بیوه هندی زنده زنده همراه شوهرش سوخت


images/20060822/listen.jpg جام جم آنلاین: یک زن هندی در کنار جنازه شوهر مرده اش ، زنده زنده سوزانده شد. این حادثه در روستای توسلیپار در مرکز ایالت مادهایا پرادش اتفاق افتاد و اهالی روستا در اجرای آن نقشی نداشتند.
به گزارش بی بی سی و به گفته پلیس ، در مراسم سوزاندن جنازه که مربوط به هندوهای مادهایا پرادش بوده همسر مرد مرده در ایینی که به ساتی معروف است در کنار شوهرش سوزانده شده است.
این مراسم سال ها است که از طرف دولت هند غیر قانونی اعلام شده و پلیس با آن به شدت برخورد می کند اما نمونه های بسیار نادری از این اقدام همچنان در برخی نقاط هند دیده می شود.
در آیین ساتی بیوه مرد مرده به طور دلخواه و یا از سر جبر در کنار جنازه شوهرش می خوابد و همراه با او سوخته می شود. این آیین دست کم از ۷۰۰ سال پیش در میان هندوها رسم بوده است.
این ایین که در اثر مبارزه اصلاح طلبان هندی و بالا رفتن سطح آگاهی های مردم از اواسط قرن نوزدهم در هند غیر قانونی اعلام شده و دیگر به ندرت انجام می شود بیشتر در میان مردم شمال و مرکز هند رواج دارد.
شهید ابسر رئیس پلیس ایالت مادهایا پرادش به بی بی سی گفت زن بیوه ای که زنده زنده کنار جنازه شوهرش سوزانده شد جاناکرانی نام داشته و در سن چهل سالگی بوده است.
با این حال رئیس پلیس مادهایا پرادش می گوید افراد محلی شهادت داده اند که این زن به اختیار خود و زمانیکه جنازه شوهرش به آتش کشیده شده خود را به داخل آتش انداخته و سوزانده است و هیچ اجباری در کار نبوده است.
آمارهای نشان می دهد که آیین ساتی دیگر به ندرت در هند اتفاق می افتد و آخرین نمونه آن در مادهایا پرادش به سال ۲۰۰۲ بر می گردد که یک زن ۶۵ ساله خود را همراه با جنازه شوهرش سوزاند و مرد.
جنجال برانگیز ترین مراسم ساتی در هند به سال ۱۹۸۷ باز می گردد و آن زمانی بود که یک دختر ۱۸ ساله بن نام روپ کانوار در راجستان به همراه جنازه شوهرش سوزانده شد.
این حادثه خشم ملی و بین المللی را در پی داشت و تاثیر زیادی برنابودی این آیین ناهنجار گذاشت.