به انگیزه‌ی پخش «جواهری در قصر»

از مجموعه تلویزیونی «جواهری در قصر» به عنوان پرمخاطب‌ترین سریال کره‌ای در تمام دوران یاد می‌کنند.


این سریال که پس از پخش در بسیاری از کشورهای آسیایی از جمله ایران در زمره‌ی محبوب‌ترین سریال‌ها قرار گرفته است، در قالب ۵۴ قسمت تولید شده است که تمامی این قسمت‌ها از شبکه دو سیما پخش می‌شود.


به گزارش خبرنگار سرویس تلویزیون ایسنا، «جواهری در قصر» (A jewel in the palace) محصول سال ۲۰۰۳ و ۲۰۰۴ کره جنوبی است که هر قسمت آن در مدت زمان ۶۰ دقیقه به شیوه‌ی رنگی و با صدای دالبی دیجیتال ساخته شده است و تاکنون ۳۰ قسمت آن از تلویزیون پخش شده است.


** درباره سریال


«جواهری در قصر» در زمره‌ی یکی از اخلاقی‌ترین سریال‌هایی که در سال‌های اخیر در سطح جهان ساخته شده‌اند، قرار می‌گیرد. این سریال علاوه بر پرداختن به نکته‌های اخلاقی، اطلاعات تاریخی و فرهنگی بسیاری را در اختیار بیننده تلویزیونی قرار می‌دهد.


«جواهری در قصر» روایتی جذاب از داستانی واقعی را با سوژه‌ای که میان مواد غذایی، آشپزخانه‌ها و آشپزها تعریف می‌شود،در هم آمیخته است تا برای تماشاگر بسیار خوشاینده جلوه کند.


از این سریال دارای ویژگی‌هایی بسیار شرقی است. چرا که مردم مشرق زمین به تنوع غذایی بسیار اهمیت داده و وقت بسیار صرف آشپزی می‌کنند.


«جواهری در قصر» حکایت ساده‌ای از چند خدمتکار است که در آشپزخانه درباره کار می‌کنند و هر بار درگیر ماجرایی می‌شوند. اما آن چه در ورای این ظاهر ساده باعث موفقیت و محبوبیت این سریال شده پرداختن به مفاهیم عمیقی چون عشق و نفرت است که به خوبی دراماتیزه شده است.** داستان سریال


فیلمنامه «جواهری در قصر» را یونگ – هیون کیم در ژانر درام به نگرش درآورده است که در پرونده کاری خود تنها همین یک فیلمنامه را ثبت شده می‌بینند.


او برای بیان قصه خود مقطع تاریخی ۵۰۰ سال قبل کشور کره را که پادشاهانی چون سونگ ینگ و یون سان گون حکومت کرده‌اند، برگزیده است.


«جواهری در قصر» قصه واقعی از دختری افسانه‌ای است که به نخستین زن پزشک درباری زمان خود مبدل می‌شود.


«یانگوم» نقش اول سریال، یک شخصیت حقیقی است که چند سند نه چندان کامل از حیات وی در طی فرمانروایی پادشاهان سلسله چوسون خبر می‌دهد. با این حال هنوز پژوهشگران تاریخی بر سر این موضوع که یانگوم یک شخصیت حقیقی است یا افسانه‌ای به توافق نرسیده‌اند. او در کودکی برای آشپزی وارد قصر پادشاه می‌شود، و تمام دوران نوجوانی و جوانی‌اش را در قصر آشپزی می‌کند تا این که به مقام بانو اولی آشپزخانه درباره می‌رسد. یانگوم پس از مدتی به دلیل اطلاعات پزشکی که به دست می‌آورد، از طرف پادشاه صاحب سومین مقاوم برتر درباری یعنی پزشک خاندان سلطنتی می‌شود. پس از دریافت این مقام نام یانگوم با اضافه شدن لقب دایی به یانگوم برگ تغییر می‌یابد.**پخش از تلویزیون کره و شبکه‌های سراسر دنیا


سریال «جواهری در قصر» که در شبکه mbc کره تولید شد، برای نخستین بار ۱۵ سپتامبر ۲۰۰۳ از این شبکه کابلی به روی آنتن رفت و با آماری نزدیک به ۴۷ درصد بیننده به عنوان پرمخاطب‌ترین مجموعه داستانی این شبکه شناخته شد.


این سریال در تلویزیون کشورهای آسیایی بسیاری از جمله کشورهایی چون تایوان، هنگ‌کنگ، سنگاپور، چین، تایلند، ژاپن، مالزی و فیلیپین به روی آنتن رفته است و در تمامی این شبکه‌ها در زمره‌ی موفق‌ترین مجموعه‌ها قرار گرفته است. این مجموعه حتی در کشورهای اروپایی و آمریکایی نیز به نمایش درآمد و پخش آن از شبکه جهانی بی‌بی‌سی با استقبال مخاطبان مواجه شد.** بازیگران سریال


لی یوگ آئی که در سریال «جواهری در قصر» نقش یانگوم را بازی می‌کند. جزء مشهورترین بازیگران کره جنوبی و حتی شرق آسیاست. وی ۳۱ ژانویه در سئول کره جنوبی متولد شد و از دانشگاه هانیانگ، آنسان فارغ‌التحصیل شد.


محبوبیت لی‌یونگ آیی با بازی در سریال «جواهری در قصر» در کشورهای شرق آسیا افزایش یافت به نحوی که وی بعد از بازی در این نقش به کشورهایی چون سنگاپور، چین، هنگ‌کنگ، تایوان و ژاپن دعوت شد. حضور این بازیگر در ژاپن باعث شد تا شبکه NHK این کشور به عنوان مشهورترین تلویزیون ژاپن، برای اولین بار بعد از ۱۲ سال از تالار خود برای پذیرایی از لی یومگ آئی استفاده کند. در چین نیز نام یک مدرسه بعد از دریافت کمک‌های مالی یونگ آئی به مدرسه ابتدای لی یونگ آئی تغییر یافت.


لین بازیگر کره‌ای تا کنون چند بار موفق به دریافت جوایز معتبر شده است که اهدای جایزه بهترین بازیگر سال در جشنواره «اژدهای آبی» در سال ۲۰۰۵ و اهدای جایزه بهترین بازیگر زن در جشنواره «بیک سینگ آرت» در سال ۲۰۰۶ به وی از آن جمله است.


لی یونگ آئی، به عنوان یکی از نمایندگان سازمان یونیسف در دنیا نیز فعالیت می‌کند.


جی حین هی (مین جونگ هو)، هنگ ری نا( کیوم یامنگ)، گیوئن می ری، یانگ می کیونگ (بانو هان)، میم هو( عالیجناب) وآن چو ژانگ (جوانی یانگوم) از جمله بازیگرانی هستند که در کنار لی یونگ آنی در جواهری در قصر به ایفای نقش پرداخته‌اند.** درباره کارگردان


جواهری در قصر را لی بیونگ هون بر عهده داشته است که علاوه بر کارگردانی بر حرفه تهیه‌کنندگی نیز مشغول است. به نحوی که تهیه سریال «جواهری در قصر» را نیز خود وی در شبکه MBC بر عهده داشته است.**پخش از تلویزیون ایران


سریال «جواهری در قصر» با مدیریت زهره شکوفنده برای پخش از شبکه دو سیما دوبله شد. در دوبله این سریال صداپیشگانی چون مینو غزنوی (یانگوم)، زویا خلیل آذر، مریم نوری درخشان، شهروز ملک آرایی، کتایون اعظمی، رزیتا یاراحمدی، ناصر احمدی، منوچهر والی‌زاده، الیزا اورامی، مینو شجاع و اعظم‌السادات دالبری شکوفنده را همراهی می‌کردند.


«جواهری درقصر»، ۵ آبان ماه ۱۳۸۵ برای نخستین بار از شبکه دو سیما پخش شد و از آن پس هر هفته روزهای جمعه ساعت ۲۱ به روی آنتن رفت.