«تاثریا» برای اولین بار پخش زنده می‌‎شود

برنامه «تاثریا» با موضوع صنعت خودوروسازی برای اولین بار پخش زنده می‌‎شود.

«تاثریا» برای اولین بار پخش زنده می‌‎شودمحسن مقصودی تهیه کننده برنامه ثریا در خصوص پخش زنده وجزییات این برنامه درگفتگو با خبرنگار حوزه رادیو تلویزیون گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ گفت: ثریا عنوان برنامه ای است که درحدود دوماه پیش بصورت مستند کار شده بود وامشب در ساعت۱۹:۳۰ از شبکه یک سیما به مدت ۷۰ دقیقه پخش خواهد شد.

وی بیان کرد: در ادامه مستند پخش شده در دو ماه گذشته، قسمت دوم این مستند نیز دیشب بام وضوع خودروهای الکتریک و سبز و ارتباط آنها با آلودگی هوا پخش شد، اما امشب بحث اصلی راجع به اسیب شناسی صنعت خودروسازی ما خواهد بود.

مقصودی ادامه داد: ما در برنامه امشب سعی داریم به این سوال پاسخ دهیم که چرا خودرو سازی ما به کمپانی‎‌های غربی وابسته است و ما در طی این سالها مونتاژ کار خودروهای غربی بوده ایم.

وی عنوان کرد: بحث دیگر مطرح کردن این سوال است که چرا ماتا کنون حرکت کمی در تولید ملی داشته ایم.البته در بحث تولید خودرو از نوع الکتریک وسبز مخترعینی در داخل داشته ایم که در کشورهای مختلف مورد توجه قرار گرفته اند اما در داخل استقبالی از انها نشده است زیرا مطرح می‌شود که عمر این خودروها ۱۴-۱۵ سال بیشتر نیست، اما اکثر کمپانی های دنیا این خودروها را وارد بازار می کنند.

تهیه کننده ثریا در پایان گفت: بطور کل امشب در خصوص تمرکز بر توان داخلی  و سرمایه گذاری روی پتانسیل های داخل بحث می‌شود.


گفتنی است؛ همزمان با رونمایی از واردات ۵۰ تاکسی الکتریکی از رنو و تویوتا توسط مسئولان، مشکلات عدیده‌ صنعت خودوروسازی و اوج گرفتن آلودگی‌های کلان‌شهرها ثریا در برنامه زنده امشب خود به بررسی راهکارهای بهبود آلاینده‌ها، صنعت خودرویی که درجا می‌زند و ظرفیت‌های موجود برای حل این مشکلات می‌پردازد.

درحالیکه ریه‌های کلان‌شهرهایمان از دود رنج می‌برند و همچنین ظرفیت بسیار زیادی در کشور برای تولید اتومبیل‌های الکتریکی وجود دارد، با زهم به تولید اتومبیل‌های متحرک ادامه می‌دهیم حال اینکه مخترعانی در این حوزه هستند که بی‌دریغ در این حوزه کار می‌کنند اما همیشه مورد غفلت واقع شده‌اند در صورتیکه اگر به این پژوهشگران بیش از پیش توجه بشود اولا مشکلات ناشی از آلودگی‌ها برطرف خواهد شد و دوما صنعت خودروی ما جهشی به سوی فناوری روز دنیا خواهد کرد. کشور ما با این فناوری فاصله زیادی ندارد و حتی با وجود محققان و مخترعان می‌تواند در این عرصه پیش‌رو باشد اما اگر خودرو سازان دولتی اجازه بدهند.

میهمانان این برنامه دکتر امیر جعفری، استاد دانشگاه و مدیرکل حمل و نقل عمومی سازمان شهرداری های وزارت کشور و جمشید آرین، مخترع خودرو الکتریک و هیبرید هستدن که به پرسش‌های برنامه پاسخ خواهند گفت. جمشید آرین مخترع خودروهای الکتریکی است که از سال ۲۰۰۰ این خودروهای با سوخت پاک را اختراع کرده است اما بعد از گذشت ۱۵ سال کماکان این توان داخلی مورد غفلت مسئولین واقع شده است و به تازگی به واردات خودروهای هیبریدی از فرانسه و ژاپن پرداخته‌اند!

در این برنامه همچنین از مردم پرسیده شده است: به نظر شما در صورت تولید خودروهای الکتریک و دارای فناوری های نوین این خودروها با استقبال مردم مواجه خواهند شد؟ 
 
۱. آری   ۲.خیر

که می توان از هم اکنون با ارسال عدد گزینه مورد نظر به شماره پیامک ۳۰۰۰۰۱۴۳۵  در این نظرسنجی شرکت کرد. برنامه ثریا، با شعار «دیدبانی برای پیشرفت» چهارشنبه ها ساعت ۱۹:۳۰ بعد از خـبـر ساعت نوزده، از شبکه یک سیما به صورت زنده به روی آنتن می‌رود که سعی دارد با نگاهی انتقادی و در عین حال امیدآفرین، به چاره جویی مهم ترین مسائل روز کشور بپردازد.

انتهای پیام/

مطلب بالا در حوزه سینما و تلویزیون و در این آدرس اینترنتی در تاریخ ۲۷ January 2016 | 6:40 pm منتشر شده و گروه اینترنتی خبرینه آن را بازنشر کرده است.