به مردی علاقه دارم که همسرش فوت کرده است

خانمی هستم ۲۵ ساله که از همسرم جدا شده ام و به مردی ۴۲ ساله علاقه دارم که همسرش فوت کرده است ولی چون همسرش را خیلی دوست داشته، راضی به ازدواج دوباره نیست. هیچ کس از علاقه من به او خـبـر ندارد. راهنمایی ام کنید چطور با وی ازدواج کنم؟

یکی از اتفاقات مهم در زندگی هر انسانی، ازدواج و تشکیل زندگی متاهلی است که فرد باید با دقت لازم بدون وابستگی احساسی، شریک زندگی خود را انتخاب کند.

در پیامک تان گفته اید که از همسرتان جدا شده اید ولی نگفته اید که چند وقت پیش طلاق گرفته اید. به نظر می رسد که مدت زمان زیادی از آن نگذشته باشد چرا که شما هنوز در سن جوانی هستید. با این حال توجه به نکات زیر به شما کمک می کند تا تصمیم بهتری برای آینده زندگی مشترک تان بگیرید.

تصمیم گیری برای ازدواج مجدد در افراد مطلقه باید عاقلانه و آگاهانه تر انجام شود، بنابراین شما باید پیش از ازدواج، دوباره به خودشناسی و شناسایی نیازهای تان بپردازید و مشکلات و چالش های پیش روی خود را در ازدواج پیشین و زندگی آینده شناسایی کنید تا علل فروپاشی زندگی گذشته مانعی بر سر راه آینده نباشد. بسیاری از افراد در ازدواج دوم برای فرار از تنهایی، فشارهای خانوادگی و اجتماعی یا رفع نیازهای عاطفی و مالی و … بدون درنظر گرفتن معیارهای مناسب فقط برای فرار از شرایط موجود تن به ازدواج مجدد می دهند و به احتمال زیاد باز هم با شکست مواجه خواهند شد.

در پیامک تان اشاره نکرده اید که چه مدت از فوت همسر مرد مورد علاقه تان گذشته است. اگر این مدت زمان بسیار کم است، باید کمی بیشتر منتظر بمانید چراکه به احتمال زیاد هنوز او به آمادگی کافی برای ازدواج مجدد نرسیده است. اگر هم حداقل ۶ ماه از آن زمان گذشته است، باید علاقه تان را از طریق یک آشنای معتبر به گوش طرف مقابل تان برسانید چرا که اگر شما سال های سال هم به فردی علاقه مند باشید ولی او خـبـر نداشته باشد، عشق یک طرفه و بی ثمری را تجربه کرده اید. همچنین در خور ذکر است که فاصله سنی شما و مرد مورد علاقه تان ۱۷ سال است که زیاد به نظر می رسد. بنابر این در بررسی منطقی درباره این که با مرد مورد علاقه تان هم کفو هستید، این نکته را حتما در نظر داشته باشید.

در فرهنگ ما معمولا مردها اگر قصد ازدواج با فردی را داشته باشند، آن را به نحوی به گوش طرف مقابل می رسانند پس سعی کنید احترام خود و استقلال شخصیتی خود را حفظ کنید و نیازهای درونی و خواسته هایی را که در روان شما باعث بروز چنین وابستگی هایی شده است شناسایی، مدیریت و کنترل کنید. همچنین نقاط مثبت و خوبی های خودتان را شناسایی و مرور کنید، برای خودتان ارزش قائل شوید و سعی کنید شخصیت خودتان را تحقیر نکنید. همچنین و در شرایطی که خواستگارهای دیگری دارید به بررسی آن موارد برای ازدواج بپردازید چراکه سن شما همچنان برای ازدواج تناسب دارد و نباید شانس تان را برای خوشبختی با یک تصمیم کاملا احساسی از خودتان بگیرید.

دکتر مسعود خاکپور، کارشناس و مشاور خانواده

مطلب بالا در حوزه آموزشی بانوان و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۲۶ July 2015 | 1:28 pm منتشر شده و گروه اینترنتی خبرینه آن را بازنشر کرده است.