تدبیر پلیس مانع از قتل عام خانوادگی شد


 
images/20060909/killer.jpg
 
مردی که در پی اختلاف با همسرش با استفاده از یک قبضه سلاح کلاشینکف و چند نارنجک صوتی خانواده همسرش را به گروگان گرفته بود ، پس از ۹ ساعت با تدبیر فرمانده انتظامی تهران بزرگ خود را تسلیم پلیس کرد.
به گزارش خبرنگار جام جم ، ساعت ۱۱:۴۵ پنجشنبه ساکنان بلوار کوهسار در خیابان گلهای دوم با شنیدن صدای شلیک گلوله و متعاقب آن فریاد کمک خواهی ساکنان یک آپارتمان ، موضوع را به مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ گزارش کردند. ماموران کلانتری ۱۳۸ مرزداران با عزیمت به محل در بررسی های اولیه پی بردند ، مردی با تهدید سلاح تعدادی از اعضای خانواده اش را به گروگان گرفته است.
با مشخص شدن این موضوع ، تیمهای رهایی گروگان و ماموران پایگاه دوم اطلاعات بلافاصله به محل عزیمت کردند. در بررسی موضوع مشخص شد ، عامل این گروگانگیری فردی به هویت حسن ح است که مادرزن ، برادرزن و همسر وی را به اتفاق همسر خود و پسر خردسالش به گروگان گرفته است.
با آغاز مذاکرات ، حسن (مرد گروگانگیر) تهدید کرد در صورتی که پلیس بخواهد وارد ساختمان شود ، بدون لحظه ای تردید اقدام به قتل عام گروگان ها خواهد کرد. به دنبال این اظهارات ، وی اقدام به شلیک ۲۰ تیر هوایی و بی هدف داخل ساختمان کرد.


حضور فرمانده انتظامی تهران


با توجه به شرایط بحرانی و تاکید فرمانده انتظامی تهران مبنی بر حفظ جان گروگان ها ، ماموران موضوع را گزارش کردند و سردار طلایی فرمانده انتظامی خود به محل اعزام و شخصا هدایت تیمهای عملیاتی مستقر در محل را به عهده گرفت.
بنا بر این گزارش ، هنگامی که ماموران محل را به محاصره خود درآورده بودند ، گروگانگیر یک نارنجک صوتی به حیاط خانه پرتاب کرد که در پی آن صدای انفجار مهیبی به گوش رسید و شیشه های محل حادثه و منازل اطراف شکست.
با حضور سردار طلایی گفتگو با مرد گروگانگیر آغاز شد و در چندین مرحله تماس ، فرمانده انتظامی تهران از این فرد خواست تا با رها کردن گروگان های خود ، خواسته هایش را مطرح کند. در حالی که این مذاکره ادامه داشت ، همسر مرد گروگانگیر با در آغوش کشیدن فرزند ۳.۵ ساله خود به نام علی موفق به فرار شده و با کمک ماموران از ساختمان خارج شد. این زن به ماموران گفت : از چندی پیش به دلیل بدبینی های شوهرم با او اختلاف پیدا کرده بودم ، طوری که از یک ماه پیش به منزل مادرم آمدم و حاضر به گفتگو با شوهرم نبودم.
وی افزود: او ساعت ۱۱ عنوان کرد ، برای گفتگو با خانواده ام به منزل آنها خواهد آمد و زمانی که وارد منزل شد یک ساک به همراه داشت. او پس از ورود به خانه با قفل کردن در ، یک قبضه سلاح کلاشینکف را از درون ساک خارج کرد و همه اعضای خانواده را تهدید به مرگ کرد.


پس از ۹ ساعت


۹ ساعت پس از گروگانگیری در حالی که متهم در تیررس تیم رهایی گروگان نیروی انتظامی قرار داشت و او مدام تاکید می کرد که به هیچ عنوان حاضر به رهایی گروگان های خود نیست ، سردار طلایی در آخرین تماس خود خطاب به متهم عنوان کرد ، قصد ورود به منزل را دارد. با وجود مخالفت مرد گروگانگیر که مدام تهدید می کرد وی را هدف اصابت گلوله قرار خواهد داد ، فرمانده انتظامی تهران وارد ساختمان شد و پس از گفتگو با مرد گروگانگیر وی را وادار به تسلیم کرد و تمامی گروگان ها آزاد شدند.


دخالت بستگان


حسن ح (مرد گروگانگیر) پس از دستگیری در تحقیقات مقدماتی گفت : خانواده همسرم در زندگی من دخالت می کردند و رفتار آنها موجب شد تا نسبت به همسرم بدبین شوم و به قصد انتقام با تهیه یک قبضه سلاح ، قصد قتل عام آنها را داشتم.
به دنبال این اعترافات با دستور قضایی متهم برای ادامه تحقیقات در اختیار ماموران قرار گرفت تا در خصوص موضوع ، بررسی های لازم انجام شود.