تصویب قطعنامه شورای امنیت علیه ایران، برای پاسخ مثبت به بسته پیشنهادی

شورای امنیت سازمان ملل متحد سرانجام با صدور قطعنامه‌ای از جمهوری اسلامی ایران خواست فعالیتهای هسته‌ای خود را حد اکثر تا ۳۱ اوت (۹شهریور) به حال تعلیق درآورد.

به گزارش سرویس بین‌الملل «بازتاب»، این قطعنامه ضدایرانی که خبرگزاری آسوشیتدپرس از آن با عنوان قطعنامه ضعیف یاد کرد، با رای موافق ۱۴ کشورعضو شورای امنیت تصویب شد و تنها قطر به آن رای نداد.

در این قطعنامه آمده است: اگر ایران تعلیق غنی سازی را نپذیرد، تحریم اقتصادی خواهد شد. با این حال به نظر می‌رسد برخلاف متن پیش‌نویس آن، اشاره‌ای به بند هفتم منشور سازمان ملل نشده است.

با فشار روسیه و چین، متن قطعنامه تصویب‌شده، ضعیف‌تر از متن پیشین بود.متن قبلی این قطعنامه که ازسوی فرانسه، انگلیس و آلمان به پشتوانه آمریکا در ۱۲ جولای در پاریس تکمیل شد، درخواست تحریم فوری ایران را داشته است.


اکنون قطعنامه از آژانس بین المللی انرژی اتمی خواسته است تا در ۳۱ آگوست مطابقت فعالیت‌های ایران با مفاد قطعنامه را گزارش دهد و اگر اقدامات ایران مطابق قطعنامه نبود، شورای امنیت به تحریم‌های سیاسی و اقتصادی روی خواهد آورد. به گفته دیپلمات‌ها در صورت موافقت ایران با بسته پیشنهادی تهدیدات ذکر شده در قطعنامه لغو خواهد شد.

“نصیرالناصر” سفیر قطر در سازمان ملل گفت که این قطعنامه تنها به بدترشدن وضعیت خواهد شد. “امیر جونز” سفیر انگلیس در سازمان ملل، گفت: انگلستان به این علت که ایران نه مفاد بسته پیشنهادی را جدی گرفته و نه اقدامات لازم را برای شروع مذاکرات انجام داده، به شدت احساس ناراحتی می کند.


گفتنی است، تصویب قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران در شرایطی صورت می‌پذیرد که به رغم گذشت ۲۰ روز از حمله اسراییل به لبنان، این شورا هیچ بیانیه و یا قطعنامه‌ای برای آتش‌بس و فرو نشاندن جنگ به تصویب نرسانده است.