به یاد عبدلی و اوستای دهه شصتKEM_0100KEM_0110دهه شصت، دهه ای است که در ایران به علت جنگ تحمیلی مشکلات اقتصادی زیادی به چشم می خورد. احتکار از جمله مسائل اقتصادی بود که چالش های فراوانی را می توانست به همراه داشته باشد. تلویزیون هم برنامه های چندانی برای پخش نداشت. شاید بسیاری از کسانی که این مطلب را می خوانند درستی این موضوع را تایید کنند.
«جواد انصافی» از جمله افرادی بود که در آن سال ها برای ایجاد شادی و تنوع در برنامه تلویزیون مجموعه طنز «عبدلی و اوستا» را پایه ریزی کرد. او در واقع نویسندگی این مجموعه را بر عهده داشت. ایفای نقش عبدلی در آن سال ها توسط انصافی الحق و الانصاف بینندگان زیادی را پای جعبه جادویی نشاند.
او در سال ۱۳۳۰ در تهران به دنیا آمد و در سال ۵۴ لباس سیاه بازی را به تن کرد ولی  اولین کسی بود که شخصیت سیاه را در مجموعه عبدلی واوستا به رنگ سفید مبدل ساخت. اما علیرغم این تغییر سیاه بازی را کامل ترین نمایش دنیا می داند. «فروغ یزدان عاشوری» همسر انصافی همواره در کنار وی بوده و در کار تئاتر می توان او را دستیار انصافی نامید. انصافی علاوه بر کار طنز، نقش های جدی نیز در بعضی سریال ها داشته. میوه ممنوعه یکی از این مجموعه هایی است که در ایام ماه مبارک رمضان سال ۸۶ از شبکه دوم شاهد آن بودیم.
اما چهره او به عنوان چهره ای طنز در میان دوست دارانش شناخته می شود.در روزهای پایانی سال ۱۳۸۸ به سراغش رفتیم و او با تمام مشغله کاری  که داشت با چهره خندان همیشگی اش پذیرای ما شد.


انصافی را بیشتر بشناسیم


من بازنشسته شرکت مخابرت هستم و در مخابرات در قسمت روابط عمومی مشغول به فعالیت بودم. در حال حاضر نیز در چند آموزشگاه و فرهنگسرا به آموزش سیاه بازی و نمایش های شادی آور مشغولم.
لازم به ذکر است که تحقیق و پژوهش از جمله فعالیت های دیگر انصافی است. او به همراه همسرش کتاب «نمایش های زنانه ایران» را پژوهش ونگارش نموده که این کتاب شامل ۷۲ نمایش زنانه ایران می باشد.


KEM_0116سعی می کنم خندان باشم


معمولا آدم آرام و خونسردی هستم و همیشه بر آنم که خندان باشم حتی دیگران را به خنده تشویق می کنم. وقتی از موضوعی عصبی می شوم سعی می کنم با سکوت و خونسردی آن را حل کنم اما گاهی اوقات هم در مواجهه با شرایط عصبی کننده تلاش می کنم خودم را از آن شرایط دور کنم.


آرامش وهنر


آرامش لطف الهی است که به انسان عطا می شود و در کنار آرامش می توانیم به بینش خاصی برسیم. آرامش وکنترل، یکی از مهمترین نکاتی است که هر بازیگر و هنرمند باید از آن برخوردار باشد. با آرامش وصبر است که بازیگر برنقش خود مسلط می شود. این آرامش باید در نقش های عصبی نیز کنترل شود. از آنجایی که خود من شخصیت آرام و خونسردی دارم، نقش های آرام به شخصیتم نزدیک است. ولی نقش های شیطنت آمیز به شدت از شخصیت واقعی خودم به دور است چون من ذاتا انسان آرامی هستم.


سال۸۹


سال ۸۹ که از آن به عنوان سال ببر یاد می شود به نظرم سال پرجنب و جوشی خواهد بود و  فکر می کنم فعالیت های هنری و تئاتری خوب باشد. در نوروز ۸۸ هنگام تحویل سال آرزوی سلامتی تمام خانواده ها را داشتم اما در سال جدید (سال ۸۹) به غیر از آرزوی صحت و سلامتی برای تمام خانواده ها، آرزو دارم که بتوانم چند نمایش از آیین های قدیمی را به نمایش درآورم و همچنین یتوانم این نمایش ها را در کشورهایی که از نظر فرهنگی به ما نزدیک هستند ارائه دهم.


نسیم آرامش