بیست و چهارمین اجلاس سراسری نماز در قزوین به کار خود پایان داد

به گزارش خبرنگار مهر، بیست و چهارمین اجلاس سراسری نماز که از صبح امروز سه شنبه با حضور مسئولان کشوری و استانی باشکوه خاصی در دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین آغاز شده بود ساعتی قبل به کار خود پایان داد.

این اجلاس که به صورت فشرده و در بخش های مختلف برگزار شد پس از قرائت پیام رهبر انقلاب، سخنرانی چند وزیر، رئیس ستاد اقامه نماز کشور، امام جمعه و استاندار قزوین و ارائه ایده های برتر توسط تعدادی از افراد فعال در حوزه نماز پس از تجلیل از فعالان و افراد و دستگاههای برتر در حوزه نماز به کار خود پایان داد.

حضور بیش از ۸۰۰ تن از فرهیختگان، استانداران، ائمه جمعه و جماعات سراسر کشور، وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش و ارائه ایده های ربرتر و روشهای نوین در جذب گروههای مختلف به نماز و برپایی نمایشگاه «عطر حضور» بیانگر استقبال و کیفیت مطلوب این اجلاس در قزوین بود.

حجت الاسلام قرائتی در مراسم اختتامیه این اجلاس بیان کرد: جا دارد از آیت الله باریک بین امام جمعه سابق و آقای روزبه استاندار سابق که بانی وپیشنهاد دهنده این اجلاس شدند و امروز در مجلس نیستند تشکر و قدردان کنیم و یادشان را گرامی بداریم.

وی افزود: این اجلاس دنبال آن نیست که در داخل اجلاس نماز خوانی اضافه شود و یا امروز کسی ندای ما را بشنود بلکه می خواهیم با استفاده از ایده ها و روشهای همه نخبگان و معلمان و گروههای مختلف در حوزه نماز که جمع آوری شده و یا شنیده می‌شود در تصمیم گیری استفاده کنیم.

قرائتی تصریح کرد: دستاوردهای اجلاس نماز باید پس از آن مشخص شود و ببینیم تا چه میزان می توانیم از این وقت و هزینه ای که کردیم باتصمیمات درست استفاده کنیم تا حق نماز ادا شود.

حق نماز ادا نشده است

رئیس ستاد اقامه نماز کشور یادآورشد: با جرات باید بگوییم با همه کارهایی که انجام شده هنوز حق و سهم نماز مانند خون شهدا ادا نشده است و همه بدهکاریم که کاری نکرده ایم.

وی بیان کرد: ایده های خوبی در این اجلاس توسط معلمان ارائه شد که نشان می دهد اگر عزم و همت داشته باشیم می توانیم با همین امکانات کم و محدود هم کارهای بزرگی کنیم و در ترویج فرهنگ نماز تلاش بیشتری داشته باشیم.

قرائتی گفت: معلوم نیست اجلاس بعدی چه کسانی زنده باشند و یا مسئولیت و امکان کمک به نماز را داشته باشیم لذا تا دیر نشده وقت را غنیمت بدانید و همه از مدیر و مسئول و معلم و استاد و دانشجو کمک کنید تا نماز نهایدنه شود.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور اظهارداشت: این که بعد از ۳۵ سال هنوز نتوانسته ایم یک سجاده و سنگ تیمم در بیمارستانی تدارک ببینیم و یا در مدارس و دانشگاهها و ادارات نماز جماعت همچنان مهجور است نشان می دهد همه کم کاری کرده ایم و عزم و همت جدی برای کار نداشته ایم.

وی بیان کرد: نماز هیجان و همت و تلاش می خواهد و کاری که قلبی و دلی باشد ماندگار است و باید این کار با علاقه و انگیزه و میل باطنی انجام شود تا تاثیرگذار باشد.

ورزشکاران سجده شکر داشته باشند

قرائتی تصریح کرد: اگر ورزشکاران و پهلوانان ما وقتی مدال می گیرند و روی سکو می روند سجده شکر بجای آورند و تیم های ورزشی هنگام اذان نماز جماعت اقامه کنند بهترین تبلیغ برای نماز و شکرگزاری به درگاه خداوند است و تاثیر زیادی برای جذب جوانان به نماز دارد.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور اظهارداشت: بیان اسرار و برکات و آثار نماز در زندگی اگر با شیوه های محبت آمیز و تاثیرگذار صورت گیرد می تواند افراد زیادی را جذب نماز کند و در این میان روحانیون و طلاب و دست اندرکاران مساجد، معلمان و مدیران تعیین کننده هستند.

قرائتی از همه دست اندرکاران برگزاری اجلاس بیست و چهارم بویژه آیت الله عابدینی نماینده ولی فقیه و امام جمعه قزوین، فریدون همتی استاندار، سید قریش موسوی رئیس ستاد اقامه نماز استان و رسانه ها و نیز همه کسانی که دیده نشدند اما مدتها تلاش کردند تا این کار مهم فرهنگی بخوبی برگزار شود تشکر کرد.

در پایان این اجلاس از دستگاههای اجرایی برتر، فعالان نماز، صاحبان ایده های برتر، امامان جمعه و جماعت نمونه، مدرس، مبلغ نمونه، طرح های هنری شاخص در حوزه نماز، تجلیل شد.

اهداء انگشتر متبرک شده توسط رهبر انقلاب هدیه شاخص این اجلاس به افراد برتر بود.

حاشیه نگاری:

*حجت الاسلام قرائتی از رونمایی از تمبر بیست و چهارمین اجلاس سراسری نماز خودداری کرد.

وی در خصوص علت این امتناع گفت: برای این موضوع با من هماهنگ نشده بود و در جریان آن نبودم و در ضمن الان به من گفتند برای این تمبر ۲۰ میلیون تومان هزینه شده که من ناراحت شدم که آیا این کار که بی خـبـر انجام شده می تواند یک نفر را به جمع نمازخوانها اضافه کند یا برای کار دیگری است.
 
وی گفت: البته هر کس این کار را کرده با نیت خیر و برای نماز بوده اما چون از آن خـبـر ندارم نمی دانیم این هزینه لازم بوده و آیا درست است یا نه و کاری که نمی دانم چیست واردش نمی شوم و با عذرخواهی از رونمایی خودداری می کنم.

*علیرغم آنکه این اجلاس از سال گذشته با ابتکار آیت الله باریک بین نماینده ولی فقیه و امام جمعه سابق و مرتضی روزبه استاندار سابق و پیشنهاد این افراد به ستاد اقانمه نماز داده شده بود در مراسم امروز هیچ نامی از این دو نفر برده نشد که در هنگام تجلیل از افراد برتر حجت الاسلام قرائتی به آن اشاره کرد و از بانیان اجلاس و دکتر همتی استاندار جدید تقدیر کرد.

*در نوبت صبح و بعدازظهر سالن ۸۰۰ نفری دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین مملو از جمعیت از گروههای مختلف بود.

*پخش مستقیم مراسم از شبکه های سراسری و استانی و پخش کامل مراسم توسط رسانه ملی و حضور موثر و پر رنگ خبرنگاران و عکاسان خبرگزاری ها، مطبوعات محلی و سراسری در اجلاس بسیار چشمگیر و مطلوب بود.

 

مطلب بالا در گروه دین و مذهب و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۲۶ January 2016 | 8:23 pm منتشر شده و گروه اینترنتی خبرینه آن را بازنشر کرده است.