محصولات دانلودی

بهمن فروتن : از فوتبال ایران یک خانه برای مادرم می‌خواهم

پس از پایان جام جهانی ۲۰۰۶ زمانی که بهمن فروتن برای تمدید قرارداد با باشگاه شموشک از آلمان به ایران بازگشت، تصمیم جدیدی در سر داشت و به قول خودش «روزه‌ی سکوت» گرفت. مردی که سال گذشته نه با تیمش بلکه با مصاحبه‌هایش توجه افکار عمومی‌ را جلب کرده بود، نزدیک به پنج ماه سکوت کرده بود، اما او سکوتش را شکست و در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مطالبی را در مورد مسائل روز فوتبال بیان کرد که در ادامه می‌آید:


• سکوتی که شکست


بهمن فروتن صحبت‌هایش را با دلایل پایان دادن به سکوت چند ماهه‌اش آغاز کرد:« مغزم مدتی است که تنها به فوتبال فکر می‌کند، اما خواندن و نوشتن راه‌هایی است که با آن مغزم را تمرین می‌دهم و به همین دلیل بود که بار دیگر هوای مصاحبه به سرم زد.»


وی ادامه داد:‌« دلیل دوم این است که این روزها در مطبوعات تیم‌های جدیدی برای من پیدا می‌شود که آخرین نمونه‌ی آن نیز تیم راه‌آهن بود. اما، باید بگویم که عباس رضوی دوست صمیمی‌ من است و چون جز آدم‌های قدیمی‌ و “ُامل” هستم که با وجود زندگی در قرن بیست و یکم، ریشه در قرن بیستم دارم، حاضر نیستم به دوست خود نارو بزنم.»


البته فروتن برای تحقق آرزوی مادرش به دنبال یک پیشنهاد خوب است اما برای آینده. وی در این باره گفت:« مادر ۸۳ ساله‌ی من آرزو دارد تا خانه‌ی کوچک یک طبقه‌اش را بسازم. برای این کار نیاز به پول است و در شموشک نمی‌توانم به چنین هدفی برسم، بنابراین باید روزی به یک پیشنهاد مالی مناسب جواب مثبت دهم البته تا زمانی که دینم به مردم نوشهر را ادا نکرده و شموشک را به لیگ برتر بازنگردانم این آرزو را محقق نمی‌کنم. من مسوول مستقیم سقوط شموشک هستم و با وجود آن که آرزوی مادرم برایم با ارزش است اما، قولی که به عنوان یک مرد به مردم نوشهر دادم ارزش بیشتری دارد، بنابراین تا زمانی که شموشک را به لیگ برتر بازنگردانم در این تیم می‌مانم، مگر آن که شموشک من را نخواهد یا این که دوست نداشته باشد به لیگ برتر راه یابد، در آن صورت به دنبال آرزوی مادرم خواهم رفت.»


• شموشک بدشانس


سرمربی شموشک نوشهر وضعیت تیم دوم، گروه نخست رقابت‌های لیگ یک کشور را چنین شرح می‌دهد: در حال حاضر از هفت بازی دوازده امتیاز داریم و این دو امتیاز کم‌تر از انتظار ما است چرا که باید برای صعود از هر دیدار دو امتیاز به دست آوریم، در هر صورت نخستین هدف ما بقا در لیگ یک است چرا که با میانگین سنی بیست سال کار دشواری را در برابر تیم‌های قدرتمندی چون شیرین فراز و پگاه داریم و حتی تیم‌هایی چون اتکا تهران و شهرداری تبریز نیز حریفان قدری هستند و ما کار دشواری پیش رو داریم.


فروتن افزود: بی‌تردید در روزهای نخست لیگ یک، مربیان تیم‌ها از این که می‌شنیدند تیم‌شان در گروهی که نفت آبادان و تراکتورسازی تبریز در آن هستند، قرار گرفته ناراحت می‌شدند اما، این روزها که نفت آبادان از گروه دوم خارج شده و تراکتورسازی نیز وضع نامساعدی دارد با خود می‌گویم کاش شموشک نیز در گروه دوم بود چرا که در آن گروه شانس بیشتری داشتیم.


وی انگیزه‌ی تیمش را برای صعود به لیگ برتر در قالب یک لطیفه بیان می‌کند:« سه مرد به کنار آبشاری می‌روند و قرار می‌شود، فردی که زودتر از آبشار پرش کند، جایزه‌ی هنگفتی به دست ‌آورد، ناگهان یکی از آنها به داخل آبشار می‌پرد و زمانی که از آب بیرون می‌آید، تماشاگران از انگیزه و شجاعتش سوال می‌کنند اما، مرد با قیافه‌ای ناراحت دنبال فردی می‌گردد که وی را به آبشار هل داده است، اکنون شموشک نیز همین وضعیت را دارد، برای ما انگیزه مهم نیست، شموشک را به لیگ‌ یک هل داده‌اند و ما به دنبال آن هستیم تا بار دیگر این تیم را به لیگ برتر برسانیم.»


با این حال فروتن تیم شیرین فراز کرمانشاه را مدعی نخست صعود از این گروه می‌داند.• لیگ یک، لیگ چوپان‌ها


«لیگ چوپان‌ها»، تعریفی است که فروتن از رقابت‌های لیگ دسته یک کشور دارد، وی به خبرنگار ایسنا می‌گوید:« در تمام دنیا لیگ‌های یک و دو، لیگ چوپان‌ها است و این وضعیت تنها مختص به ایران نیست بلکه در آلمان و انگلیس نیز شرایط همین گونه است. در فوتبال چوپانی بدن و فیزیک حرف نخست را می‌زند و تمامی ‌توپ‌ها نیز در طبقه‌ی پنجم ورزشگاه است، البته با این حرف‌ها، قصد توهین به تیم‌های لیگ یکی را ندارم چرا که ما نیز جزیی از این مجموعه هستیم. بی تردید این اصطلاح، دشواری رقابت‌های لیگ یک را نشان می‌دهد و بی تردید مربیان و بازیکنانی که در لیگ یک حضور دارند بسیار عالی و شاید یک سطح بالاتر از لیگ برتر فعالیت می‌کنند.»


سرمربی شموشک نوشهر افزود: در صورتی که واقع گرا باشیم در پایان فصل باید از ماندن درلیگ یک خوشحال شویم اما، از خود گذشتگی عشق و علاقه بازیکنان و همچنین قضاوت‌های بسیار خوبی که در لیگ یک شاهد آن هستیم، ما را به صعود امیدوار ساخته است.• تعلیق فوتبال…


بهمن فروتن در مورد تعلیق فوتبال ایران نیز نظرات مخصوص به خود را دارد.


وی در این مورد به ایسنا گفت: نباید از این تعلیق،‌ تراژدی بسازیم، لج بازی‌هایی که از سال گذشته آغاز شد در نهایت این عاقبت را برای فوتبال ما داشت، اما می‌توانیم همین مشکل را به فرصت تبدیل کنیم.


فروتن سه راه حل را به فوتبال ایران پیشنهاد می‌دهد: اول آن که شرایط فیفا را پذیرفته و بدون زانو زدن و التماس کردن اصلاحات آیین نامه را انجام دهیم، راه دوم اعتراض به این رای یک جانبه و اقدام از طریق سفارت ایران در برن است، تا با انتخاب یک وکیل کاردان و آشنا به ورزش سوییس اعتراض ایران را پیگیری کند و راه حل سوم آن که به استقبال محرومیت برویم و پس از آن تیم‌های ملی پایه‌ای و لیگ باشگاهی که به خاطر تیم ملی بزرگسالان در حال از بین رفتن است را سامان دهیم.


وی افزود: بیرون آمدن ایران از فیفا برای آسیا، مانند بیرون آمدن آلمان از اروپا است و در نهایت تیم‌های قاره‌ی کهن و فیفا از این موضوع متضرر می‌شوند.• امیدم را از دست ندادم


بهمن فروتن پیش از جام جهانی معتقد بود رییس سازمان ورزش، فوتبال ایران را اصلاح می‌کند، وی همچنان امیدوار است و می‌گوید: امیدم را به علی آبادی از دست ندادم، در هر صورت فوتبال ایران شرایط بسیار بدی دارد از طرفی باید راضی باشیم که فوتبال ما در این اوضاع دوام آورده است چرا که حتی بزرگ ترین لیگ‌های جهانی مانند آلمان و انگلیس نیز در این شرایط، سه ماهه نابود می‌شوند، اما این شرایط بی برنامه و بی نظم قابل اصلاح است و علی آبادی می‌تواند آن را انجام دهد.


وی افزود: شکست تیم‌های ملی نوجوانان و جوانانی، لیگ ضعیف و رنجور و نزول لژیونرهای فوتبال ایران از جمله نکاتی است که باید ما را به ضعف‌های فوتبال کشور حساس کند.


فروتن که یکی از اهدافش هدایت تیم ملی ایران در جام جهانی ۲۰۱۰ است، خاطر نشان کرد: باید از هم اکنون نگران جام جهانی ۲۰۱۰ باشیم چرا که در آن زمان حتی انگیزه‌ی حضور در آفریقای جنوبی نیز نمی‌تواند در کالبد نیمه جان فوتبال روح تازه بدمد.• فوتبال مدرن را یاد بگیریم


فروتن در مورد تیم ملی ایران نیز به ایسنا گفت: در آخرین دیدار تیم ملی ایران برابر کره‌ی جنوبی، هر زمان که بازیکنان کره‌ای به بازی سرعت می‌دادند به خوبی مشخص می‌شد که بازیکنان ایران فوتبال بلد نیستند، بی تردید نمی‌توان به قلعه نویی ایراد گرفت چرا که وی در این مدت کوتاه نمی‌تواند بازیکنان را سرعت دهد اما، طبیعی است فوتبالی که بازیکنان خویش را به آسانی از دست داده و مربیان بزرگش را تا پایین ترین درجه تنزل می‌دهد به چنین شرایطی دچار شود.


وی افزود: فوتبال مدرن روش‌های ۱-۳-۲-۳ یا دفاع خطی سه نفره و چهار نفره نیست، بلکه فوتبال مدرن تلفیق سرعت و دقت است، چرا که سرعت و دقت متضاد یکدیگر هستند و تیمی‌که بتواند این شرایط را در کنار هم داشته باشد موفق می‌شود.


فروتن تصریح کرد: زمانی که مجید جلالی و بهمن فروتن، شموشک و شهید قندی یزد، دادکان و نفت آبادان بزرگ ترین معضلات سال گذشته‌ی فوتبال ایران می‌شوند، طبیعی است که از فوتبال ملی و باشگاهی غافل ‌شویم و زمانی که در یک بازی چند جوان کره‌ای کمی ‌سرعت به کارشان می‌دهند متوجه می‌شویم که فوتبال بازی کردن بلد نیستیم.


سرمربی شموشک نوشهر تصریح کرد:‌ باید به فوتبال با چشم انتقادی نگاه کرد، شاید فوتسال ما به دلیل دریافت تنها دو گل از ایتالیا نتیجه‌ی خوبی گرفته است اما، بازی این تیم ‌موجب خجالت فوتسال ایران بود و از درجه‌ی تیم ایران کاست. بی‌تردید این نگاه انتقادی باید وجود داشته باشد، البته این انتقاد‌ها نباید تبدیل به ترور شخصیت شود، چرا که انتقادهای کشنده سبب می‌شود تا افراد از اشتباهاتشان دفاع کنند.


فروتن افزود:‌ قلعه نویی پس از دیدار مقابل کره جنوبی به جای دفاع از تیمش باید با مشت بر روی میز می‌کوبید و به مربیان باشگاهی می‌گفت که شما در باشگاه‌هایتان چه کار می‌کنید و چرا این بازیکنان تا این اندازه کند بازی می‌کنند.• رییس فدراسیون فوتبال


فروتن در مورد انتخابات آینده‌ی ریاست فدراسیون فوتبال نیز به ایسنا گفت: فوتبال آلمان تاکنون تنها ۹ رییس فدراسیون داشته است و برخی از آنها مدت ۲۵ سال این سمت را بر عهده داشتند، بی‌تردید فوتبال ایران نیز نیاز به چنین شرایطی دارد، مدیرانی که با استقلال و امنیت شغلی بر سر کار بیایند، البته این اختیارات نباید منجر به دیکتاتوری شود تا حق تیم‌هایی مانند نفت آبادان در آن ضایع شود.


وی افزود: رییس سازمان تربیت بدنی باید بپذیرد که تنها رییس فدراسیون فوتبال می‌تواند، ساختار بیمار فوتبال ایران را درمان کرده و نجات دهد. بنابراین، باید نهایت تلاش صورت گیرد تا فردی توانمند، مدیر و شجاع کار را دست گیرد و امیدوارم رییس آینده‌ی فدراسیون فوتبال ایران ۲۵ سال پستش را حفظ کند.


فروتن گفت: پس از انتخاب رییس جدید فدراسیون فوتبال، می‌توان در مورد سرنوشت فوتبال ایران صحبت کرد.


آخرین سوال ایسنا از بهمن فروتن در این گفت و گو نیز احتمال کاندیدایی برای ریاست فدراسیون فوتبال بود که فروتن پاسخ داد: به ریاست فدراسیون فوتبال و حتی ریاست سازمان تربیت بدنی علاقه‌ای ندارم، من یک مربی هستم و جایگاهم نیز در کنار زمین چمن است.

خرید یخچال دست دوم برای نیازمندان
-------------------------------------------
حراجی و تخفیف ویژه برای محصولات دانلودی
-------------------------------------------

  • گروه اینترنتی خبرینه
  • هیچ
  • 20
  • ۰۵ آذر ۸۵
گروه اینترنتی خبرینه
این سایت حاصل ترکیب چند وبگاه مختلفه! سایت گنجینه، فایل دانلودر، مُجازی و ایرونیا با هم ادغام شدن و خبرینه رو تشکیل دادن! بیش از 17 هزار مطلب تو زمینه‌های گوناگون و متنوع؛ از مجازی‌کده و عمومی و سرگرمی و تفریحی بگیرید تا محصولات دانلودشدنی و قالب و افزونه وردپرس و مطالب آموزشی و...

با ثبت نام تو خبرنامه خبرینه، هر رو مطالب ما رو تو ایمیل‌تون دریافت کنید.

توجه: پس از ثبت ایمیل حتما وارد اینباکس ایمیل خود شده و روی لینک فعالسازی در ایمیلی که از طرف ما ارسال شده کلیک کنید(راستی ما اسپم ارسال نخواهیم کرد).

پیشنهاد ما