به حج ناامن و ذلت بار نمی رویم/ تحلیل برجام بدون افراط و تفریط

به رپرتاژ خبرینه و به نقل از جام جم آنلاین، آیت‌الله احمد خاتمی در ابتدای خطبه‌‌های این هفته تهران با اشاره به بحث برجام متذکر شد: شوربختانه از ابتدای پیروزی انقلاب تا به امروز هیچ موضوعی به اندازه برجام وارد عرصه اختلاف و تندروی‌‌ها نشده است.

وی خاتمی افزود: تعجب‌آور است برخی درباره برجام می‌‌گویند که در طول صد سال اخیر این موفقیت بی‌سابقه بوده است یعنی آن را از انقلاب اسلامی هم مهم‌تر می‌‌دانند.

وی با انتقاد از کسانی که مخالفان برجام را از اسرائیل و افراطی‌‌های آمریکا نیز بدتر خوانده بودند تصریح نمود: برجام باید با اعتدال مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد نه با افراط و تفریطی که هم اکنون شاهد آن بودیم.

آیت‌الله خاتمی با بیان اینکه برجام یک پدیده در سیاست خارجی ما است بیان داشت: باید از مسئولان محترمی که مخلصانه و به انگیزه خدمت جلو رفتند تشکر کنیم اما آمریکا دارد بد عهدی می‌‌کند و روی کاغذ یک چیز می‌‌گوید در عمل مانع آن می‌‌شود.

برخورد با بی‌حجابی

وی با اشاره به اینکه مسئله بی‌حجابی به مبارزه فرهنگی دشمن برمی‌گردد، بیان داشت: دشمن در این عرصه است و کسی نباید انکار کند که دشمن ابتذال و هرزگی را می‌‌خواهد.

آیت‌الله خاتمی در ادامه افزود: جوانی که می‌‌خواهد آینده‌ساز باشد اگر در این عرصه فنا غوطه‌ور شود و به وادی عیاشی ورود کند، نمی‌تواند افتخاری را برای کشور به بار آورد.

خطیب این هفته نماز جمعه تهران با تأکید بر اینکه نمی‌گویم هر کسی که بد گشت، ضد انقلاب است، تصریح نمود: چرا که ممکن است افراد بدحجاب توسط شیطان و توطئه دشمن غافل شده باشند اما در اردوگاه دلشان با نظام انقلاب باشند.

وی با انتقاد از اینکه در مبارزه با بی‌حجابی با اغماض برخورد می‌‌شود، گفت: در این عرصه شاهدیم که تنها نیروی انتظامی است که اقدامات لازم را انجام می‌‌دهد.

آیت‌الله خاتمی با تأکید بر اینکه نیروی انتظامی حافظ امنیت کشور و مردم است، گفت: در هفته گذشته سه نفر در خاش به شهادت رسیدند پس نباید با کارگزاران این عرصه با ناسپاسی برخورد شود و همین جا می‌‌گوییم که هر حرکت غیرقانونی محکوم است.

راهزنی سر گردنه آمریکا

امام جمعه موقت تهران با اشاره به راهزنی سر گردنه آمریکا گفت: آنان ۲ میلیارد دلار پول شما را غارت کردند و این روندی که پیش می‌‌رود به معنای بدعهدی و بی‌اعتبار بودن آمریکا است.

وی با تجلیل از مسئولان به ویژه رئیس‌جمهور به دلیل اتخاذ موضعی به جا در برابر بدعهدی آمریکایی‌‌ها تصریح نمود: دیدیم که رئیس‌جمهور در واکنش به اقدام اخیر آمریکا یعنی غارت ۲ میلیاردی گفتند این لقمه‌ای نیست که به این راحتی‌‌ها از حلقومتان پایین رود.

آیت‌الله خاتمی با اشاره به اینکه این راهزنی‌‌های آشکار مخالف با قوانین و مقررات بین‌المللی است، گفت: چنین بدعهدی‌هایی نشان می‌‌دهد که مذاکره دشمنان را به عقل نیاورده و بعد از برجام نیز از دشمنی‌هایشان کم نشده است و تنها مقاومت است که جواب این عهدشکنی‌‌ها را می‌‌دهد.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به رفتارهای خصمانه رژیم آل سعود بیان داشت: این قارون منطقه خوش خدمتی‌‌های ۴۰ ساله‌اش به رژیم صهیونیستی را علنی کرده است و به نیابت از آنان در یمن و بحرین جنگ می‌‌کند و در سوریه نیرو پیاده می‌‌کند.

وی با بیان اینکه پرونده ننگین منا از پیشانی پادشاهان نالایق عربستان محو نمی‌شود، گفت: ایران حج باعزت و با امنیت را می‌‌خواهد و به حج ناامن و با ذلت نخواهد رفت.

روز کار و کارگر

امام جمعه موقت تهران در خطبه دوم از نماز جمعه آیت‌الله خاتمی با اشاره به روز کار و کارگر بیان داشت: هیچ مکتبی به اندازه مکتب اسلام به کارگر اهمیت نداده است.

خطیب این هفته نماز جمعه تهران با بیان اینکه در کجای جهان سراغ دارید که رهبر جامعه دست کارگر را ببوسد، افزود: پیامبر بزرگ اسلام نیز در این باره فرمودند که خدا این دست پینه بسته را دوست دارد.

وی با تأکید بر اینکه کیست که نداند ستون فقرات اقتصاد مقاومتی کارگران هستند، تصریح نمود: امیدواریم که حقوق این قشر زحمت‌کش به نحو شایسته پرداخت شود.

آیت‌الله خاتمی با اشاره به اینکه امروز روز ملی خلیج فارس است متذکر شد: این خلیج، خلیج فارس است و سابقه تاریخی چند صد ساله دارد و انشاء‌الله تا ابد خلیج فارس خواهد ماند.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به برگزاری دومین دور انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی اذعان داشت: ما امروز شاهد برگزاری انتخابات در برخی شهرها هستیم تا ۶۸ کرسی مجلس جای خودش را پیدا کند و امیدواریم مردم امروز نیز با حضورشان حماسه هفتم اسفند را تکمیل کنند.

با بیان اینکه دشمن به دنبال آن است که ملت ما را از درون پوک و بی‌محتوا کند بیان داشت: این عرصه فرهنگی بخصوص در فضای مجازی، سایت‌‌ها و شبکه ‌های بیگانه و دیگر رسانه‌‌های مکتوب‌، دیداری و شنیداری غوغا می‌‌کند.

آیت‌الله خاتمی در خطبه دوم نماز جمعه تهران با اشاره به اینکه هفته پر مناسبتی را در پیش داریم گفت: چهاردهم اردیبهشت مصادف با شهادت امام قهرمان و مقاوم، امام کاظم (ع) است.

خطیب این هفته نماز جمعه تهران با بیان اینکه امام کاظم (ع) در حبس ابد بود افزود: ایشان در آن زمان به هارون پیام دادند هر روزی از عمر من در زندان می‌‌گذرد، روزی از خوشی تو نیز می‌‌گذرد و باید مقاومت را ایشان آموخت.

وی با اشاره به این که شانزدهم اردیبهشت هم‌زمان با مبعث نبی اکرم (ص) می‌‌باشد گفت: چهار حادثه مبعث، غدیر، عاشورا و مهدویت در تاریخ اسلام سرنوشت‌سازترین روزها بوده و هستند که ما به برکت این چهار مناسبت انسان‌ساز زنده‌ایم.

آیت‌الله خاتمی با اشاره به روز دوازدهم اردیبهشت و شهادت شهید بزرگوار، آیت‌الله مرتضی مطهری تصریح نمود: خوشبختانه امام راحل (ره) از ایشان تجلیل شایسته‌ای به عمل آوردند و جامعه ما نیز همچنان این روز را که به نام روز معلم نیز نام گرفته است گرامی می‌‌دارند.