بیل اتکینسون از موبایل های زنده آینده می گوید

چکیده: بیل اتکینسون طراح اولین سری کامپیوترهای اپل است. در آن دوران طراحی چیزی مانند کامپیوتر شخصی یک نوع پیش بینی آینده محسوب می شد. حالا اتکینسون پیش بینی هایی در مورد گوشی های آینده و نحوه تعاملشان با انسان دارد. حتما به وقوع خواهند پیوست. در کیک سیب بخوانید…!

امسال در کنفرانس سالانه اپل (MacWorld 2011)، بیل اتکینسون (Bill Atkinson) در مورد گوشی های آینده صحبت می کرد. او به عنوان یکی از معمارهای کلیدی مکینتاش های اولیه و یک برنامه نویس افسانه ای، در جایگاه خوبی برای ارائه پیش بینی های معقول در مورد ابزارهای دیجیتالی آینده و رابط های کاربری (UI: User Interface) آنها قرار دارد.

از راست: اتکینسون با کامپیوتر اپلی در دست – استیو جابز
او می گوید آینده کامپیوترها از آن گوشی های همراه با زبان های طبیعی است! مجبور نیستیم بر صفحه های لمسی گوشی های همراهمان دست بزنیم تا با آنها ارتباط برقرار کنیم، بلکه می توانیم به زبان طبیعی با آنها صحبت کنیم، آنها نیز به ما جواب خواهند داد.

در آینده گوشی هایی (earpiece) که به دوربین مجهز هستند را به گوش خواهیم زد که می بینند، می شنوند، و هر کاری که ما می کنیم را ذخیره می کنند. در طرف دیگر نیز، در ابر داده ها (in the Cloud) یک دستیار شخصی مجازی قرار دارد که به عنوان یک اندام مصنوعی برای تشخیص و تصمیم گیری رفتار می کند (منظور این است که گوشی چشم و گوش دارد و روی خدمات ابری نرم افزارهای تحلیلی قرار دارند که به مانند مغز انسان در تصمیم گیری و نحوه رفتار به گوشی کمک می کنند!)

اتکینسون وقتی در کنفرانس اپل در مورد رابط های کاربری آینده توضیح می داد گفت: “فکر می کنم آینده ای که در راه است در بازار موبایل اتفاق خواهد افتاد. رابط کاربری موبایل ها هرگز صفحه کلید و ماوس نخواهد بود.” در عوض یک گوشی موبایل در جیبمان یا در کیف پولمان خواهیم داشت و یک گوشی (earpiece) مجهز به دوربین، میکروفون، و بلندگو هم بر گوشمان.”

گوشی ای که به گوش زده ایم به ما این امکان را می دهد که با دستیار شخصی مجازیمان که به صورت نرم افزاری در خدمات ابری اجرا شده است صحبت کنیم. همیشه با دستیارهای شخصیمان در ارتباط خواهیم بود و آنها که به اینترنت متصلند به ما اطلاعات می دهند. آنها تمام چیزهایی را که ما می بینیم و می شنویم، می بینند و می شنوند و ذخیره می کنند.

“شما به یک ساختمان اشاره می کنید، گوشی نیز هدف اشاره شما را می بیند و می گوید این ساختمان بانک ایالات متحده است.”

تمام خاطرات شخصی ذخیره شده و در مواقع مورد نیاز به خاطر آورده می شوند. هر گفتگویی که داشته ایم، هر صحنه ای را که دیده ایم، در ابر داده ها ذخیره خواهند شد.”

تکنولوژی به کار گرفته شده باید درک عمیقی از زیان طبیعی داشته باشد، منظور فقط تشخیص گفتار نیست بلکه منظور این است که این تکنولوژی هم در مورد زبان و هم در مورد اینکه دنیا چگونه رفتار می کند باید دانش داشته باشد. اتکینسون ۱۰۰% مطمئن است که رابط کاربری آینده زبان طبیعی است، هیچ شکی در این مورد وجود ندارد.

“می توانم با اطمینان بگویم که این اتفاق خواهد افتاد اما نمی توانم بگویم چه زمانی.”

در هر صورت او فکر نمی کند این زمان زیاد هم طولانی باشد. به طور قطع در ۱۰ سال آینده. بهترین شاهدی هم که می آورد پروژه پرسش و پاسخ واتسون (IBM’s DeepQA Watson Project) است که به زودی روی سوپرکامپیوتری از آی بی ام (IBM) نمایش داده خواهد شد. در این پروژه کامپیوتر به زبان طبیعی گوش می دهد و پاسخ می گوید.

اتکینسون می گوید: “وقتی می بینیم که کامپیوترها به زبان طبیعی ارتباط برقرار می کنند، مردم این را خواهند خواست! از همه شما می خواهم که این برنامه را در ۱۴ فوریه ببینید. حتما باید اتفاق بسیار مهمی باشد.”