تاثیر منفی معلمان با جنس مخالفتحقیقات جدید در آمریکا نشان داده که پسران، در صورتی که معلم مرد و دختران در صورتی که معلم زن داشته باشند، در دوران مدرسه عملکرد بهتری خواهند داشت.

به گزارش سرویس بین‌الملل «بازتاب» به نقل از روزنامه «دیلی میل» انگلیس، پروفسور توماس دی می‌گوید: جنسیت زمانی که مسئله یادگیری و آموزش پیش بیاید، بسیار مؤثر است.
این تحقیق در زمانی انجام می‌شود که نگرانی از کاهش چشمگیر معلمان مرد در مدارس آمریکا به شدت احساس می‌شود.

پروفسور «دی» اقتصاددان و استاد دانشگاه استنفورد کالیفرنیا، با تحقیق بر آمار دولتی در مورد ۲۵ هزار دانش‌آموز به این نتیجه رسیده است که داشتن معلمی از جنس مخالف، به شدت بر پیشرفت آموزشی فرد تأثیر می‌گذارد.

نتیجه تحقیقات وی که دیروز در مجله «آموزش» منتشر شد، باعث اعتراض گروه‌هایی شده که نماینده معلمان زن هستند.
حدود ۸۰ درصد معلمان کنونی مدارس آمریکا زن بوده و مردها به علت این‌که دستمزد آنان برای زندگی خانوادگی کفایت نمی‌کند، به شدت در حال ترک این شغل هستند.

به این ترتیب، تحقیقات روی دانش‌آموزان هشت تا چهارده ساله انجام شده، اما پروفسور دی به همین آمار کفایت نکرده و با چندین معلم و دانش‌آموز هم از نزدیک گفت‌وگو کرده است. او متوجه شد که داشتن معلم زن به جای معلم مرد، باعث بهبود عملکرد دختران و پسرفت عملکرد پسرها در علوم، مطالعات اجتماعی و انگلیسی می‌شود.

این تحقیقات همچنین نشان داد زمانی که یک زن معلم باشد، پسرها بیشتر دوست دارند در کلاس اخلال ایجاد کنند، درحالی که دخترها کمتر به این کار تمایل دارند. در کلاسی که معلم مرد است، دخترها بسیار علاقه‌مندند که بگویند موضوع تدریس به درد آینده آنان نمی‌خورد و کمتر در بحث‌ها و پرسش‌ها و پاسخ‌ها شرکت می‌کنند.