بیماری ناشناخته جان چند نفر را در روستاهای سراوان و خاش گرفت

 شب گذشته تعدادی از اعضای یک فامیل در روستاهای اطراف گشت حد فاصل بین سراوان و خاش با علائمی از قبیل تب، گلو درد، تورم یک‌طرفه غدد لنفاوی گردنی و درد منتشره در سراسر بدن به بیمارستان خاش مراجعه کردند که قبل از رسیدن به بیمارستان تعدادی از آنها جان سپردند.
محمد هادی عباسی مسئول روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در خصوص این بیماری ناشناخته گفت: ساعت ۱۵/۷ شب گذشته ۷ نفر که از اولین مراجعه کنندگان بودند و از روستاهای اطراف خاش مراجعه کرده بودند قبل از رسیدن به بیمارستان زاهدان سه نفر به‌علت وخامت و شدت بدحالی فوت کردند و بلافاصله مسئولان علوم پزشکی زاهدان چهار نفر دیگر را قرنطینه کردند و با مراکز پزشکی درمانی سراسر استان تماس گرفته شد.
وی افزود: تیم پزشکی و درمانی سراسر استان به حالت آماده باش در آمده‌اند و کلیه مراکز بهداشتی و درمانی شهری و روستایی و بیمارستان‌ها چنانچه مریضی با علائم مشابهی مراجعه کرد سریعاً منتقل به بخش عفونی و قرنطینه شود.
عباسی همچنین گفت: چهار نفر در بیمارستان بوعلی در بخش ایزوله بستری هستند و کارهای تشخیصی این بیماری در حال انجام و در حال حاضر ۱۵ نفر در سراوان بستری‌اند و سه نفر از آنها در سراوان فوت کرده‌اند که در مجموع تا این لحظه ۶ نفر فوت شده‌اند.
وی اضافه کرد: در حال حاضر بیماران مربوطه در بیمارستان سراوان توسط متخصصین عفونی بررسی می‌شوند و آزمایشان تشخیص لازم انجام شده و به چند نوع بیماری مشکوک شده‌اند (حدود ۵ بیماری) ولی هنوز تشخیص قطعی داده نشده است و به محض تشخیص قطعی اطلاع رسانی می‌شود.
وی اظهار داشت: به‌نظر متخصصان عفونی، در حال حاضر جای نگرانی خاصی وجود ندارد و برای همه گیر شدن بیماری اوضاع تحت کنترل است و تمام مریض‌های مشابه را به محض نشانه‌های دیده شده تحت کنترل و تحت نظر قرار می‌دهند و نوع آزمایشات به تهران ارسال شده و دستگاه‌های پیشرفته آزمایشگاهی نظیر PCR ریتال تایم برای تشخیص بیماری در نظر گرفته شده است.
علائم مشابه دیده شده تنها در اعضای یک فامیل بوده است و هم چنین ستاد بحران در حال حاضر در سراسر استان مستقر شده است.