تصادفات ۱۱ درصد کاهش یافته است


 
images/20070328/bbb.jpg
 
فارس: جانشین فرماندهی نیروی انتظامی گفت:تصادفات فوتی، جراحتی و خسارتی از ۲۵ اسفند تا شش فروردین امسال به نسبت مشابهه سال گذشته ۱۱ درصد کاهش یافته است.
حسین ذوالفقاری جانشین فرماندهی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران بعدازظهر امروز در کنفرانس خبری در جمع خبرنگاران اقدامات این نیرو در ایام نوروزی و وضعیت کلی قرارگاه نوروزی ناجا را تشریح کرد و به مقایسه انضباط رانندگی، آمار تصادفات، آمار تلفات و مجروحین و خسارات وارده، آمار سرقت‌ها، کشفیات مواد مخدر و مشروبات الکلی، مزاحمت‌ها و شرارتها، اغفال جوانان، گروگانگیری، آدم‌ربایی و رضایت مندی مردم از پلیس، از ۲۵ اسفند تا شش فروردین امسال با مدت مشابهه سال گذشته پرداخت.
وی انضباط رانندگی در مدت مذکور در سال جاری را بی‌نظیر توصیف کرد و اظهار داشت: تقریبا ۹۰ درصد رانندگان کشور به نوعی مقررات راهنمایی و رانندگی را رعایت کردند.
جانشین فرماندهی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی با تاکید بر اینکه سرعت غیرمجاز اتومبیل‌ها و سهم تصادفات در این بخش نسبت به سال گذشته هفت درصد کاهش یافته، افزود: در مجموع تصادفات فوتی، جراحتی و خسارتی در طول این مدت نسبت به سال گذشته ۱۱ درصد کاهش یافته است. در این میان تعداد مجروحین ۱۶ درصد و تعداد متوفیان سرصحنه تصادف به نسبت همین مدت سال گذشته ۱۵ درصد کاهش یافت. به گفته ذوالفقاری علت حدود ۷۰ درصد تصادفات خواب آلودگی، خستگی زیاد، سبقت و انحراف به چپ بوده همچنین بارندگی اخیر در این تصادفات نقش داشت.
وی با اشاره به کاهش سه درصدی سرقت‌های مهم و افزایش ۱۰ درصدی سرقتهای عادی و خرد در جامعه در طول این مدت خاطرنشان کرد: سرقت اتومبیل شش درصد و سرقت موتورسیکلت هفت درصد کاهش یافت. سرقت اتومبیل در طول این مدت در سال گذشته ۴۱۸ مورد بوده که امسال ۳۹۲ مورد رسیده همچنین سرقت موتورسیکلت از ۸۲۵ مورد در مدت مشابه سال گذشته به ۷۶۴ مورد در امسال رسید.
جانشین فرماندهی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با بیان اینکه کشفیات مواد مخدر ۱۵ درصد کاهش اما کشفیات مشروبات الکلی ۲۴ درصد افزایش داشته است، اضافه کرد: در طول این مدت اغفال جوانان ۱۵ درصد، فرار از منزل هشت درصد، ایجاد مزاحمت‌ها چهار درصد و شرارتها هم ۱۱ درصد کاهش یافته است. همچنین گروگانگیری و آدم‌ربایی از ۲۹ مورد به هشت مورد در سال جاری رسیده که ۷۲ درصد کاهش داشت. به گفته ذوالفقاری میزان رضایت‌مندی مردم از پلیس در طول این مدت در سال گذشته ۹۲ درصد بوده که با افزایش چهاردرصدی به ۹۶ درصد رسیده است.
وی با بیان اینکه تعداد کشته شدگان سر صحنه تصادف در سال گذشته ۵۵۲ نفر بوده که امسال ۴۶۷ نفر سرصحنه تصادف کشته شدند، خاطرنشان کرد:تصادفات فوتی در استانهای آذربایجان غربی، خراسان رضوی، اردبیل، قزوین، کردستان، لرستان، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، گلستان و اصفهان افزایش داشت اما در سایر استانها ما شاهد کاهش تصادفات منجر به فوت بودیم. در استان کهکیلویه و بویراحمد تصادفات فوتی صددرصد کاهش داشت. همچنین استانهای تهران، خراسان شمالی، همدان، زنجان، کرمانشاه و استان مرکزی بالای ۵۰ درصد کاهش تصادف را شاهد بودیم.
جانشین فرماندهی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران در ادامه با اشاره به قضیه گروگانگیری اشرار مسلح در اوایل اسفند سال گذشته در استان سیستان و بلوچستان و آزادی سه سرباز گروگان‌گرفته شده در روز گذشته تصریح کرد: بعد از این حادثه چهار نفر از کسانی که با گروگانگیرها همکاری داشتند در همان روزهای نخست دستگیر و بعد از آن ۲ نفر از همدستان آنها نیز دستگیری شدند.
ذوالفقاری با بیان اینکه بعد از فشارهای وارد آمده به گروگانگیرها مذاکرات با آنها شروع شد، تصریح کرد: این مذاکرات از سوی قرارگاه استانی فتح مدیریت می‌شد و با همکاری اداره کل اطلاعات، دستگاه قضایی و مسئولین سیاسی یک قرارگاهی در میرجاوه ایجاد که قضیه گروگانگیری را پیگیری کرد.
وی افزود: بعد از برقراری ارتباط تلفنی با گروگانگیران و پیگیریهای لازم سرانجام قرار شد تا گروگانها تحویل رابط بین ایران و گروگانگیرها داده شوند اما مسئولین جمهوری اسلامی ایران اعلام کردند که گروگانها تحویل مقامات پاکستانی شوند تا ما بطور رسمی گروگانها را تحویل بگیریم که این امر هم دلایل خاص خود را داشت.
جانشین فرماندهی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: گروگانها در ۲۴ اسفند سال گذشته تحویل مقامات امنیتی پاکستان شدند و آنها نیز روز گذشته گروگانها را به جمهوری اسلامی ایران تحویل دادند.
ذوالفقاری از سرنوشت نفر چهارم گروگان گرفته شده اظهار بی‌اطلاعای کرد و گفت: تا این لحظه از به شهادت رسیدن و یا زنده بودن این گروگان اطلاعی در دست نیست.
وی با بیان اینکه این اقدام گروگانگیری صرفا یک شرارت بوده و جنبه سیاسی نداشت،تاکید کرد: گروگانگیران همگی ایرانی هستند و در جریان تحویل گرفتن گروگانها هیچ پول و یا چیز دیگری به گروگانگیرها پرداخت نشد.
جانشین فرماندهی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به نگهداری گروگانها در ۱۲۰ کیلومتری مرز ایران تصریح کرد: گروگانگیرها جزء گروه عبدالمالک ریگی نبودند و تلاشهای ریگی برای انجام معامله در این زمینه هم به نتیجه نرسید.