ترور ذوالفقار حزب‌الله در دمشق

صهیونیست‌‌ها متهم اصلی ترور فرمانده ارشد حزب‌الله هستند

ترور ذوالفقار حزب‌الله در دمشق

جهان > غرب آسیا – «از سوریه پیروز یا به‌صورت شهیدی که پرچم پیروزی را حمل می‌‌کند بازمی‌گردم»؛سید مصطفی بدرالدین ملقب به «سید ذوالفقار»، فرمانده ارشد حزب‌الله لبنان و کسی که او را جانشین شهید عماد مغنیه به‌عنوان فرمانده شاخه نظامی این جنبش می‌‌دانند به آرزویش رسید و چند‌ماه پس از گفتن این جمله و پس از سال‌‌ها مبارزه پیکرش پس از شهادت در سوریه به لبنان بازگشت.

حزب‌الله لبنان در بیانیه‌ای از شبکه المنار با اعلام شهادت این فرمانده ارشد ۵۵ساله و برادر همسر شهید عماد مغنیه طی هفته گذشته اعلام کرده که سیدمصطفی بدرالدین در انفجاری مهیب در یکی از مراکز این جنبش در نزدیکی فرودگاه دمشق به شهادت رسیده است. شبکه المیادین لبنان اما پیش از بیانیه حزب‌الله رپرتاژ داده بود که شهادت سیدذوالفقار به‌دنبال حمله جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به محل اقامت این فرمانده در نزدیکی فرودگاه بوده است. حزب‌الله لبنان اعلام کرده که همچنان در حال تحقیقات در این رابطه است تا مشخص کند که شهادت این فرمانده ارشد به وسیله جنگنده یا آتش توپخانه بوده است.

در بیانیه حزب‌الله درباره شهادت این فرمانده آمده است: پس از زندگی‌ای که مملو از جهاد، اسارت، جراحت و دستاوردهای بزرگ و چشمگیر بود، ذوالفقار زندگی خود را با شهادت به پایان رساند و به کاروان فرماندهان شهید پیوست که ازجمله آن‌ها رفیق راه و جهاد او، شهید عماد مغنیه است.

روزنامه هاآرتص رپرتاژ داده که یک وزیر کابینه این رژیم و مشاور سابق امنیت ملی رژیم صهیونیستی در مقابل سؤالاتی درباره نقش‌داشتن در این ترور سکوت کرده و از پاسخ دادن طفره رفتند. این روزنامه مدعی شده مدارکی که رژیم صهیونیستی در این ترور دست داشته باشد کم است اما مقام‌های این رژیم از ترور فرمانده حزب‌الله ابراز خوشحالی کرده‌اند. رژیم صهیونیستی تاکنون برای ضربه به حزب‌الله چندین حمله را علیه کاروان‌‌ها و فرماندهان حزب‌الله ترتیب داده است.

برخی احتمال می‌دهند که به‌دنبال پیشروی‌های اخیر ارتش سوریه با همراهی نیروهای حزب‌الله احتمال دارد که این ترور از سوی گروه‌های تروریستی و تکفیری اما با حمایت اطلاعاتی کشورهای حامی این گروه‌‌ها صورت گرفته باشد.پس از ترور عماد مغنیه، فرمانده شاخه نظامی حزب‌الله در سال ۲۰۰۸توسط نیروهای رژیم صهیونیستی به‌صورت رسمی نام جانشین وی اعلام نشد. سیدمصطفی بدرالدین اما عملا این نقش مهم و حساس را بر عهده گرفت. روز گذشته پس از اعلام خـبـر شهادت سیدذوالفقار حزب‌الله برای نخستین بار تصاویر جدیدی از او منتشر کرد. تا پیش از این تصاویری که از این فرمانده وجود داشت همگی مربوط به دوران جوانی او در دهه ۱۹۸۰بود.

طی سال‌‌ها مبارزات سیدذوالفقار تلاش‌های زیادی برای ترور شخصیتی وی به‌ویژه از سوی رژیم صهیونیستی و جریان سعودی صورت گرفت. اتهام دست داشتن در ترور رفیق حریری یکی از مسائلی بود که این جریان به آن دامن زد اما حزب‌الله آن را تکذیب کرد. در راستای همین اقدام‌‌ها در سال ۲۰۱۲، آمریکا هم این فرمانده حزب‌الله را به اتهام حمایت از دولت سوریه مورد تحریم قرار داد. سیدحسن نصرالله، دبیر کل حزب‌الله لبنان هم روز پنجشنبه در سخنرانی خود با هشدار درباره خطر توطئه آمریکا و هم پیمانانش علیه مقاومت در منطقه، به کار گیری تروریست‌‌ها برای نابودی مقاومت را «نکبت‌بزرگ» نامید.
وی گفت: آمریکا و هم‌پیمانان منطقه‌ای آن امروزه با سازمان‌های تروریستی تکفیری وحشی به منطقه ما آمده‌اند تا باقیمانده روح مقاومت و اراده مقاومت را در دولت‌‌ها، احزاب و جریان‌های ما نابود کنند.

  • ادامه داشتن راه حزب‌الله

حزب‌الله لبنان طی سال‌های گذشته نشان داده است که با نیروهای زبده خود مانند شهادت عماد مغنیه می‌تواند خسارت وارده را جبران کند. حزب‌الله روز گذشته هم در بیانیه خود اعلام کرد که مقاومت با فرماندهانش درحالی‌که زنده باشند، بزرگ می‌شود و درحالی‌که فرماندهانش به شهادت برسند، اعتلا می‌یابد. روزنامه صهیونیستی «معاریو» هم روز گذشته در گزارشی اذعان کرد که حزب‌الله لبنان درست مانند شرایط پس از ترور مغنیه بر خسارت ترور مصطفی بدرالدین هم غالب خواهد شد.

شهید سیدمصطفی بدرالدین در همه سال‌های فعالیت خود مبارزه‌ای به دور از جنجال رسانه‌ای داشته و به همین‌خاطر اطلاعات کمی از او در دست است. نیروهای رژیم صهیونیستی و دستگاه‌های اطلاعاتی همراه این رژیم در همه سال‌های گذشته در تلاش برای ترور او بوده‌اند. شهید بدرالدین، دارای شخصیتی بسیار کاریزماتیک و سختگیر در امر انضباط و آموزش بود.

در همین حال درون حزب‌الله از او به‌عنوان یک فرمانده کارکشته و بسیار حرفه‌ای یاد می‌شد. او که متولد ۶آوریل ۱۹۶۱بود با نام‌های مصطفی امین بدرالدین، مصطفی یوسف بدرالدین، سامی عیسی، الشبح، الیاس صعب، ابراهیم عیسی، سیدذوالفقار و الیاس فؤاد سائب هم شناخته می‌شد.

وی و شهید مغنیه در سال ۱۹۸۲در صفوف نیروهای ۱۷جنبش فتح بودند و پس از آن وارد حزب‌الله شدند. وی همچنین مدتی را در اسارت زندان‌های کویت بود و در سال ۱۹۹۰موفق به آزادی و بازگشت به لبنان شد. این فرمانده حزب‌الله از زمان اشغال لبنان به‌دست رژیم صهیونیستی تا زمان شهادتش در درگیری‌های متعددی بر ضد‌دشمن صهیونیستی شرکت کرده بود. وی یکی از عناصر تیمی بود که در درگیری‌های مشهور خلده در برابر ارتش اسرائیل ایستاد و مانع از ورود این ارتش به بیروت از دروازه‌های جنوبی شد.

  • کشته شدن ۱۶فرمانده جبهه النصره

۱۶فرمانده ارشد گروه تروریستی جبهه‌النصره در حملات هوایی سوریه کشته شدند. رپرتاژ‌‌ها نشان می‌دهد که این حمله هوایی در ادلب صورت گرفته و ضربه سختی به این گروه تروریستی وارد کرده است. براساس رپرتاژ‌های منتشر شده این حمله هوایی جلسه این افراد را به‌دنبال حملات گسترده آن‌ها علیه غیرنظامیان سوری هدف قرار داده است.