تصاویر توریستی از مالی ، سرزمین ناشناخته

مالی، کشوری است در افریقا که با الجزایر، نیجر، موریتانی، سنگال، ساحل عاج، گینه و بورکینافاسو مرز مشترک دارد. این کشور یک میلیون و ۲۴۰ هزار کیلومتر مربع، وسعت و ۵/۱۱ میلیون نفر جمعیت دارد و پایتخت آن، شهر باماکو است. مالی مهد سه امپراتوری مالی ، غنا و سنغای بوده و از ریشه های تاریخی غنی برخوردار است، اگرچه پس از استعمار آن توسط فرانسه در سال ۱۸۶۴ میلادی که نزدیک به یکصد سال به طول انجامید ، این کشور مسلمان هرگز نتوانسته است به جایگاهی که شایسته آن است، برسد. با این وجود، مالی از نظر جاذبه های گردشگری به «قلب افریقا» نیز شهرت دارد. جام جم آنلاین تصاویری از این کشور را تقدیم می کند. گزارش: محمدرضا نادری


بازارهای رنگارنگ و مردمان شاد سرزمین مالی، انگیزه ای کافی است تا ما را به سفر برای کشف یک دنیای ناشناخته در یکی از قدیمی ترین کشورهای قاره افریقا ترغیب کند.


دیدن یک چهره می تواند راز همه شکوه این کشور را به ما نشان دهد که تنوع آن به درازای رود بزرگ نیجر است. رودی با چهار هزار کیلومتر طول که تا رسیدن به اقیانوس اطلس از اعماق جنگلهای انبوه تا قلب صحرا می گذرد.


مردمان سرزمین مالی، ترکیبی از گروههای نژادی مختلف زیرصحرا هستند که از سنتهای تاریخی، فرهنگ و مذاهب مشابهی پیروی می کنند. فقط، تائوره ها و مائوروها که قبایل کوچ نشین صحرا هستند، با سایر مردمان این سرزمین متفاوتند.


مالی در جمع فقیرترین کشورهای جهان جای دارد. ۶۵ درصد سرزمین آن، بیابان و نیمه بیابانی است و توزیع ثروت در آن بسیار نابرابر است.


بیشتر مردم مالی، از دین اسلام پیروی می کنند و اقلیتی از آنان نیز مسیحی هستند اما با این وجود، فرهنگهای جادویی قبیله ای به موازات اسلام و مسیحیت همچنان در این کشور افریقایی رواج دارد.


مالی، قلب افریقا است. سرزمینی که یک واقعیت تلخ از تعارضها را به همگان نشان می دهد. با این وجود، آفتاب درخشان، آسمان آبی بی انتها و فرهنگ پرجاذبه اش می تواند هر مسافری را به بازگشت دوباره به این سرزمین فرابخواند.


بیشتر مردم مالی در جنوب رود نیجر زندگی می کنند. در بالای رود، قبایل مختلف صحرانشین به صورت متفرق بسر می برند و روستاها بر اساس نژادی که در آن سکونت دارد، چهره ای متفاوت دارند.


دره نیجر، شاهد ترکیبی موزائیکی از تنوع روستاهای مختلفی است که در مالی به چشم می خورند. رقص بالماسکه، آهنگهای بومی ، فرهنگ مردگان و جادو از ویژگیهای ساکنان چنین مناطقی است.


سالخوردگان به دلیل دانش و تجربه مورد احترام جامعه هستند و دیگر مردمان از آنها پیروی می‌کنند.


زندگی و طبیعت در مالی همچون وجود صحرا و رود حاصلخیز نیجر، انعکاسی از تضادها در این کشور است و چنین تضادی را منطقه “ساحل” که در میانه شن و ساوان قرار گرفته است، تکمیل می کند.