تغییر رویکرد خاتمی در مقابل رقبای سیاسی/حملات تند خاتمی به احمدی نژاد و شریعتمداری

سید محمد خاتمی رییس جمهور نرمخوی اصلاحات اخیر با تغییر روش حملات تندی را به احمدی نژاد و حسین شریعتمداری به عمل آورده است.

به گزارش سرویس اخبار ویژه آریا ؛ سید محمد خاتمی» در جریان سفر خود به کرمان در سخنان مهمی در جمع اقشار مختلف مردم این شهر بشدت از جریان تخریب دولت‌های گذشته و چهره‌های مؤثر نظام توسط دولت نهم و حامیانش انتقاد کرد و به‌طور ویژه اعطای جایزه «منتقد برتر مطبوعات» به «حسین شریعتمداری» مدیرمسؤول روزنامه «کیهان» را زیر سؤال برد.


 


خاتمی در این بخش از سخنانش با انتقاد از محدودیت منتقدان در دولت نهم بصراحت گفت: انتقاد در کشور باید آزاد باشد، البته نه به این صورت که جوایز منتقدان دولت را به کسی بدهند که «به افراد بسیاری اهانت کرده و تعاریف عجیبی از دولت کرده است».


این، تندترین انتقادی است که تاکنون خاتمی از دولت نهم و مخالفانی چون شریعتمداری مطرح کرده است.


در مقابل روزنامه «کیهان» در شماره روز یکشنبه خود به اظهارات اخیر آقای خاتمی در کرمان که با انتقاد از اعطای جایزه «منتقد برتر دولت» به حسین شریعتمداری، مدیرمسؤول کیهان، وی را «مداح دولت و توهین‌کننده به دیگران» نامیده بود، واکنش نشان داد.


 


این روزنامه نوشت: «سیدمحمد خاتمی رئیس جمهور سابق کشورمان از اعطای جایزه منتقد منصف به مدیرمسئول روزنامه کیهان انتقاد کرده ، بدون آنکه بگوید کیهان به چه کسی اهانت کرده یا چه تعاریف عجیبی از دولت کرده. ظاهراً آقای خاتمی هم توقع دارد که کیهان همسو با جریان روزنامه‌های زنجیره‌ای، حرکت کرده و غیرمنصفانه چشم بر نقاط قوت دولت ببندد و صرفا نقاط ضعف دولت را بزرگ‌نمایی کند».


 


کیهان افزود: به گواه همه کارشناسان کیهان در مقاطع مختلف صادقانه و دلسوزانه نقاط ضعف همه دولت ها را متذکر شده و در برابر نقاط قوت آنان نیز زبان حمایت گشوده است. دغدغه کیهان در تمامی این دوران حفظ چارچوب‌های ارزشی و اصول و موازین انقلاب و نظام و دفاع از حقوق مردم بوده است.


 


این روزنامه در پایان «خبر ویژه» خود یادآور شد: در دولت اصلاحات، هنگامی که طرفداران آقای خاتمی ایشان را به گورباچف تشبیه کردند و یا او را سلطان حسین صفوی نامیدند و یا ایشان را به حضور بر سر میز شراب در ضیافت رئیس جمهور فرانسه متهم کردند و در دهها مورد دیگر- که شرح آن به درازا می کشد- فقط کیهان به حمایت از ایشان پرداخت و البته از انتقاد نسبت به بسیاری از ناهنجاری های دولت اصلاحات نیز کوتاهی نکرد.


 


از سوی دیگر «سید محمد خاتمی» ، که در سالروز زلزله مصیبت‌بار بم به این شهر سفر کرده بود، در سخنان خود ضمن ارائه گزارشی از عملکرد دولت خود در جهت حل مشکلات زلزله‌زدگان به اظهارات احمدی‌نژاد که سایت نوروز وابسته به جبهه مشارکت آن را توهین آمیز دانسته بود، نیز پاسخ داد .
سایت نوروز مدعی شده است که احمدی نژاد رییس جمهور مدتی پیش در سخنانی با بیان اینکه «زمین زیر پای مؤمنین نمی‌لرزد»، رسما (!!)زلزله‌زدگان شهرهایی چون بم، رودبار و منجیل را به بی‌ایمانی متهم کرده بود.


 


خاتمی در سخنان خود در بم، با رد این ادعای موهن به آیاتی از قرآن کریم اشاره کرد و گفت: خداوند در قرآن می‌فرماید؛ «ما شما مؤمنان را با ایجاد زمینه‌های هراس‌انگیز با گرسنگی، کمبود و کاستی در دارایی‌ها، جان‌ها، محصولات و بهره‌های زندگی می‌آزماییم و بشارت باد بر صابران هنگامی که با مصیبت رو به رو می‌شوند؛ می‌گویند انا لله و انا الیه راجعون.


 


وی افزود: در طبیعت سیل، زلزله و مشکلات دیگر وجود دارد و زلزله پنجم دی‌ماه ۸۲ نشان خشم و مجازات خدا بر شما نبود؛ بلکه امتحان الهی بود، زیرا خدا مردمی را که با همه وجود برای او تلاش می‌کنند مجازات نمی‌کند.


 


خاتمی تاکید کرد: اینکه می‌گویند خدا مردم را با زلزله مجازات می‌کند متعلق به اقوام تبهکار گذشته است که خداوند با زلزله غیر عادی آنها را مجازات می‌کرد؛ نه برای شما مردم مؤمن، چرا که خدا مؤمنان را با مشکلات و سختی‌ها می‌آزماید.


هنوز پاسخ دکتر احمدی نژاد یا سخنگوی دولت نسبت به نظرات رییس جمهور پیشین معلوم نیست ولی آنچه که عجیب است تغییر رویکرد سید محمد خاتمی رییس جمهور پیشین در تقابل با رقبای سیاسی است.