تعداد اقساط و مدت بازپرداخت کارت اعتباری خرید کالا

توزیع کارت اعتباری خرید کالا آغاز شده و رقم اقساط آن برای شش میلیون تومان، حدود ۲۸۰ هزار تومان است اما به گفته سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی هنوز پیشواز مطلوبی از آن نشده است که در صورت عدم پیشواز کافی، سازمان‌‌های دیگری مشمول این طرح می‌‌شوند.

تعداد اقساط و مدت بازپرداخت کارت اعتباری خرید کالا

تعداد اقساط کارت اعتباری

توزیع کارت اعتباری خرید کالا آغاز شده و رقم اقساط آن برای شش میلیون تومان، حدود ۲۸۰ هزار تومان است اما به گفته سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی هنوز پیشواز مطلوبی از آن نشده است که در صورت عدم پیشواز کافی، سازمان‌‌های دیگری مشمول این طرح می‌‌شوند.

حمیدرضا غزنوی با بیان اینکه پیشواز از کارت اعتباری خرید کالا هنوز جا نیفتاده است، اظهار کرد: در حال خیلی از افرادی که ثبت‌نام کرده بودند کارت گرفته‌اند و مراجعه به فروشگاه‌‌ها نیز داشته‌ایم، اما به نظر می‌‌رسد از ابتدای اردیبهشت ماه پیشواز از فروشگاه‌‌ها برای خرید افزایش یابد.

وی با بیان اینکه صندوق بازنشستگی کشوری سهمیه ۳۵۰ هزار کارت اعتباری دارد، ادامه داد: در روزهای اخیر که با مسئولان این حوزه صحبت می‌‌کردیم تنها ۵۰ هزار نفر برای دریافت کارت اقدام کرده‌اند.

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی با بیان اینکه اطلاع‌رسانی از سوی رسانه‌هایی مانند صدا و سیما می‌‌تواند در افزایش پیشواز موثر باشد، بیان کرد: با توجه به اینکه در روند اجرای این طرح در سال گذشته مسائلی پیش آمد، دولت هنوز خود وارد اطلاع‌رسانی این قضیه نشده است.

غزنوی افزود: در عین حال بانک‌‌ها به ویژه بانک صادرات اطلاع‌رسانی خوبی در این زمینه انجام داده‌اند.

به گفته وی، یکی از اعتراضات تولیدکنندگان لوازم خانگی در سال گذشته به کم‌ بودن تعداد اقساط بود که در حال حاضر با افزایش اقساط، شرایط مهیا شده و به نفع مردم است.

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی با بیان اینکه اقساط ماهانه کارت اعتباری شش میلیون تومانی حدود ۲۸۰ هزار تومان می‌‌شود، اظهارکرد: یکی دیگر از اشکالات برنامه این بود که بانک مرکزی اجرای این طرح را به معاونت فناوری اطلاعات خود داده بود که این موضوع اصلاح شده و دوباره به اداره کل اعتبارات بانک مرکزی داده شد.

غزنوی با اشاره به تلاش‌‌های سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور در تجزیه و تحلیل طرح و اقتاع دستگا‌ه‌‌های دیگر، اضافه کرد: تصمیم دولت در این باره بسیار مهم بود و کمک زیادی به اصلاح روند طرح کرد.

وی با بیان اینکه در حال حاضر تنها ضعف این طرح، ترغیب و تهییج مردم است، بیان کرد: باید فکری برای این موضوع شود و، چراکه به این شکل احتمال مشکل در طرح وجود دارد و باید از راه اطلاع رسانی مردم را ترغیب به این کار کرد.

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی با بیان اینکه بودجه ۴۲۰۰ میلیارد تومانی در نظر گرفته شده برای این طرح، ثابت است، ادامه داد: در صورتی که این بودجه در سه سازمان مشخص شده صندوق بازنشستگی کشوری، آموزش و پرورش و تأمین اجتماعی مصرف نشود و پیشواز به میزان کافی نباشد، از راه تشکیل کارگروهی سازمان‌‌های دیگری مشمول به کار گیری این طرح می‌‌شوند.

ثبت‌نام برای دریافت کارت اعتباری خرید کالا آغاز شده و کارکنان آموزش و پرورش، بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری و تأمین اجتماعی که مجموع حقوق و مزایای آن‌‌ها کمتر از ۱.۵ میلیون تومان است، می‌ توانند برای دریافت آن اقدام کنند.

بازنشستگان تأمین اجتماعی و بازنشستگان کشوری، می‌‌توانند از راه سامانه درخواست خود را برای دریافت کارت اعلام کنند. انتظار می‌‌رود حداکثر پس از مدت ۱۵ روز از زمان ثبت نام، کارت برای هر فرد صادر شود.

فرهنگیان واجد شرایط نیز می‌‌توانند با مراجعه به ادارات محل خدمت خود در سراسر کشور تقاضای خود را ارائه کنند.

تعداد اقساط ۲۴ قسط و سقف کارت‌‌های ارائه شده تا چهار برابر حقوق دریافتی و حداکثر تا شش میلیون تومان خواهد بود.

پیش از این نیز اعلام شده بود که اعتبار کارت‌‌ها سه ماهه است و در صورت عدم استفاده در طول سه ماه از زمان صدور، منقضی می‌‌شوند.

ایسنا