به یک عدد مرد کهن نیازمندیم

هدف هر کسی ممکن است موقع پیدا کردن شغل با دیگری متفاوت باشد. به همین دلیل هم هست که توقع افراد از ویژگی ‌های محیط کاری با هم فرق دارد. با همه این تفاوت ‌ها اما یک سری مسائل هم هستند که عمومیت دارند.

هفته نامه همشهری جوان: هدف هر کسی ممکن است موقع پیدا کردن شغل با دیگری متفاوت باشد. به همین دلیل هم هست که توقع افراد از ویژگی ‌های محیط کاری با هم فرق دارد. با همه این تفاوت ‌ها اما یک سری مسائل هم هستند که عمومیت دارند و فارغ از رویاها و فانتزی هایی که برای شغل آینده تان دارید، باید هنگام پیدا کردن کار به آن توجه کنید. اینجا همه مواردی را که قبل از سپر کردن رزومه و تماس با شماره تلفن مربوطه باید چک کنید، برایتان نوشته ایم. خیلی از این موارد شاید به نظرتان پیش پاافتاده یا سختگیرانه بیایند. اما یادتان باشد که خیلی ‌ها به خاطر همین شرایط بعد از مدتی با اعصاب خسته و داغان از محیط کارشان بیرون زده اند.
به یک عدد مرد کهن نیازمندیم

تحقیق کنید

به هر آگهی استخدامی واکنش نشان ندهید. از سر بیکاری و اجبار راضی به انجام هر کاری نشوید. قبل از اینکه با شرکت، مرکز یا کارگاهی که آگهی استخدام داده است، تماس بگیرید و یا اینکه فرم استخدامش را پر کنید، درباره اش تحقیق کنید. دیدن وب سایت شرکت یا مرکز، می‌ تواند کمک کننده باشد. رزومه و تاریخچه کارها و خدماتی را که ارائه داده اند، پیدا کنید و شماره ثبت شرکت یا مرکز را چک کنید. درباره کاری که فراخوان داده اند، تحقیق کنید. شاید شما اصلاً توان انجام آن را نداشته باشید یا شاید در شان شما نباشد که آن کار را انجام دهید. اگر برایتان امکان دارد از کارمندانی که در آنجا کار کرده اند، شرایط و جو محیط کار را بپرسید تا بعدا پشیمان نشوید.

مسیر

زمانی که طول می‌ کشد که از خانه به محل کارتان برسید، شاید در روزهای اول برایتان بی اهمیت باشد اما بعد از مدتی حتما مهم می‌ شود. بنابراین راه ‌های رسیدن به محل کارتان را شناسایی کنید، اینکه مسیرتان اتوبوس خور است یا اینکه می‌ توانید از مترو و تاکسی استفاده کنید، مهم است. اگر قرار است از وسیله شخصی خودتان استفاده کنید، محدوده طرح ‌های راهنمایی و رانندگی را چک کنید، شاید محل کارتان در وسط طرح زوج و فرد باشد. درباره جای پارک و پارکینگ ‌های نزدیک محل کارتان هم تحقیق کنید. بهتر است قبل از هر تصمیمی خرج رفت و آمدتان را حساب کنید تا بفهمید بعد از یک ماه دوندگی، آخر ماه چقدر از حقوقتان صرف رفت و آمد می‌ شود و چقدر ته جیبتان می‌ ماند.

به یک عدد مرد کهن نیازمندیم

ساعت کاری

بیش‌تر ادارات و شرکت ‌ها ساعت کاری مشخصی دارند، یعنی از صبح کار شروعت می‌ شود و تا ظهر یا بعدازظهر طول می‌ کشد اما بعضی از شغل ‌ها هم هستند که ساعات کاری متفاوت با آن‌چه معمول است، دارند؛ مثل کارخانه ‌ها، کارگاه ‌ها و بیمارستان ‌ها که شیفت ‌های کاری بسته به نیازشان را تعریف کرده اند. پس باید ببینید کاری که قرار است برای آن درخواست دهید در کدام رده بندی جای می‌ گیرد. اگر از آن دسته از افراد هستید که بعدازظهرها و شب ‌ها را با دوستان و آشنایان می‌ گذرانید یا از آنهایی هستید که هنوز اخبار ساعت ده شب شروع نشده، به طور خودکار به خواب می‌ روید، اصلاً گزینه مناسبی برای کارکردن در شیفت ‌های بعدازظهر و شب نیستید.

حقوق و مزایا

اولین دلیل برای کارکردن، داشتن استقلال مالی است. پس حقوق و مزایا را فدای سر هر کاری بودن و سابقه کار به دست آوردن نکنید. در هر صورت شما باید آخر ماه از حقوق دریافتی تان راضی باشید، این مسئله می‌ تواند یکی از دلایل رضایت شغلی و خوب کارکردن شما باشد. در بیش‌تر موارد شرکت ‌ها و ادارات آن‌چه را که مصوب وزارت کار است، پرداخت می‌ کنند. هرچند که در برخی از شغل ‌ها، به جز حقوق ثابت، کارانه یا پرکیس (Per Case) و اضافه کار هم پرداخت می‌ شود. مسئله دیگری که باید به آن توجه کنید، زمان پرداخت حقوق است. حتما شما هم مثل بقیه برای حقوق دریافتی تان برنامه ریزی می‌ کنید. بنابراین پرداخت دیر به دیر حقوقتان، می‌ تواند برایتان دردسرساز شود و در نهایت مجبورتان کند تا باز محتاج پول توجیبی ‌های پدر و مادر شوید.

به یک عدد مرد کهن نیازمندیم

امکانات

امکانات و مزایای محل کار خود را بشناسید. اینکه محلی که قرار است شما در آن مشغول به کار شوید، ناهار دارد یا خیر، اگر ناهار ندارد، آیا وسیله ای برای گرم کردن و جایی برای صرف غذا برای کارمندانش درنظر گرفته است؟ نمازخانه، محل استراحت، رختکن و سرویس ‌های بهداشتی مجزا و غیرمشترک مواردی هستند که حتما باید از قبل از بودنشان مطمئن شوید. این مکان ‌ها شاید در چند روز اول زیاد مهم به نظر نرسند اما بعد از مدتی به اهمیت وجودشان پی می‌ برید.