بوش غیرمنتظره به بغداد وارد شد و با مالکی دیدار کرد

جورج بوش که به دنبال جلب حمایت و تقویت دولت جدید عراق و صحه‌ گذاشتن بر سیاست‌های آمریکا در داخل این کشور است، در دیداری اعلام نشده و غیر منتظره امروز (سه‌شنبه) وارد عراق شده است.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، جورج بوش، رییس جمهور آمریکا در این سفر غیر منتظره با نوری مالکی، نخست وزیر عراق دیدار کرد و به بررسی اقدامات بعدی در این کشور جنگ زده پرداخت.


بوش در منطقه‌ی الخضرا در کاخی که زمانی متعلق به صدام بود، با مالکی دیدار کرد.


مالکی که تا پنج دقیقه قبل از این دیدار نمی‌دانست بوش در بغداد است، گفت: از دیدار شما خوشبخت هستم.


بوش نیز در پاسخ گفت: از اینکه مرا پذیرفتید، متشکرم.


تنها چند تن از مشاوران و تعداد کمی از خبرنگاران از دیدار اطلاع داشتند.


این در حالی است که پیش از این قرار بود نخست وزیر عراق در یک ویدئو کنفرانس با جورج بوش در کمپ دیوید آمریکا گفت‌وگو کند و قصد داشت برای این منظور به سفارت آمریکا برود.


بوش و مشاوران ارشدش از جمله کاندولیزا رایس، وزیر خارجه، دیک چنی، معاون بوش، پیتر پیس، رییس ستاد مشترک ارتش آمریکا و دونالد رامسفلد، وزیر دفاع آمریکا از روز گذشته در کمپ دیوید نشستی دو روزه را برای بررسی اوضاع عراق و تعیین خط مشی‌ها آتی برگزار کردند و مالکی قرار بود امروز با ویدئو کنفرانس در این نشست حاضر شود.


بوش قرار است در سفر خود به عراق علاوه بر نوری مالکی با جلال طالبانی، رییس جمهور عراق، محمود المشهدانی، رییس پارلمان عراق، رهبران سیاسی این کشور و نیروهای آمریکایی دیدار کند.


این دومین سفر بوش به بغداد در کمتر از سه سال گذشته است.


رییس جمهور آمریکا در دیدارش با مالکی با اعضای کابینه‌ی عراق از جمله وزرای نفت، کشور و دفاع نیز دیدار کرد.