تشخیص سرطان خون در کمتر از ۲۰ دقیقه

تشخیص سرطان خون در کمتر از ۲۰ دقیقه
به گزارش بی باک به نقل از ایسنا، دکتر علی‌اصغرانصافی، استاد دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی اصفهان و برگزیده گروه علوم پایه هفدهمین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی، اظهار کرد: سرطان مزمن خون باعث افزایش گلبول‌های سفید خون در مغز استخوان می‌شود. سلول‌های سرطانی از مغز استخوان به خون راه یافته و غدد لنفاوی و دیگر ارگان‌ها نظیر جگر و طحال را تحت تاثیر قرار می‌دهد. همچنین سرطان مزمن خون باعث اضمحلال مغز استخوان شده و میزان ایمنی بدن را شدیدا کاهش می‌دهد.

وی با بیان اینکه تحقیقات متخصصان ژنتیک نشان می‌دهد که جهش ژنی یکی از عوامل مهم سرطان مزمن خون است، تصریح کرد: از آنجا که سنسورهای DNA دارای انتخابگری و حساسیت بالا در تشخیص کیفی و کمی گونه‌های هدف هستند، ارائه روش‌های انتخابی بر پایه تشخیص DNA در تحقیقات علوم زیستی و تشخیص بیماری‌های ژنتیکی از اهمیت بالایی برخوردار است.

عضو هیات علمی دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی اصفهان در خصوص چگونگی روند تشخیص سرطان مزمن خون در بیوسنسور DNA گفت: در این بیوسنسور، تک رشته‌ای از DNA عامل بیماری سرطان مزمن خون را جدا کرده و بر روی سطح نانوذرات طلا به عنوان بستر قرار دادیم که این تک رشته DNA به سرعت می‌تواند زوج خود را در نمونه‌ خون بیماران تشخیص دهد.

انصافی اضافه کرد: از آنجا که DNA همیشه دو رشته‌یی است، هنگامی که بتوان DNA گونه مورد شناسایی را به صورت تک رشته‌یی از یکدیگر جدا کرد، در واقع یک سنسور حساس تشخیصی ساخته شده است چرا که انتخابگری و حساسیت بسیار بالایی در تک رشته‌یی جدا شده وجود دارد که فقط نسبت به رشته‌ جدا شده‌ خود حساسیت نشان داده وتنها با آن ممزوج می‌شود.

وی با بیان اینکه تک رشته‌یی DNA سرطان مزمن خون که بر بستر نانوذرات طلا قرار داده شده به محض برخورد با رشته‌ مشابه خود که در نمونه آزمایشی بیماران وجود دارد تغییر رفتار می‌دهد، خاطرنشان کرد: بیوسنسور طراحی شده دارای بستری بر پایه نانوذرات طلا است که حاوی DNA تک رشته‌یی عامل بیماری سرطان مزمن خون است و از آنجا که هیچ رشته‌ای از DNA همانند اثر انگشت به یکدیگر شباهت ندارند هیچ گونه خطایی در تشخیص تک رشته یی عامل سرطان مزمن خون در نمونه‌های آزمایشی بیماران وجود نخواهد داشت.

استاد دانشکده شیمی دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان اینکه ژن‌ها‌ی عامل بیماری سرطان خون غالبا در اثر جهش به وجود می‌آیند، عنوان کرد: آلودگی هوا، ترس، نگرانی، استرس و… می‌تواند در بدن جهش ژنی ایجاد کرده و سبب ابتلا به بیماری جدیدی مانند سرطان مزمن خون شود این در حالی است که یکی از ویژگی‌های این سنسور توانایی تشخیص و شناسایی بیماری در مراحل اولیه‌ای است که این جهش ژنی ایجاد شده و غلظت آن در حدی نیست که آزمایشگاه‌های تشخیص طبی توانایی تشخیص آن را داشته باشند.

وی در پایان در خصوص زمان پاسخگویی این آزمایش، خاطرنشان کرد:‌از آنجا که برخلاف دیگر روش‌های تشخیص بیماری در این روش هیچ گونه عملیات خاصی بر روی خون صورت نمی‌گیرد با بیوسنسور DNA می‌توان در مدت حدود ۲۰ دقیقه، وجود و یا عدم وجود سرطان مزمن خون در بیماران را تشخیص داد.

گفتنی ‌است، دکترتقی خیام‌نیا، عضو هیأت علمی دانشکده شیمی و دکتر حمید رحمانی، عضو هیأت علمی گروه بیوتکنولوژی دانشکده کشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان در این طرح همکاری داشته‌اند.