تحلیلی از سریال «مدار صفر درجه» در نشریه‌ای آمریکایی

نشریه وال استریت ژورنال آمریکا در شماره هفت سپتامبر خود مجموعه‌ی تلویزیونی «مدار صفر درجه» را مورد نقد و بررسی قرار داد.

    به گزارش (ایسنا) وال استریت ژورنال ابتدا خلاصه‌ای از ماجرای داستان این سریال را به رشته‌ی تحریر درآورده و پس از آن محتوای آن را مورد نقد و بررسی قرار داده است که در قسمت‌هایی از این گزارش چنین ‌آمده است: «مدار صفر درجه» داستان عشق میان یک پسر جوان ایرانی ـ فلسطینی و یک دختر فرانسوی ـ یهودی را در دوران جنگ جهانی دوم به تصویر می‌کشد که پس از به قدرت رسیدن حزب نازی در آلمان مجبور به کوچ اجباری می‌شوند.
    
    این مجموعه یکی از پرهزینه‌ترین مجموعه‌های تلویزیونی است که تا به حال توسط تلویزیون دولتی ایران ساخته شده است.
    وال استریت ژورنال مدعی شده است: اگرچه در ظاهر داستان این مجموعه تلویزیونی مخالف سخنان محمود احمدی‌نژاد است که هولوکاست را یک افسانه خوانده است اما در باطن این سریال نیز مانند بسیاری دیگر از مجموعه‌های تلویزیونی ساخته شده به دنبال بیان و القای پیام‌های سیاسی دولت ایران است.
    
    این روزنامه در ادامه پس از ارایه کارنامه‌ی مختصری از کارهای حسن فتحی، سخنانی از نویسنده و کارگردان این مجموعه نقل کرده است.
    «ایرانیان همواره بین یهودیان معمولی و اقلیت صهیونیست تفاوت قائل می‌شوند. به عقیده ما کشتار یهودیان بی‌گناه در جریان جنگ جهانی دوم همان قدر رقت‌انگیز است که کشتار زنان و کودکان بی‌گناه فلسطینی.»
    
    وال استریت ژورنال مجموعه «مدار صفر درجه» را تنها تلاش دولت ایران برای ترمیم تصویر ضد یهودی رایج از ایران می‌خواند و به نقل از محمدعلی ابطحی، از معاونان رییس‌جمهور سابق کشور می‌نویسد: ایران با ساخت این مجموعه روشی جدید برای گفت‌وگوهای سیاسی را گسترش می‌دهد که با جهان مدرن سازگارتر است.
    به نقل از این گزارش، حسن فتحی که نویسنده فیلمنامه این مجموعه تلویزیونی نیز است، چهار سال پیش با مطالعه اسناد سفارت ایران در فرانسه در زمان جنگ جهانی دوم و جریانات صدور گذرنامه ایرانی برای نجات دادن جان یهودیان، ایده ساخت این سریال را شکل داده است.
    هم‌چنین وی علت انتخاب نام سریال را نیز شرایط بحرانی دنیا در آن هنگام و راه‌های محدودی که برای جلوگیری از وقوع بحران‌های در پیش وجود داشت، عنوان کرده است.
    این گزارش در پایان ضمن تمجید از نقش‌آفرینی «شهاب حسینی» در این سریال که در شهرهای اروپایی پاریس و بوداپست نیز فیلمبرداری شده است، از ترانه تیتراژ، این مجموعه تلویزیونی به عنوان یک اثر با ارزش و محبوب نزد ایرانیان نام برده است.
    نشریه وال استریت ژورنال WSG یک روزنامه بین‌المللی انگلیسی زبان است که در نیویورک چاپ می‌شود. براساس آمار سال ۲۰۰۶ این نشریه روزانه ۲ میلیون نسخه تیراژ داشته که بخشی از آن در اروپا و آسیا توزیع می‌شود. هم چنین سایت این نشریه روزانه در حدود نهصد و سی یک هزار بازدیدکننده دارد.