ترور رزم آرا در قسمت ۲۱ «معمای شاه»

با نمایش بیست و یکمین قسمت از سریال تلویزیونی معمای شاه که جمعه سوم اردیبهشت به روی آنتن می‌ رود، در ادامه روایت نهضت ملی شدن صنعت نفت، ترور «رزم آرا» توسط فدائیان اسلام به تصویر کشیده می‌‌شود.

به رپرتاژ خبرینه و به نقل از حوزه رادیو تلویزیون گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان برگرفته از روابط عمومی شبکه یک، در این قسمت و در ادامه پرداختن به مبارزات نیروهای ملی ـ مذهبی ضد  استعمار انگلستان و تلاش برای ملی شدن صنعت نفت، رزم آرا در مجلس شورای ملی به مخالفت جدی با ملی شدن صنعت نفت می‌‌پردازد.

ادامه این روند، حرکت دکتر مصدق و یارانش را در بن بست می‌‌اندازد اما با ترور رزم آرا، عملاً راه برای ملی شدن صنعت نفت هموار می‌‌گردد. در چنین شرایطی شاه دستور دستگیری اعضای این گروه مذهبی را صادر می‌‌کند. مصدق نیز با به کار گیری شرایط پیش آمده اقدام به دریافت امضای نمایندگان برای تصویب لایحه نهایی ملی شدن صنعت نفت می‌‌نماید.

در شرایطی که جامعه دچار بحران و مشکلات متعدد است، محمد رضا اقدام به برگزاری جشن باشکوه زناشویی خود با ثریا می‌‌کند.

این سریال۸۰ قسمتی به نویسندگی و کارگردانی محمدرضا ورزی و تهیه‌کنندگی علی لدنی، وقایع تاریخی، اجتماعی و سیاسی ایران در فاصله سال‌‌های ۱۳۱۷ تا ۱۳۵۷ هم‌زمان با دوران پهلوی دوم را روایت می‌ کند.