به استقبال خاتمی نرفتم چون وظیفه ای نداشتم

محمد رئوفی نژاد استاندار کرمان از اینکه هفته گذشته در جریان سفر دو روزه سیدمحمد خاتمی رییس جمهوری سابق به کرمان به استقبال او نرفته است ، دفاع کرد و گفت که وظیفه ای در این زمینه نداشته است.
به گزارش ایرنا، رئوفی نژاد در جمع خبرنگارانی که در این باره از او سوال کردند، گفت: ” با توجه به اینکه این سفر سیاسی بود و آقای خاتمی هم شخصیتی غیر رسمی است، این دو نکته به بنده الزام کرد که وظیفه‌ای برای استقبال نداشتم”.
خبرنگاران همچنین استاندار کرمان را بخاطر اینکه شورای تامین استان که به ریاست استاندار تشکیل می شود، نشستی برای تامین امنیت جانی خاتمی در طول سفر به منطقه برگزار نکرد، مورد پرسش قرار دادند اما رئوفی نژاد از این کار خود نیز دفاع کرد.

وی گفت:” شورای تامین برای شخصیتهایی که مسئولیت رسمی دارند تشکیل جلسه می‌دهد. آقای خاتمی شخصیت رسمی نیست و سفر وی هم رسمی نبوده است بلکه سفری سیاسی بود”.
حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد خاتمی سه شنبه هفته گذشته وارد کرمان شد و در طول سفر دو روزه خود، علاوه بر ادای احترام به مقام شامخ شهدای ۸ سال دفاع مقدس و انقلاب اسلامی در گلزار شهدای کرمان، با مردم ، نمایندگان احزاب و تشکل‌ها ، فعالان سیاسی و دانشجویی و نیز، خانواده معظم شهدا، هنرمندان، کارگران و اصحاب مطبوعات این شهر دیدار کرد و روز پنجشنبه نیز در چهارمین سالگرد فاجعه زمین لرزه بم در مراسم بزرگداشت قربانیان آن در مسجد جامع صاحب الزمان(عج) بم حضور یافت.
خاتمی در بم گفت که بخش اعظم بازسازی بم در دولت قبلی انجام شده است اما رئوفی نژاد استاندار کرمان در جمع خبرنگاران اظهارداشت:” ما بنا نداریم به کسی پاسخ دهیم اما با مستندات اعلام می‌کنیم که بازسازی بم پس از ‪ ۲۰‬ماه از زلزله زمانی به مدیران دولت نهم تحویل شد که در بحث واحدهای مسکونی شهری ۵.۶ ‬درصد، واحدهای تجاری یک دهم درصد و واحدهای مسکونی روستایی ‪ ۴۰‬تا ‪۴۵‬ درصد پیشرفت داشت و عمران شهری هم صفر بود. ”


علت سفر خاتمی به کرمان‏


خاتمی خود در جریان سفر به کرمان در باره هدفش از این اقدام به مردم گفته بود:”با توجه به این که در آستانه انتخابات هستیم همه ما بنا داریم با همت و تدبیر در این عرصه حضور داشته باشیم و این وظیفه ماست، شاید این تلقی وجود داشته باشد که هدف اصلی این سفرها انتخابات است؛ البته ممکن است آثاری در انتخابات داشته باشد که هیچ اشکالی ندارد؛ اما واقعیت این است که هدف سفرهای داخلی من فراتر از این موضوع خاص است و ابایی هم ندارم که بتواند تاثیری در انتخابات خوب و شایسته ملت ایران داشته باشد. “
به گزارش مهر، رئیس بنیاد باران با بیان این که دعوت‌های فراوانی تقریبا از همه استان‌ها و شهرستان‌ها دارم ، خاطرنشان کرده بود:”این توقع وجود دارد که در قبال بزرگواری که ملت نسبت به من دارد، برای عرض ادب خدمت مردم شریف ایران برسم که این امر به امروز و دیروز اختصاص ندارد؛ گرچه حجم دعوت‌ها بسیار فراوان است و شرمنده‌ام که نمی‌توانم همه آن‌ها را در مجال کوتاهی اجابت کنم… این سفرها (داخلی و خارجی) الان شروع نشده و به یاری خداوند در حال حاضر هم خاتمه نخواهد یافت، این امر وظیفه من است و باعث خوشنودی و خوشحالی‌ام می‌شود که در جمع‌های پرشور مردم حضور یابم.”
رئیس‌جمهور سابق کشورمان گفته بود:”گرچه نمی‌توانم یک دهم دعوت‌ها را اجابت کنم اما خود را موظف می‌دانم به دلایلی در سفرهای خارجی حضور یابم؛ اول بحث تدوین اندیشه‌ای است که مطرح شد و مورد توجه جهانیان قرار گرفت. امروز با گسترش فضای امنیتی، جنگ ، ناامنی، اشغال و سرکوب از یک طرف، ترور، انفجار و افراط گرایی از سوی دیگر، متن وجدان جامعه بشری، به‌ویژه متفکران و خیراندیشان به شکل جدی‌تر، لزوم گفت‌وگوی فرهنگ‌ها و تمدن‌ها را در دو سوی غرب و شرق جهان بیشتر احساس می‌کنند…. به هر حال باید کسی که این مساله را مطرح کرده، برای بحث و تعمیق آن تلاش کند، بنده نیز وظیفه خود می‌دانم با همه ناتوانی و ناچیزی که دارم، وقتی طلب وجود دارد و به هر صورتی دنیا حاضر است از زبان بنده بشنود و تحت تاثیر قرار بگیرد، به آن عمل کنم”.
خاتمی اظهار داشت: “ما گاهی از این که خدای نکرده نسبت به ملتی با این همه سرمایه نگاه تحقیرآمیز و ناشایست می‌شود رنج می‌بریم و از این رو موظفیم از عزت، شرف و عظمت ملت ایران دفاع کنیم؛ از این رو سفرهای خارجی بنده نیز جدی است”.
خاتمی در باره حضور خود در انتخابات آینده در کرمان گفت: “بنده قصد ندارم در عرصه رسمی حضور داشته باشم، ولی هم چنان دلم برای کشور می سوزد و وقتی احساس می‌کنم حرف ما در دوستان اثر دارد، باید بتوانیم حاکمیت اعتدال ، تدین، کارشناسی و آزادگی را در کشور حاکم و در این مسیر حرکت کنیم و به پیش رویم”.
رییس‌جمهوری سابق در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: گذشته‌ها را نباید منکوب کرد و نباید نیروهایی که سرمایه کشور هستند، دلسرد و از صحنه خارج کنیم.