بی تاب برای آمدن گاس هیدینک


images/20060711/rus.jpg در حالی که بسیاری از فوتبالیست های مطرح دنیا در حال شرکت در جام جهانی این رشته در خاک آلمان هستند، بازیکنان روسیه افسوس غیبت در این پیکارها را می خورند.
در عین حال سران فوتبال روسیه آرزو می کنند هجدهمین دوره جام جهانی هر چه زودتر تمام شود تا مربی جدید و مشهور تیم ملی کشورشان عنان کار را در مسکو در دست بگیرد و او کسی نیست جز گاس هیدینک مشهور.
هیدینک ، هدایت تیم ملی استرالیا را در آوردگاه آلمان به عهده داشته ، اما بر اساس قراردادی که از ۲ ماه پیش با روسها بست ، متعهد شده است پس از اتمام جام جهانی راهی مسکو شده و مربی روس ها شود و استرالیایی ها نیز به نوبه خود مشغول رایزنی و تلاش برای یافتن جانشین هیدینک بوده اند.
اولین باری که روسیه (تحت نام اتحاد شوروی) به دور پایانی جام جهانی راه یافت ، به سال ۱۹۵۸ مربوط می شد و از آن پس فقط در ۴ دوره جام در مرحله نهایی حاضر نبوده اند که جدیدترین آن دوره جاری در آلمان است.
به رغم این مساله و حسرت خوردن بابت غیبت در آلمان ، روس ها با اشتیاق در انتظار شروع دوره کار هیدینک و بواقع مرحله مقدماتی یورو ۲۰۰۸ و برنامه ریزی برای آن هستند و در کنار آن حاصل کار استرالیا در آلمان را نیز بدقت زیرنظر داشته اند ؛ زیرا از این طریق پیش بینی می کنند که زیر نظر هیدینک چه وضعیت و برنامه هایی خواهند داشت.
هیدینک ۶۰ ساله مربی کوچکی نیست. چهارم کردن کره جنوبی کوچک در جام جهانی ۲۰۰۲ کم از یک معجزه نبود و او در سال ۱۹۹۸ تیم ملی کشورش (هلند) را نیز حائز این رتبه کرده بود. قرارداد هیدینک با روسها ۲.۵ ساله است واز حالا خیلی ها معتقدند که این مربی هوشمند می تواند روس های نزول کرده را به یکی از بهترین های فوتبال اروپا بدل کند.تیتوف: امیدوارم هیدینک به خاطر نظم گرایی افراطی اش ، اردوی ما را به پادگان تبدیل نکند

دیمیتری سیچف ، مهاجم جوان روسیه که از معدود نقاط روشن در ترکیب تیره تیم ملی روسیه در جام جهانی توام با ناکامی ۲۰۰۲ بود اینک می گوید: هدف من از تماشای ۲۴ ساعته بازیهای استرالیا، هوراکشیدن برای آنها نبود، بلکه سعی می کردم بازیهای این تیم را بدقت ببینم و از آن برداشت های لازم را استخراج کنم. هر چه باشد مربی فعلی این تیم چند روز دیگر هدایتگر ما خواهد شد و هر چه بیشتر و بهتر به قابلیت ها و اعتقادات او پی ببریم ، بهتر خواهد بود.


سوءظن و بدبینیحرفهای امروز روسها در تضاد آشکار با واکنش هایی است که روزهای نخست انتصاب مربی پیشین باشگاه آیندهوون هلند به عنوان سرمربی جدید روسیه ، در جامعه فوتبال این کشور رویت شده بود. در آن زمان تردید، ابهام شدید و حتی سوءظن و بدبینی مفرط نسبت به این امر در مسکو احساس می شد، اما اینک ملی پوشان و دیگر اعضای جامعه فوتبال روسیه پذیرفته اند که زیر نظر هیدینک کار کنند.
ایگور تیتوف یکی از بهترین های فوتبال روسیه و کاپیتان اسپارتاک مسکو دراین باره می گوید: باید اعتراف کنم که در بدو انتصاب هیدینک ، ما نسبت به حضور یک خارجی در مقام مربی تیم ملی کشورمان بدبین بودیم و دلیل هم داشت ؛ زیرا یک خارجی به سختی می تواند روحیات و طرز نگرش ما را به مسائل اجتماعی و ورزشی بفهمد و به هر حال برای ما این مسائل بسیار مهم و از دلایل اصلی توفیق های ماست. اما پس از مدتی فکر کردن و بررسی ، به این نتیجه رسیدیم که هیدینک گزینه خوبی است ؛ زیرا در کشورهای زیادی کار کرده و در اغلب جاهایی که حضور یافته ، نتیجه هم گرفته است.
او تا به حال در کشورهای بسیار متفاوت اسپانیا، کره جنوبی و استرالیا و البته زادگاهش (هلند) به فعالیت پرداخته و در هیچیک از آنها مشکل عدم تطابق نداشته و بنابراین می تواند با ما نیز بخوبی هماهنگ شود.


اردو یا پادگان؟تیتوف که ۳۱ ساله و یک هافبک وسط مدبر و بازیسازی است ، می افزاید: «فکر می کنم مهمترین دستاورد هیدینک برای ما نظم و یک مدل غربی از بازیهای گروهی باشد که در فوتبال ما سابقه نداشته است. البته امیدوارم هیدینک به خاطر نظم گرایی افراطی اش ، اردوی ما را به پادگان تبدیل نکند ؛ زیرا می ترسم او حتی برای صرف یک وعده ناهار یا شام نیز ما را به صف کند و برای هر کار ساده ای نیز نیاز به دستور وی باشد!
الکسی اسرتین ، دیگر هافبک برجسته روس که سابقه عضویت در چلسی را دارد و کاپیتان فعلی تیم ملی روسیه است ، نیز به نوبه خود می گوید: «ما مشابه این وضعیت را چند سال پیش که نویو اسکالای ایتالیایی مربی اسپارتاک بود، تجربه کرده بودیم. البته به نظر من هیدینک با تجربه تر و جهان دیده تر از آن است که چنین اشتباهی کند و اینجا را به صورت یک پایگاه نظامی درآورد. برعکس فکر می کنم او مثل خوزه مورینیو است که وقتی به چلسی آمد، یک روحیه بزرگ پیروزی خواهی را در آنجا حاکم کرد و اعتماد به نفس فوق العاده ای به ما بخشید.
مورینیو از روز اول فقط و فقط در زمینه تقویت روحیه ما کار می کرد و هیدینک هم باید از همین قماش باشد.


در کنار بورودیوکهر چه هست ، هیدینک در تیم ملی روسیه الکساندر بورودیوک را به عنوان یکی از دستیارانش در خدمت خواهد داشت. بورودیوک ، مربی موقتی روس ها در ماههایی بود که آنها به دنبال مربی جدید خارجی شان می گشتند. در آن ایام مردان روسیه با رهبری بورودیوک در یک بازی دوستانه فقط با نتیجه یک بر صفر به برزیل باختند و در زمین اسپانیا به تساوی بدون گل رسیدند. با این حال ویتالی موتکو، رئیس فدراسیون فوتبال روسیه معتقد بود و هست که آنها برای اوجگیری بیشتر به مربی ای نیاز دارند که بینش بین المللی وسیع تری داشته باشد و آنان را وارد عصر و فصلی تازه کند ؛ به آدمی مثل گاس هیدینک.