولادیمیر پوتین با پیشواز روبرو شد.

مینیخانوف در ادامه بیان کرد که آکادمی بلغار قرار است یکی از مراکز مهم علمی– آموزشی و دینی– روشنگری مسلمانان مرکز باشد و در کنار آن ما نیز از پیشنهاد متروپولیت و شهردار غازان برای ساخت کلیسای جامع شمایل مادر مقدس پشتیبانی کردیم. طرح متروپولیت در روز ۲۵ مارچ سال جاری توسط دولت به تصویب رسید.

کامل حضرت سمیع اللین نیز بیان داشت که در دو دهه گذشته جامعه جهانی با چالش­ ‌های جدی حاصل از فعالیت سازمان­‌های تروریستی شبه اسلامی روبرو بوده است. گروه ­‌های مختلف برای دستیابی به اهداف شخصی، سیاسی و اقتصادی از احساسات مومنین سوء استفاده می‌­ کنند که از نمونه­ ‌های بارز آن می‌‌توان به افغانستان، عراق، لیبی و سوریه اشاره نمود.

کامل حضرت با بیان اینکه تلاش‌‌ها برای کشاندن مسلمانان روسیه به این صحنه پایان ناپذیر است، بیان کرد بیشترین سرمایه‌گذاری بر روی جوانان انجام می‌­گیرد. جوانان به آسانی تحت تاثیر افراطی‌گری قرار می‌­گیرند و بدون اندیشه، از راه منابع وهابیون یا در حین تحصیل در مراکز اسلامی خارج از کشور به دام می‌­افتند. در چنین شرایطی، وظیفه اصلی ما حفظ همبستگی امت اسلامی و احیای میراث دینی و غنی اقوام تاتار بر مبنای سنت­ اجدادمان است.

کامل حضرت توضیح داد که در دوره شوروی، بیش‌تر سنت­ ‌های آموزش اسلامی زیر فشارها از بین رفته­، مراکز آموزشی بزرگ ویران شده و روحانیون سرکوب شده­ اند. از این رو، احیای این مرکز بزرگ اسلامی در بلغار با گرایش مذهب حنفی گامی بلند در عملی سازی مجموعه اقدامات برای رویارویی با فعالیت­ ‌های افراط‌گرایی و جلوگیری از ترویج ایدئولوژی بیگانه است.

در ۲۱ می‌، سالروز رسمی ورود اسلام به بلغار ولگا و نیز ورود شمایل غازان مادر مقدس، سنگ بنای ساخت آکادمی اسلامی بلغار و سنگ بنای کلیسای جامع در صومعه مادر مقدس غازان با حضور رهبر جمهوری تاتارستان نهاده خواهد شد.