تازه‌ترین اطلاعات در مورد سرمربی تیم ملی فوتبال

عباس ترابیان، سرپرست کمیته روابط بین الملل فدراسیون فوتبال از طرف فدراسیون مسئولیت گزینش و مذاکره با مربیان مختلف برای هدایت تیم ملی فوتبال کشورمان را برعهده دارد. او که این روزها دچار بیماری سرماخوردگی شده است با وجود کسالت و بیماری روز یکشنبه عازم دوبی امارات شد تا با گزینه‌های نهایی هدایت تیم ملی فوتبال ایران مذاکره کند.

ظاهرا دو گزینه نهایی هدایت تیم ملی فوتبال کشورمان مدنظر فدراسیون‌های عربستان و یکی از کشورهای شمال آفریقا هستند که ترابیان برای اینکه آنها با این فدراسیون به توافق نرسند به دوبی رفته و رودررو با مربیان مذاکره کرده است.

مذاکرات ترابیان با این مربیان روند خیلی خوبی داشته و حتی توافق نهایی نیز حاصل شده اما منجر به عقد قرارداد نشده و حتی پیش قراردادی هم بین طرفین به امضا نرسیده است.

گزینه نهایی فدراسیون فوتبال که علاوه بر هدایت تیم ملی بزرگسالان مسئولیت کلیه تیم‌های ملی فوتبال ایران را نیز برعهده خواهد گرفت، برای عقد قرارداد نهایی با فدراسیون فوتبال طی روزهای آتی به ایران می آید، البته محل عقد قرارداد این با فدراسیون فوتبال تهران نیست و او امضای نهایی را در یکی از شهرستانها زیر قرارداد می زند.

سرمربی آینده تیم ملی را یک گروه سه تا چهار نفره همراهی خواهند کرد که مسئولیت تیم‌های امید و جوانان را برعهده می گیرند که البته زیر نظر این مربی خارجی فعالیت خواهند کرد.

مربی آینده تیم ملی کیست؟
فدراسیون فوتبال مربی را درنظر دارد که سابقه هدایت تیم ملی فوتبال کشورش را دارد، براساس گفته مسئولان فدراسیون فوتبال یک مدرس است و در جام جهانی گذشته نیز حضور داشته است. یافتن این مربی که مسئولان فدراسیون تاکید دارند، از اروپای غربی است.

از فدراسیون فوتبال خبر می رسد، یکی از گزینه‌‍های اصلی فدراسیون کارلوس کوئیروز (کرش) سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال پرتغال است که در جام جهانی ۲۰۱۰ هدایت این تیم را برعهده داشت. او که در فوتبال اروپا به یک تئوریسین مشهور است، سابقه هدایت تیمهای پایه ای پرتغال، تیم رئال مادرید را هم دارد و کمک مربی آلکس فرگوسن نیز بوده است.

البته منابع خبری فوتبال برزیل از مذاکره این مربی با باشگاه واسکودوگاما خبر داده و حتی تاکید کرده اند او تا یکشنبه هفته آینده به عضویت این تیم درمی آید. به احتمال فراوان مسئولان فدراسیون با توجه به این مسئله مذاکره با کارلوس کرش را در اولویت قرار داده و برای گفتگو با او راهی دوبی شده‎اند.

روژه لومه بهتر است یا کارلوس کرش؟

اکنون فدراسیون با دو گزینه خوب مواجه است و اگر چه لومه از نظر سنی کمی تردید به وجود می آورد و کفه را به نفع کرش بالا می برد اما دو مربی مورد علاقه فدراسیون هنرشان ساختن ساختار فوتبال است و در این کار بهترین های فوبال دنیا به حساب می آیند .


 تا چند روز دیگر مدیران فدراسیون فوتبال جانشین افشین قطبی را به طور رسمی معرفی می کنند تا سرمربی تیم ملی ایران به طور جدی مشخص شود .
فدراسیون فوتبال مذاکرات مخلفی با مربیان سر شناس اروپایی داشته است که در نهایت دو گزینه برای هدایت تیم ملی مطرح شده است .
استیل آذین لومه را می خواست
روژه لومه فرانسوی یکی از گزینه های هدایت تیم ملی ایران است .او چند ماه قبل ازتیم استیل آذین نیز پیشنهاد کار داشت اما حضور رابط های مختلف در مذاکرات باعث این شد تا این انتقال صورت نگیرد و حتی کار به تهدید این مربی هم کشید و اکنون این مربی فرانسوی مورد نظر ایرانی ها قرار گرفته و این بار او گزینه مربیگری تیم ملی است .
 لومه کار مربیگری خود را در سال ۱۹۷۵ با تیم ستاره های قرمز آغاز کزد و پس از دو سال حضور در این تیم به لانس رفت درانجا نیز به عنوان دستیار کارش را ادامه دهد . اف س پاریس دیگر تیم او برای دستیاری بود . تیمی در تونس اولین پیشنهاد سرمربیگری لومه بود و او در سال ۱۹۸۳ یس سی تونس پیوست و پس از یکسال کار در این تیم به فرانسه برگشت واین بار در قامت سرمربی هدایت تیم ستاره های قرمز را بر عهده گرفت . پس از یک سال حضور در این تیم به عنوان سرمربی کارش را با فدراسیون فوتبال فرانسه آغاز کرد و هدایت تیم ارتش فرانسه را بر عهده گرفت .کار در لانس دیگر برنامه کاری این مربی بود تا در نهایت دوران شکوفایی از راه برسد .
امه ژاکه او را به عنوان دستیار خود برای جام جهانی ۱۹۹۸ انتخاب کرد و آنها جام جهانی را تصاحب کردند . با رفتن ژاکه ؛او به عنوان مربی اول فرانسه هدایت تیم ملی این کشور را بر عهده گرفت وجام ملت های اروپا توانست قهرمانی دیگری را برای فرانسه بدست بیاورد . دوران افت فرانسه با مربیگری لومه در جام جهانی ۲۰۰۲ آغاز شد و لومه نتوانست این تیم را زا مرحله گروهی نیز بالا بیاورد .
 کار او با تیم فرانسه تمام شد و بلافاصله با پیشنهادی از تیم ملی تونس مواجه شد .۶ سال حضور در تونس نتیجه ای به همراه نداشت . این تیم به جام جهانی ۲۰۰۶ نرفت و در جام ملت های ۲۰۰۸ با هدایت روژه لومه ناکام بود تا کار او با تیم تونس با ناکامی به پایان برسد . تیم بعدی مراکش بود اما لومه در این کشور فقط یکسال فعالیت کرد تا پیش از پایان قرار دادش اخراج شود .
آنکارا اوجا آخرین نیمکت لومه بود که در این نیمکت هم او موفق نشد تا از سمت خود در این تین ترکیه ای هم اخراج شود . او بعد از جام ملتهای اروپا ۲۰۰۲ تا به امروز موفقیتی نداشته است و اکنون در سن ۷۰ سالگی مورد توجه فراسیون فوتبال ایران قرار دارد . گزینه ای که قطعا در مورد پیر بودن او در ایران صحبت های بسیاری خواهد شدو منتقدین که در ایران کم هم نیستند سن او را به چالش می کشند .
کرش از کهکشان تا ایران
 گزینه بعدی مربی ۵۷ ساله پرتغالی است که گفته می شود حضور او روی نیمکت ایران جدی تر از لومه است و اگر او با فدراسیون به توافق نرسد ؛لومه جانشینش خواهد شد . کارلوس کرش کار مربیگری خود را با تیم جوانان پرتغال آغاز کرد و نسل طلایی برای پرتغال ساخت که در دنیای فوتبال ستارگان بزرگی شدند ؛بازیکنانی چون فیگو ؛روی کاستا ؛فرناندو کوتو و… با رشد این ستاره ها کونش هم رشد کرد و در سال ۱۹۹۱ سر مربی تیم ملی پرتغال شد . و پس از دو سال حضور در نیمکت پرتغال این تیم را به مقصد اسپورتینگ ترک کرد تا سرمربی این تیم مطرح پرتغالی شود .
 او دو سال روی نیمکت اسپورتینگ به افتخاراتی دست یافت و بازهم بازیکنانی به دنیای فوتبال معرفی کرد … بازیکنانی چون استانکوویچ و پائولو سوزا .مقصد بعدی نیویورک بود و تیم ردبول امریکا جا دیگری برای مربیگری این پرتغالی بود . و پس از یکسال جای بعدی برای مربیگری آسیا بود و تیم ناگویا ژاپن این مربی را در سال ۱۹۹۶ به خدمت گرفت . اما ناگویا هم مثل رد بول حضور یکساله برا کرش به همراه داشت . او در آسیا ماند و هدایت تیم ملی امارات را هم به مدت یکسال بر عهده گرفت (۱۹۹۸-۱۹۹۹)به افریقای جنوبی رفت و توانست این تیم را به جام جهانی ۲۰۰۲ برد که پیش از بازهای جام جهانی کره – ژاپن جای خود را به یک مربی افریقای جنوبی داد .
بعد از این صعود او کار با تیم های بزرگ را آغاز کرد و به عنوان دستیار در کنار فرگوسن کارش را با منچستر یونایتد شروع کرد . پس از یکسال حضور در کنار فرگوسن پیشنهاد مربیگری رئال مادرید به او پیشنهاد شد و در سال ۲۰۰۳ هدایت کهکشانی ها را برعهده گرفت و در این تیم به موفقیت نرسید . . بازگشت دوباره به اولترافورد و کار با فرگوسن او را در سایه قرار داد ولی بارها فرگوسن لب به تمجید از او باز کرد و کار کرش را می ستود . و قهرمانی ها متعددی با منچستر به دست آورد .
 سال ۲۰۰۸ سال خداحافظی از منچستر بود تا دوباره بر روی نیمکت تیم ملی پرتغال تکیه بزند . او پرتغال را به جام جهانی ۲۰۱۰ برد اما در جام جهانی پرتغال ناموفق بود . اکنون او با پیشنهاد از آسیا مواجه است و این بار فدراسیون فوتبال ایران خواهام به خدمت گرفت کرش است . مربی که هم در سطح بالای فوتبال کار کرده و هم هدایت تیم هایی چون افریقای جنوبی و امارات را برعهده داشته است .
 اکنون فدراسیون با دو گزینه خوب مواجه است و اگر چه لومه از نظر سنی کمی تردید به وجود می آورد و کفه را به نفع کرش بالا می برد اما دو مربی مورد علاقه فدراسیون هنرشان ساختن ساختار فوتبال است و در این کار بهترین های فوبال دنیا به حساب می آیند .
اما تردیدی که وجود دارد مدیریت تیم ملی فقط یکسال از مدیریتشان باقی مانده است و باید دید آنها چگونه با این مربیان بزرگ قرارداد ببندد . باید دید آنها حاضر می شوند با فدراسیون قرارداد یکساله امضاکنند ؟

سه‌شنبه ۱۲/۱۱/۱۳۸۹