تصاویر هشداردهنده از ۶ ماه آینده بر روی سیگارها درج می‌شود
رئیس مرکز سلامت محیط وزارت بهداشت در گفت و گو با فارس:


تصاویر هشداردهنده از ۶ ماه آینده بر روی سیگارها درج می‌شود


خبرگزاری فارس: رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: ضوابط درج تصاویر هشدار دهنده بر روی سیگار در ستاد کشوری اجرای قانون جامع دخانیات تصویب شد و مطابق آن از از ۶ ماه آینده تصاویر هشداردهنده بر روی سیگارهای داخلی و وارداتی درج می‌شود.


مصطفی غفاری در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی فارس، افزود: ستاد کشوری اجرای قانون دخانیات هفته گذشته تشکیل شد و ۲ مصوبه داشت، اولین مصوبه آن تعیین ضوابط اجرایی درج تصاویر هشدار دهنده بر روی پاکت‌های سیگار بود که با هماهنگی شرکت دخانیات قرار شد ۶ ماه پس از ابلاغ آن، توسط این شرکت اجرایی شود.
وی اضافه کرد: مصوبه ستاد کشوری اجرای قانون جامع دخانیات که به ریاست وزیر بهداشت تشکیل می‌شود پس از امضای معاون اول رئیس جمهوری به سراسر کشور ابلاغ می شود و به احتمال زیاد یک تا ۲ هفته آینده این مصوبه ابلاغ خواهد شد.
غفاری گفت: تعیین ضوابط عرضه سیگار در بازار، مصوبه دیگر ستاد اجرایی قانون جامع دخانیات بود که مطابق آیین‌نامه اجرایی این قانون به تصویب رسید، بر اساس این ضوابط، عرضه سیگار فقط در سوپر مارکتها و واحدهای صنفی دارای پروانه فروش مجاز است و عرضه سیگار به افراد زیر ۱۸ سال نیز به طور کلی ممنوع است و پیگیرد قانونی دارد.
به گفته وی، در زمان حاضر ۱۵ درصد جمعیت کشور و ۲۰ درصد میانسالان ایرانی معتاد به مصرف سیگار هستند. که امید است با اجرای کامل قانون جامع کنترل دخانیات مصوب مجلس هفتم این میزان کاهش یابد.
مصرف سیگار در کنار کم تحرکی و مصرف غذاهای آماده از جمله مهمترین عوامل بروز بیماریهای قلبی – عروقی، سرطان و دیابت است. در زمان حاضر بیماری های قلبی – عروقی بیشترین بار بیماری را در ایران دارد.
بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی ، هر سیگار حاوی ۴ هزار نوع ماده سمی است که استون ( رنگ بر)، متانول( سوخت موشک)، نفتالین، دی بنزاکریدین، منواکسید کربن( گاز خروجی از اگزوز اتومبیل)، تولوئن( حلال صنعتی)، آرسنیک( سم موریانه)، فنل، بوتان( سوخت سبک)، ،د.د.ت( سم حشره کش)، سیانید هیدروژن( سم مورد استفاده از مخازن گاز) از جمله آن است.
قانون جامع کنترل مواد دخانی و آیین‌نامه اجرایی آن ضوابط و محدودیتهای عرضه، واردات، تبلیغات، مبارزه با قاچاق، مالیات و فرهنگ سازی در مبارزه با مصرف سیگار و سایر مواد دخانی را تعیین کرده است.