تداوم مکیدن انگشت در کودکان باعث تغییر شکل فک و کام می‌شود

بیشتر نوزادان و کودکان شیرخوار عادت به مکیدن انگشت دارند که در صورت تداوم این عادت فشار ممتد ناشی از انقباضات عضلانی بر دهان و دندانها باعث تغییر شکل فک و کام می‌شود.دکتر “فاطمه مهتا بصیر” فوق تخصص نوزادان در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار گروه علمی ایرنا با بیان این مطلب افزود:انگشت مکیدن نوزاد و کودک شیرخوار یک حرکت طبیعی،سالم و شایع است ولی تداوم یافتن آن ممکن است باعث تغییراتی در حالت فک و کام شود.


وی گفت: تا سنین ‪ ۹ – ۶‬ماهگی تمایل به مکیدن انگشت بدون احساس گرسنگی یک واکنش طبیعی و مهم محسوب می‌شود که اغلب شیرخواران گاه بدون احساس گرسنگی تمایل به مکیدن دارند.


دکتر بصیر یادآورشد:در این زمان مکیدن دست برای شیرخوران آرامش بخش است.این عمل به نوزاد بدون نیاز به کمک دیگران، امکان تسکین اضطراب و تنش های درونی خود را می‌دهد و یک مرحله مهم در تکامل روانی او بحساب می‌آید.


وی افزود:بعضی از شیرخواران از روش‌های دیگری هم برای کاهش تنش درونی خود استفاده می‌کنند،نظیر بازی با لاله گوش یا کشیدن موی سر.


وی گفت:در این سنین انگشت مکیدن به تنهایی معیار خوبی برای تشخیص گرسنگی و کمبود شیر نیست و عوامل دیگری مثل دفعات و مدت تغذیه،وزن‌گیری و دفعات دفع ادرار برای بررسی کمبود شیر باید در نظر گرفته شوند.


فوق تخصص نوزادان تصریح کرد:حدود ‪ ۳۰‬تا ‪ ۴۰‬درصد کودکان یک تا پنج سال به انگشت مکیدن ادامه می‌دهند.در اینصورت مکیدن انگشت در زمانی انجام می‌شود که کودک نیاز به تسلی خود دارد مثلا قبل از خوابیدن و یا در طی روز هنگام ترس یا دلشکستگی.


دکتر بصیر در خصوص درمان این عاضه گفت:این مساله معمولا خود بخود و تا سن ‪ ۵-۴‬سالگی و قبل از سن رویش دندان‌های دائمی، بدون نیاز به مداخله رفع می‌شود و در صورت تداوم این عادت بایستی به پزشک مراجعه کرد.


وی تصریح کرد:اغلب والدین نگران این هستند که مکیدن انگشت به عنوان یک عادت بد و ماندگار باقی بماند ولی حقیقت این است که عادت مکیدن معمولا با منع
مستقیم یا تنبیه به سادگی قابل رفع نیست.


وی اضافه کرد:در این صورت شگردهای متعددی برای حل مساله وجود دارد و نکته مهم این است که این عادت معمولا زمانی ترک خواهد شد که خود کودک تمایل به همکاری بر رفع آن داشته باشد.


وی گفت:از جمله نکات قابل توجه در رفع این مشکل این است که تا زمانی که کودک قادر به درک کلام نیست وی را از مکیدن انگشت منع مستقیم و تنبیه نکنید و بجای منع مستقیم و تنبیه کردن کودک، وی را وقتی که انگشت را نمی مکد تشویق کنید.


وی افزود:زمان بیشتری را با کودک بگذرانید و او را تشویق به استفاده از دستها برای انجام کارهای دیگری مثل نقاشی و بازی‌های مختلفی که دست را مشغول می‌دارد تشویق کنید.


این فوق تخصص نوزادان تصریح کرد:در زمان خواب برای مشغول کردن دست و حل بعد عاطفی مسئله عادت به نگهداری از یک عروسک کوچک یا اسباب بازی عروسکی در رختخواب را جانشین مکیدن دست کنید.


دکتر بصیر در پایان یادآور شد:مکیدن انگشت یک عادت طبیعی و قابل قبول برای نوزادان و شیرخواران است و معمولا به خودی خود بر طرف می‌شود ولی در صورت تداوم آن بعد از سن ‪ ۴‬سالگی نیاز به مشورت با پزشک است.