تعداد دختران مجرد بالای ۲۵ سال در ایران: دو برابر تعداد پسران!

یک کارشناس مسائل خانواده ازدواج دختران ۲۵ سال به بالا را یکی از نقاط بحرانی در امر ازدواج عنوان کرد و گفت: آمار می‌گوید تعداد دختران ازدواج نکرده ۲ برابر پسران است.

بر اساس گزارش پایگاه خبری وابسته به سازمان ملی جوانان؛ امیر حسین بانکی پور، کارشناس مسائل خانواده و استاد دانشگاه مساله ازدواج دختران ۲۵ سال به بالا را یکی از نقاط بحرانی در امر ازدواج عنوان و با اشاره به متوسط اختلاف سن ۴ساله بین دختر و پسر، تصریح کرد: تعداد دختران مجرد ۲۵ سال به بالا دو برابر پسران مجرد است 

وی در این‌باره تصریح کرد: آمار می‌گوید تعداد دختران ازدواج نکرده ۲ برابر پسران است که در عمل با یک مسئله ۳ برابر مواجه خواهیم شد. 

وی در این باره توضیح داد: پسرانی که از سن ۳۱ سال عبور می کنند رغبت به ازدواج در آنها کم می‌شود و از سویی عده زیادی هم تمایل به ازدواج با سنین پایین را دارند. 

مشاور استاندار اصفهان همچنین از ۵۰۰ هزار دختر بالای ۳۱ سال خبر داد که هنوز ازدواج نکرده‌‌اند و ادامه داد: علاوه بر آن ۵۰۰ هزار خانمی که یک بار ازدواج کرده و طلاق گرفته اند، داریم که هر ساله جمعیت بیشتری نیز به آن اضافه می شود. 

وی ازدواج موقت را چاره این بحران ندانست و گفت: ازدواج موقت خانواده‌های دیگر را نیز به خطر می‌اندازد و کسانی که در دوره‌های مختلفی برای مطرح کردن این امر خیز برداشتند، اگرچه در زمان خود از رده‌های بالای حکومتی بودند اما با شکست مواجه شدند. فرهنگ ما به این راحتی ازدواج موقت را نمی پذیرد. 

این کارشناس مسائل خانواده ازدواج همسالان را برای دختران ۲۵ سال به بالا توصیه و اضافه کرد: پیشنهاد بعدی برای رفع بحران ترویج ازدواج دختران مجرد بالای ۲۵ سال‌، ازدواج با مردانی‌ست که همسران خود را از دست داده‌ یا طلاق گرفته اند. 

وی در این‌باره افزود: در جامعه این موضوع نگران‌کننده است و دختران و زنان تمایل چندانی برای این کار نداشته و اینگونه ازدواج را در شان خود نمی‌دانند در حالی مردانی که ازدواج کرده‌اند به نسبت مردانی که اصلا ازدواج نکرده‌‌اند، به مراتب از امنیت و سلامت روحی – روانی بالاتری برخوردار هستند.