تاثیر فیلم‌های مستهجن بر رابطه زناشوییدر بحث تجویز تماشای فیلم‌های جنسی برای زوجینی که یکی از همسران یا هر دو به سرد مزاجی و بی‌میلی جنسی مبتلا هستند دیدگاه‌های متفاوتی وجود دارد اما از نظر اینجانب، تماشای فیلم‌هایی که با تصاویر جنسی همراهند، ممکن است در برخی موارد خاص در کوتاه‌مدت موجب تحریک جنسی شود اما در درازمدت به عللی که به آن اشاره می‌کنم به از هم گسیختگی روابط زناشویی می‌انجامد:

• کاهش اعتماد به نفس:
تماشای فیلم‌های جنسی با توجه به رفتارهای اغراق‌آمیز بازیگران کم‌کم باعث می‌شود زوجین درباره طبیعی‌بودن عملکرد جنسی خود دچار تردید شوند و خود را بسیار ضعیف‌تر از آنچه هستند، بپندارند و از روابط زناشویی بیش از گذشته فاصله بگیرند.

• مقایسه منفی:
جذابیت‌های اغراق‌آمیز و تصنعی چنین فیلم‌هایی گاهی باعث می‌شود جذابیت‌های همسر، کمرنگ شده و با تشدید بی‌میلی جنسی همسر، میزان فعالیت جنسی زوجین از مقدار فعلی نیز کمتر شود. شخص همسرش را با بازیگر فیلم مقایسه می کند و احتمالا همسرش را از نظر جذابیت جنسی و اندامی در اندازه آن بازیگر نمی داند و این حتی ممکن می شود شخص احساس کند ایراد از همسر اوست و من بعد تصمیم بگیرد توجهش را از همسرش به دیگران معطوف کند تا شاید در آنها بتواند آن چیزی را که در فیلم دیده است، ببیند. در صورتی که همانطور که اشاره شد این فیلم ها کاملا اغراق آمیز و تصنعی هستند و با واقعیت تناسبی ندارند. رابطه جنسی که بین اکثر مردان و زنان اتفاق می افتد با آنچه در فیلم های مستهجن نشان داده می شود کاملا تفاوت دارد. به عنوان مثال ممکن است در فیلم زن و مرد در حال رابطه چندین ساعت به انجام عمل جنسی مشغول باشند درصورتی که این مسئله کاملا غیرواقعی است و همانطور که با تکنیک های سینمایی آشنا هستید بین تصاویر به هم چسبیده شده کات های فراوانی وجود دارد و این فن تدوین است که به نحوی تصاویر را کنار هم می چیند که بیینده تصور می کند همه آنچه می بیند پیوسته در یک زمان ممتد اتفاق افتاده است.
• تقلید: برخی رفتارهای بازیگران این فیلم‌ها با وجود جذابیت‌های بصری، گاه بسیار دردناک و آسیب‌زننده است و زوجین ناآگاه که سعی در تقلید از آن دارند، موجب بی‌رغبتی همسر به روابط زناشویی می‌شود.

• وابستگی:
هرچند در ابتدای امر زوجین با قصد بهبود روابط فیمابین به تماشای چنین فیلم‌هایی می‌نشینند اما در ادامه، یکی از زوجین یا هر دو متوجه می‌شوند که اگر در گذشته وقتی را برای با هم بودن صرف می‌کردند اکنون همه یا بخشی از آن وقت را برای دیدن انواع و اقسام فیلم‌های مستهجن پر می‌کنند. این مطلب به اثبات رسیده است که دیدن این گونه فیلم ها اشخاص را به نوعی اعتیاد در دیدن این فیلم ها دچار می کند تا جاییکه مرتبا احساس نیاز به دیدن فیلم مستهجن دارد و به این ترتیب، فیلم‌هایی که قرار بود باعث نزدیکی بیشتر زوجین به یکدیگر شود اکنون عاملی برای فاصله بیشتر آنها از یکدیگر شده است. در مجموع می توان گفت دیدن این فیلم ها نه تنها کمکی به گرم شدن رابطه زناشویی نمی کند بلکه به مرور باعث کم شدن لذت جنسی بین طرفین و توجه بیشتر به افراد خارج از کادر خانواده می شود. زن و مردی که زمانی تنها توجهشان به همدیگر بود با دیدن این فیلم ها شرم و حیای آنها از ارتباط جنسی با دیگران می ریزد و تمایل به برقراری ارتباط با دیگران و در حقیقت خیانت و در نهایت فروپاشی کانون خانواده می کنند.
 


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ