تغییر دکوراسیون با حداقل هزینه

اول از همه نگاه دقیقی به فضایی که در دست دارید بیندازید و بدون تعارف ببینید کجاها را خراب کرده‌اید. شما باید دقیقا بدانید دکوراسیون منزل‌تان چه مشکلی دارد تا بتوانید آن را برطرف کنید.

 

رنگ سفید خالی هرگز!


برترین ها: اول از همه نگاه دقیقی به فضایی که در دست دارید بیندازید و بدون تعارف ببینید کجاها را خراب کرده‌اید. شما باید دقیقا بدانید دکوراسیون منزل‌تان چه مشکلی دارد تا بتوانید آن را برطرف کنید. برای مثال دکوراسیون این اتاق پذیرایی چند مشکل اساسی دارد؛ نخستین مشکل رنگ مرده دیوارهاست. سفید، خنثی‌ترین رنگ برای دیوارهاست و موجب سردی فضا می‌شود. به‌خصوص اگر هیچ تزئینی روی آن به کار نرفته باشد. مشکل بعد ‌تناسب نداشتن وسایل با هم است. یک مبل راحتی بزرگ مشکی‌رنگ بدترین چیز برای هماهنگی با یک میز چوبی نیمه‌رسمی است. به‌ویژه اگر یک آباژور بد رنگ را کنار آن‌ها بگذارید.


بهتر نگاه کنید


باید قابلیت‌های فضای خود را بشناسید. یک فضای بزرگ با نور خوب، می‌تواند با یک دکوراسیون بی‌سلیقه، کوچک و تاریک به‌نظر برسد. برای مثال با این دکوراسیون نامناسب، از بزرگی این فضا هیچ استفاده‌ای نشده است. مبلمان و تلویزیون در بدترین جای موجود قرار گرفته‌اند و میز وسط با تمام وسایل نامتناسب است. سیم‌هایی که در پشت تلویزیون رها شده‌اند، منظره زشتی به خانه داده‌اند و پوشاندن شومینه، زیبایی طبیعی آن را از بین برده‌ است و همچنین مبل سفید‌رنگ کنار دیوارهای سفید واقعا بد منظره است.


آینه روبروی پنجره باشد


استفاده از یک آینه روی دیوار می‌تواند چند تاثیر خوب روی فضا داشته باشد. آینه می‌تواند فضا را بزرگ‌تر و روشن‌تر نشان دهد. موقع نصب آینه به دیوار به چیزی که منعکس می‌کند دقت کنید. تا جایی که ممکن است سعی کنید آینه مقابل یک دیوار سفید نباشد. اگر بتوانید آینه را به شکلی نصب کنید که پنجره را منعکس کند، تاثیر آن در فضا به حداکثر خواهد رسید. اگر در توان‌تان هست سعی کنید سفیدی دیوارها را بپوشانید. یا آن‌ها را رنگ یا کاغذ دیواری کنید. باز هم اگر سخت‌تان است می‌توانید از تابلوهای خاص استفاده کنید. این نمونه رنگ آبی آسمان را به یاد می‌آورد و ترکیب خوبی با رنگ کوسن و گل‌های روی میز ایجاد می‌کند.


شروع به اضافه کردن کنید


برای ایجاد تغییر در فضا از وسایل ساده و ارزان استفاده کنید. مثلا به جای آوردن یک بوفه چوبی که چند میلیون برای شما خرج برمی‌دارد، می‌توانید یک قفسه ساده چوب و فلز را به دیوار بزنید. این قفسه‌ها هم جای زیادی نمی‌گیرند و فضای شما را تنگ نخواهند کرد و هم هزینه‌ای ندارند و می‌توانید هر وقت خواستید آن‌ها را عوضش کنید. روی قفسه را با وسایل زیبای دکوری پر کنید. سعی کنید این وسایل رنگی باشند تا تاثیر سفیدی دیوارها را کم کنند. هر چه این وسایل متفاوت‌تر باشند، تاثیر بهتری روی منزل شما خواهند گذاشت. برای رنگ دادن به مبل هم می‌توانید از کوسن‌های رنگی استفاده کنید.این کوسن‌ها را می‌توانید از جمعه‌بازار با قیمت بسیار مناسبی تهیه کنید. کوسن‌های رنگی حس گرما و بافت را به فضا خواهند داد و سادگی مبل را خواهند گرفت.


میز را کادو کنید


یک تغییر ساده در میز، می‌تواند رنگ و طرح کلی منزل شما را عوض کند. برای این کار لازم نیست با صرف هزینه زیاد رومیزی بخرید؛ می‌توانید سطح چوبی روی میز را با یک کاغذ رنگی یا کاغذ کادوی خوشرنگ بپوشانید، حتی می‌توانید از پارچه استفاده کنید. مزیت استفاده از این روش این است که نیاز به دوخت ندارد. این کار برای میزهای مستطیلی بهتر جواب می‌دهد. پارچه یا کاغذ را از هر طرف به اندازه ۵ سانتی‌متر اضافه ببرید. سپس لبه‌های کاغذ یا پارچه را با دقت بکشید و تا کرده و با منگنه یا نخ و سوزن محکم کنید. حالا می‌توانید یک شیشه روی میز بیندازید. با این کار برای مدتی از شر میز‌های تکراری راحت خواهید بود. علاوه‌بر این میزهای کهنه را هم می‌توانید با این روش نو کنید.


متفاوت باشید


زیبایی همیشه با خلاقیت همراه است. از تغییرات عجیب نترسید. اگر کاری به ذهن‌تان می‌رسد، انجام دهید. خانه خودتان است! اگر بد شد می‌توانید آن را به راحتی عوض کنید، مثلا می‌توانید از میز زیر تلویزیون به‌عنوان یک تابلو استفاده کنید. برای این کار یک کاغذ دیواری با کاغذ طرح‌دار دیگر را به اندازه میز زیر تلویزیون و دیواره‌ها کنار آن برش بزنید. سپس کاغذ را به پشت دیواره‌های محکم کنید. برای این‌که لبه‌های بالا و پایین کاغذ به سمت داخل تا نخورد، می‌توانید از داخل با چسب نواری آن را به دیواره بالایی و پایینی میز محکم کنید.این کوسن‌ها را می‌توانید از جمعه‌بازار با قیمت بسیار مناسبی تهیه کنید. کوسن‌های رنگی حس گرما و بافت را به فضا خواهند داد و سادگی مبل را خواهند گرفت.


نتیجه را ببینید


حتما باور نمی‌کنید که این خانه همان خانه قبلی است اما با همین تغییرات ساده، خانه بی‌حس قبلی تبدیل شده به یک فضای آرام‌بخش و شاد. تنها تغییری که کمی سخت و پر هزینه به‌نظر می‌رسد، رنگ کردن دیوارهاست اما با استفاده از فرچه‌های رولی شما به راحتی می‌توانید حتی خودتان دیوار منزل‌تان را رنگ کنید. یک قوطی رنگ و یک فرچه رولی کمتر از ۱۵ هزار تومان برای‌تان خرج برمی‌دارد. کافی است یکی، ۲ ساعت را برای رنگ کردن دیوار اختصاص دهید. یک روزنامه روی زمین پهن کنید و دست به کار شوید. نیم ساعت که از رنگ اول گذشت باز روی آن رنگ بزنید تا یکدست شود مطمئن باشید، از این کار لذت خواهید برد.


وقتی دیگر نمی‌ترسید


حالا که با تغییرات کنار آمده‌اید، می‌توانید نمونه‌های دیگر را امتحان کنید. مثلا اگر قفسه شما در شیشه‌ای دارد، می‌توانید همان کاغذی را که برای پوشاندن زیرتلویزیونی استفاده کرده‌اید را به شیشه هم نصب کنید. این کار باعث می‌شود هارمونی خانه شما حفظ شود. برای این کار کاغذ‌ها را به اندازه شیشه قفسه ببرید و با چسب لاتکس روی شیشه نصب کنید. اگر لاتکس دم دست‌تان نیست، می‌توانید از چسب نواری هم استفاده کنید. لبه‌های کاغذ را با ظرافت و دقت زیاد روی شیشه محکم کنید. البته چسب نواری را فقط می‌توانید روی قفسه‌های کشویی نصب کنید چون از پشت منظره خوبی ندارد.