بوش ، بلوز و ماساژ

دست به سوتی دادن بوش معروف و محشر است. مثلا همین چند وقت پیش بود که در سالن اجلاس سران جهان ، روی کاغذی خطاب به وزیر امور خارجه (و در اینجا داخله)اش نوشت : «آیا سرکار علیه ، صلاح می دانید بروم دستشویی؟»
تفسیر سیاسی : بعضی از رئیس جمهورها بدون اجازه وزیر خارجه شان دست به آب هم نمی زنند تا چه رسد به «دست به آب رفتن» عرف دیپلماتیک شان این است. کمی تیک. می زند. چند روز پیش هم باز جناب بوش ، دسته گل به آب داد. در حاشیه نشست اخیر سران «گروه ۸» (با بلیت رفت و برگشت) که در روسیه برگزار شد؛ غافل از این که میکروفن جلوش باز است ، با «بلر» نخست وزیر انگلیس حرفهایی زد که ناخواسته از بلندگوها پخش شد و یک روزنامه ژاپنی به نام «سانکی» (بر وزن دانکی مترجم) اقدام به چاپ تمام این گفتگو یا این سوتی بزرگ کرد. دیالوگ ها را ملاحظه بفرمایید:
بوش : از بلوزی که هدیه کردی ممنونم. می دونم که خودت آن را برایم انتخاب کردی.
بلر : البته که من انتخاب کردم. من حتی خودم آن را برایت بافتم.
بوش : از کوفی عنان ، دبیرکل سازمان ملل چه خبر؟ از پیشنهاد او درباره آتش بس در لبنان خوشم نمی آید. کاندی [کاندولیزا رایس] قرار است بزودی راهی منطقه شود….
توضیح : این گفتگو بیش از اینهاست ، اما حیف کاغذ و قلم که هدر شود. صفا و صمیمیت مابین «بوش و بلر» را ملاحظه کردید؟ اوج صمیمیت به حدی است که از خانم «کاندولیزا» با عنوان «کاندی» (یا احتمالا کاندی جون) نام می برند که نشان از تحکیم و تعمیق روابط میان آنها دارد.
خلاصه کلام : این سه چهره سیاسی ظاهرا روی هم رفته روابط حسنه خوبی دارند. چنان محکم و مستحکم که مو لای درزش نمی رود.
شاهد از غیب : دیروز هم گوشه دیگری از «نیمه پنهان» بوش برملا شد. عکسی رنگی از بوش در حاشیه اجلاس سران گروه ۸ چاپ شده بود ، در حالی که در نهایت صفا و صمیمیت دیپلماتیک مشغول ماساژدادن شانه های آنجلا مرکل ، صدراعظم آلمان بود تا خستگی اجلاس از تنش در برود. زیر عکس هم یک بیت شعر آمده بود که مصرع اولش زبان حال بوش و مصرع دوم زبان حال خانم مرکل بود. از بی عرضگی تو حوصله م سر رفت / آخیش !… اقلا خستگیم در رفت باز هم ملاحظه می کنید اوج صمیمت میان اعضای گروه ۸ و در راس آنها جناب بوش را؟… برای پیش بردن اهدافش در منطقه ، هم حاضر است بلوز بگیرد ، هم ماساژ بدهد ، هم… بدین وسیله هم آقای بوش صاحب بلوز می شود و هم خانم مرکل خستگی اش در می رود.


رضا رفیع