ترافیک پایتخت ‌صاحب ندارد

شهردار تهران با بیان این که مدیریت ترافیک در پایتخت مشخص نشده و بی‌صاحب است، گفت: این امر موجب شده تا کسی هم پاسخگو نباشد.


به گزارش خبرنگار «شهری» ایسنا محمد باقر قالیباف، عصر روز دوشنبه در حاشیه بازدید از «بوستان کتاب» با تاکید بر این که مدیریت ترافیک تهران باید مشخص شود، افزود: هم اکنون شهرداری، وزارت کشور، و …. در مدیریت ترافیک نقش دارند، اما معلوم نیست که چه کسی مسوول است.


وی افزود: علیرغم این که در نظر سنجی‌ها ترافیک مهمترین مشکل و دغدغه‌ مردم است، زیبنده نیست که پاسخگویی برای حل این معضل نداشته باشیم.


شهردار تهران تصریح کرد: اگر ترافیک مدیر مشخصی داشته باشد، نیازمندی‌ها مشخص و با ارائه طرح می‌توان مشکلات را حل کرد. اما هم اکنون هیچ کس در مقابل ترافیک پاسخگو نیست.


به گفته وی، شهرداری برنامه‌های ترافیکی را به طور کامل مشخص و تنظیم کرده و آن را بزودی به مسوولان ارائه می‌کند و در این برنامه دیدگاه‌های شهرداری و راهکارهای حل مشکل ترافیک مشخص شده و مهمترین آن تعیین مدیریت ترافیک است.


وی همچنین در خصوص بافت‌های فرسوده گفت: بازسازی بافت‌های فرسوده مناطق ۹، ۱۰، ۱۵ تا ۱۹ بر اساس طرح تفصیلی از برنامه‌های جدی شهرداری است که سازمان نوسازی شهرداری، برنامه‌ها را برای بازسازی بافت‌های فرسوده این مناطق بزودی ارائه خواهد کرد و امسال شاهد تحول در نوسازی این بافت‌ها خواهیم بود.


شهردار تهران، میزان رضایت‌مندی مردم از «۱۳۷» (سامانه فوریت‌های شهری) ، شهرداری را ۵۲ درصد بیان کرد و افزود: میزان رضایت‌مندی از «۱۳۷» باید به ۷۵ درصد ارتقاء یافته و حفظ شود.


وی گفت: ۱۳۷ به سرعت جایگاه خاصی در بین شهروندان پیدا کرده اما هنوز رسانه ملی برای اطلاع رسانی در این زمینه همچون «۱۱۰» کمکی نکرده که در دیدار با رییس صدا و سیما گفتیم «۱۳۷» نظیر سایر تبلیغات تجاری نیست، بلکه خدمت رسانی به مردم است و امیدواریم مسوولان این سازمان همکاری لازم را با هماهنگی به عمل آمده در این زمینه انجام دهد.


قالیباف تصریح کرد: تماسهای شهروندان با «۱۳۷» هدفمند و جهت‌دار شده و از جمله درخواست‌های آنان پر کردن چاله‌های شهر بوده است.


به گفته وی شهرداری از ۱۵ اسفند تا ۱۵ فروردین ۳۰ هزار تن آسفالت برای لکه‌گیری‌ معابر استفاده کرده است.


وی افزود: قبلا که پر کردن چاله‌های شهر از اولویت‌های نخست شهروندان بود، هم اکنون با پیگیری شهرداری به اولویت سوم تبدیل شده است.


قالیباف درباره معافیت اخذ عوارض از کتابخانه‌ها و مراکز فرهنگی، گفت: عوارض طبق قانون باید دریافت شود و نمی‌توان آن را حذف کرد، اما برای کمک به موسسات و مراکز فرهنگی طرحی را با کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر بررسی می‌کنیم تا بتوانیم تخفیف‌هایی را در این زمینه اعمال کنیم.


شهردار تهران بر همکاری بخش خصوصی در توسعه و نگهداری مراکز فرهنگی تاکید کرد و گفت: شهرداری در تلاش است تا از تصدیگری فاصله گرفته و اداره امور به ویژه مراکز فرهنگی را به مردم و بخش خصوصی واگذار کند.


قالیباف با اشاره به این که نمایشگاه کتاب در محل دائمی نمایشگاه بین‌المللی برگزار می‌شود، افزود: این مکان مشکلاتی را از لحاظ ترافیک ایجاد می‌کند که باید برای حل آن نمایشگاه به شهر «آفتاب» منتقل شود.


وی گفت: طراحی و احداث نمایشگاه دائمی در شهر «آفتاب« انجام شده و پس از حل مشکل سرمایه‌گذاری از زمان عملیات اجرایی، احداث آن دوسال به طول می‌انجامد.


قالیباف در باره کمک شهرداری به دولت حماس» ، گفت: این کمک در زمینه خدمات شهری و مدیریتی و فنی است و با توجه به تحریم این دولت توسط آمریکا باید کمک‌های لازم را به آنها ارائه کنیم .


وی گفت: این کمک‌ها و اعتبارات تاثیری در رسیدگی به مشکلات تهران ندارد و پس از اعلام نیازمندی‌ها از سوی دولت «حماس» منابع مالی در شورای شهر تصویب و سپس شهرداری اقدامات لازم را انجام خواهد داد.


قالیباف از افتتاح زمین‌های ورزشی وعده داده شده در ۹ اردیبهشت ماه خبر داد و گفت: برگزاری نمایشگاه کمک آموزشی و تجهیزات ورزشی نیز اردیبهشت ماه برگزار می‌شود.


به گزارش ایسنا وی همچنین امروز سه‌شنبه در مراسم بهره‌برداری از ۲۱۰ پروژه عمرانی در منطقه یک شهرداری مجددا ترافیک تهران را بی‌صاحب خواند و گفت: ترافیک تهران صاحب ندارد و کسی پاسخگو نیست و کسانی که معترض این مساله هستند با آنها آماده بحث و بررسی و کارشناسی هستم.


شهردار تهران با اشاره به کشته شدن سالانه ۲۵ هزار نفر در تصادفات، گفت: اتلاف وقت و عصبی شدن مردم در ترافیک و رفتن آنها با همین روحیه به منزل، آسیب‌های اجتماعی بسیاری را به دنبال دارد و نمی‌توان این دغدغه‌ها را نادیده گرفت.


وی افزود: علاوه بر مشخص شدن مدیریت ترافیک باید فرهنگ ترافیک نزد مردم توسط رسانه‌ها به درستی نهادینه شود.


شهردار تهران اظهار داشت: همه تلاشها را برای بهبود وضعیت شهر انجام می‌دهیم . به عنوان مثال نظافت شهر بسیار بهبود یافته و حتی نظافت تهران بهتر از شهر پاریس است؛ اما ترافیک باعث شده همه این اقدامات نادیده انگاشته شده و حتی سفرا و میهمانان خارجی مشکل ترافیک تهران را بارها مطرح کرده‌اند.


شهردار تهران با تاکید بر این که اقدامات شهرداری برای ارتقای کیفیت زندگی شهروندان است و در این راستا فعالیت می‌کند، تصریح کرد: محله‌گرایی و محله محوری و مقدم کردن پیاده بر سواره مهمترین رویکرد در پروژه‌های کلان شهرداری است.


وی خاطرنشان کرد: هم اکنون شهرداری در تلاش است تا پروژه‌های متوقف شده را به اتمام رساند و تقاضا داریم شهروندان و رسانه‌ها پروژه‌های متوقف را به شهرداری اطلاع دهند تا نسبت به تکمیل آنها اقدام شود.


شهردار تهران با تاکید بر همکاری شهروندان و معتمدین محل در حل مشکلات شهر گفت: مردم پول خود را در اختیار شهرداری قرار می‌دهند تا به نحو احسن به آنها خدمات ارائه کنیم و بهترین افرادی که نحوه هزینه پول را مشخص می‌کنند، معتمدین محل هستند که باید در این زمینه شهرداری را راهنمایی کنند.