تغییر دکور آشپزخانه‌‌های کوچک با ایده‌‌های بزرگ

با وجود این، گاهی ممکن است بخواهیم در آشپزخانه تغییراتی بدهیم که کوچکی فضا امکان این تغییر را از ما سلب کند. نگران نباشید؛ با یک برنامه‌ریزی هوشمندانه و طراحی خوب می‌‌توان تغییراتی در دکوراسیون فضای کوچک آشپزخانه داد.

از همه گوشه و کنار‌‌ها استفاده کنید.

شاید این نکته بدیهی به نظر برسد ولی وقتی شما از نظر فضا در تنگنا قرار دارید، به کار گیری همه فضاهای ممکن اهمیتی حیاتی دارد. برای این کار ممکن است نیاز به ساخت کابینت‌هایی سفارشی باشد. قفسه‌‌ها و کشوهایی که به طور خاص برای فضای شما طراحی شده باشند می‌‌توانند برخلاف کابینت‌‌های پیش‌ساخته از دور‌ترین و عجیب‌ترین گوشه‌‌ها یا زوایای سقف آشپزخانه شما هم استفاده کنند.
خوشبختانه از آنجایی که تعداد کابینت‌هایی که می‌‌توانید در آشپزخانه کوچک خود جای دهید محدود است، ساخت این کابینت‌‌‌های سفارشی از نظر اقتصادی نیز به صرفه خواهد بود.

از آویزهای دیواری استفاده کنید

به کار گیری قفسه‌‌های دیواری در آشپزخانه کوچک می‌‌تواند فضای زیادی را اشغال کند ولی می‌‌توانید با به کار گیری آویزهای میله‌ای، کشویی و قفسه‌‌های کم‌عمق از این دیوار‌‌ها به شکل بهینه استفاده کنید.
می‌‌توانید به این آویز‌‌ها و قفسه‌‌ها چیزهایی مثل ظرف سس، فنجان و ماهیتابه و چاقو و حتی قاشق و چنگال آویزان کنید. پوشاندن دیوار با رنگ تخته سیاه به شما کمک می‌‌کند تا بتوانید از آن حتی بیش‌تر از پیش هم استفاده کرده و آن را به عنوان محلی برای نوشتن لیست خرید و یادداشت مورد استفاده قرار دهید.

آشپزخانه را یکپارچه کنید.

وسایل به هم ریخته و نامتناسب با یکدیگر باعث اشغال بی‌مورد فضا می‌‌شوند و در یک آشپزخانه کوچک احساس خفگی شلوغی ایجاد می‌‌کنند. از کابینت‌هایی با ظاهری مینیمال سود ببرید و از کانتری روی آن‌‌ها استفاده کنید که به صورت یکپارچه روی همه کابینت‌‌ها کشیده شده باشد و در انتها نیز تبدیل به یک میز صبحانه شود. پایه‌‌های ظریف فلزی میز باعث باز باقی ماندن فضا می‌‌شوند.

به کار گیری فضای زیر پله

معمولا ماشین‌‌های لباس‌شویی و خشک‌کن را در آشپزخانه قرار می‌‌دهیم ولی وقتی آشپزخانه فضای محدودی داشته باشد بهتر است جای دیگری برای این وسایل پیدا کنید. فرورفتگی زیر راه پله می‌‌تواند جای خوبی برای آن‌‌ها باشد.

جزئیاتی هوشمندانه انتخاب کنید.

انواع و اقسام وسایل و جزئیات هوشمندانه‌ای وجود دارند که می‌‌توانید با به کار گیری آن‌‌ها در آشپزخانه جدید خود در فضا صرفه‌جویی کنید. برای همین هم اگر دارید آشپزخانه‌ای را از نو می‌‌سازید به دنبال چیزهایی مثل محل نگهداری ادویه، کشوهای مخصوص چاقو، کشوهای کفی و تخته‌‌های خردکن فرورفته در کابینت‌‌ها باشید. تخته‌هایی که می‌‌توانند روی سینک کشیده شده یا از دیوار بیرون بیایند.

از وسایل پایه‌دار استفاده کنید.

به کار گیری وسایل پایه‌داری که به دیوارهای آشپزخانه نصب نشده باشند در فضای کوچک، فواید خاص خود را دارد. اگر به این نکته توجه داشته باشید که در یک اتاق کوچک همه وسایل باید چشمگیر و در جای مناسب خود باشند، آنگاه ساختن همه اجزا و وسایل آشپزخانه بصورت توکار و متصل به معماری، منطقی به نظر نمی‌رسد. یک کابینت پایه‌دار که دارای سینک، گاز و قفسه‌‌های خود باشد، وسیله زیبایی است که به شکلی شیک در فضا جا می‌‌گیرد.

تا سقف از دیوار‌‌ها استفاده کنید.

ممکن است فضای کف شما محدود باشد ولی بلندی سقف یک آشپزخانه کوچک معمولا فرق چندانی با بلندی یک آشپزخانه بزرگ ندارد. به همین دلیل هم می‌‌توانید برای استفاده بهینه از فضا کابینت‌هایی بسازید که تا خود سقف، یا نزدیکی آن بالا بروند.
یک فاصله کوچک بین کابینت‌‌ها و سقف باعث می‌‌شود آشپزخانه دچار خفگی نشود. وسایلی که خیلی از آن‌‌ها استفاده نمی‌شود را در قفسه‌‌های بالایی نگهداری کنید. سعی کنید از درهای بدون دستگیره استفاده کنید تا کابینت‌‌ها یکدست به نظر برسند و اتاق را در سلطه خود نگیرند.

لوازم ادغام شده در فضا.

شاید دلتان بخواهد یک گاز بزرگ پنج شعله در آشپزخانه خود داشته باشید ولی آشپزخانه کوچک جای مناسبی برای نصب چنین وسیله‌ای نیست. به جای این کار لوازم آشپزخانه خود را در فضا ادغام کنید تا ظاهری یکپارچه‌تر به دست آورید و استفاده بهینه‌تری از فضا بکنید. قرار دادن مایکرویو در فضای مخصوصی میان کابینت‌‌ها باعث باز شدن فضای روی کانتر می‌‌شود.

یک میز جزیره‌ای کوچک در آشپزخانه‌تان جا دهید.

علاوه بر کابینت‌‌های پیش‌ساخته، یک میز کار کوچک متحرک و دارای چند قفسه، می‌‌تواند بسیار کارآمد باشد. چنین میزی جای زیادی نمی‌گیرد و در عین حال فضای بیشتری برای نگهداری و آماده‌سازی مواد در اختیار شما قرار می‌‌دهد. همچنین با به کار گیری این وسیله می‌‌توانید به حس و حال باز و رهایی دست پیدا کنید که همیشه بدنبالش بودید ولی فکر نمی‌کردید در آشپزخانه‌ کوچک خود بتوانید به آن برسید. (چیدانه)