تفاوت خود ارضایی در زنان با مردان

در مورد خود ارضایی مطالعات زیادی انجام شده است که شاید بسیاری از آن‌ها را شنیده باشید یا مطالعه کرده باشید، ما دراین مطلب در باره خود ارضایی در زنان (استشهاء) و تفاوت آن با خود ارضایی در مردان (استمناء) و آن‌چه در این باره نمی‌دانید، با شما صحبت خواهیم کرد.

دلایل خود ارضایی در زنان

خود ارضائی عبارت از تحریک دستگاه تناسلی برای به دست آوردن لذت جنسی است. در اکثر موارد هر موقع حرف از خود ارضائی به میان می‌ آید، همه نگاه ها معطوف به مردان می‌ شود، ولی خودارضایی در میان خانم‌ها نیز بعضاً انجام می‌شود.

خود ارضایی صرفاً در خانم‌های مجرد دیده نمی شود. وقتی همسر در دسترس نباشد و یا اظهار خستگی نماید، ممکن است یک خانم نیازهای جنسی خود را با خودارضایی برطرف نماید. یکی از دلایل مهم خود ارضائی در خانم‌های متاهل عدم رسیدن به ارضاء جنسی یا ارگاسم در یک رابطه جنسی طبیعی است.

یکی از دلایل مهم خود ارضائی در خانم‌های متاهل این است که، رابطه جنسی در این زوج مختص برطرف کردن نیازهای جنسی مرد می‌‌شود. مرد اصلاً یا نمی داند که یک خانم نیز، باید به ارضاء جنسی برسد و یا اینکه چگونگی ارضای جنسی یک خانم را فرا نگرفته است. اکثریت قریب به اتفاق مردها فکر می‌ کنند که رابطه واژینال مهمترین قسمت یک رابطه جنسی است، در صورتیکه فقط رابطه واژینال، برای اکثر خانم‌ها مهم نیست. اکثر خانمها برای رسیدن به ارگاسم نیاز به رابطه واژینال ندارند و در حقیقت، برقرار کردن رابطه واژینال با خانم بدون آمادگی وی سبب درد شدید و از بین رفتن میل جنسی می‌ شود. اکثر مردان ظرف دو دقیقه رابطه واژینال دچار انزال می‌ شوند، در صورتیکه خانمها برای رسیدن به ارگاسم نیاز به ۱۵-۱۰ دقیقه تحریک با کیفیت مناسب دارند، بنابراین اگر یک مرد اطلاع کافی از نحوه ارضاء جنسی در خانم نداشته باشند، خانم ممکن است جهت برطرف کردن نیازهای جنسی خود، اقدام به خودارضایی نماید.

یکی دیگر از دلایل مهم خودارضایی (استشهاء) در خانمها، رها شدن خانم در رابطه جنسی قبل از رسیدن به ارگاسم است. یک سیکل جنسی از ۴ مرحله تشکیل می‌ شود و مرد و زن باید از این ۴ مرحله عبور کرده و به ارضاء جنسی برسند. گاهی در یک رابطه جنسی هم مرد و هم زن وارد این سیکل جنسی می‌ شوند، ولی مرد به علت ارضاء شدن، رابطه را قطع می‌ کند؛ درصورتیکه خانم هنوز سیکل جنسی را کامل نکرده است، در این موارد ممکن است متأسفانه خانم با خودارضایی سیکل جنسی را کامل کرده و به ارگاسم برسد.

تفاوت های خود ارضایی در خانم‌ها و آقایان

– خانم‌ها در مقایسه با مردان، خودارضایی را در سنین بالاتری تجربه می‌ کنند.

– برخلاف مردان در بسیاری از موارد، اجباری برای انجام آن ندارند، در صورتی‌که در بیش‌تر مردانی که خودارضایی می‌ کنند، یک نیاز درونی آن‌ها را وادار به خودارضایی می‌ کند.

– وقتی یک خانم یاد گرفت که چگونه خودارضایی بکند، معمولاً این عمل را کمتر از مردان انجام می‌ دهد.

– خانم ها کمتر از مردان به طور منظم اقدام به خودارضایی می‌ کنند، مثلاً ممکن است یک خانم بدون مشکل شش ماه خودارضایی را ترک کند، در صورتی که این موضوع برای مردان سخت‌تر اتفاق می‌افتد.

آسیب های خودارضایی برای زنان

خودارضایی عموماً‌باعث آسیب به دستگاه تناسلی زنان می‌شود. چه این کار با استفاده از دست انجام شود یا یک شیء خارجی. استفاده از شیء خارجی سبب می‌ شود از دستگاه تناسلی رفع حساسیت شده و فرد در یک رابطه جنسی طبیعی نتواند به ارگاسم برسد. علاوه بر آن، استفاده مدام از آن سبب کرختی و کاهش حس دستگاه تناسلی می‌ گردد. باید توجه داشت که تحریکی را که یک شیء ایجاد می‌ کند، هیچوقت قابل ایجاد توسط انسان نیست و اگر به علت تداوم به کار گیری آن، سیستم عصبی به تحریکات ناشی از شیء خارجی عادت کند، دیگر این خانم در حین رابطه جنسی طبیعی، ارگاسم را تجربه نخواهد کرد.

خانم‌هائیکه به طور مداوم دارای سابقه خودارضایی بوده اند، یاد می‌ گیرند که دقیقاً چه چیزی برای آن‌ها خوب و یا بد است و در طول زمان مهارت زیادی در رسیدن به ارگاسم پیدا می‌ کنند، و بدین ترتیب چون شوهر به هیچ وجه از دانش همسر خود آگاه نیست و در یک رابطه جنسی طبیعی خانم نمی تواند به انتظارات خود برسد، کم کم رابطه جنسی برای خانم به صورت یک رفع تکلیف، جهت برآورد کردن نیازهای جنسی شوهر در می‌ آید و در تعدادی از موارد نیز کار به اختلافات شدید می‌ کشد. چون خانم در رابطه طبیعی ارضاء نمی شود، بنابراین برانگیختگی جنسی پیدا نکرده و رابطه جنسی برای وی دردناک می‌ شود و کم کم دچار سرد مزاجی شده و از برقرار کردن رابطه جنسی اجتناب می‌ کند. تعدادی نیز چون با رابطه جنسی طبیعی ارضاء نمی شوند، دوست ندارند اقدام به کار یکطرفه بکنند.

یک خانم حتما باید نیازهای خود در یک رابطه جنسی طبیعی را به شوهر خود گوشزد کند، و حتی وی را آموزش دهد، این همکاری باعث می‌ شود که با گذشت زمان طرفین به نیازهای همدیگر پی برده و مهارت کافی پیدا کنند، بدون اینکه اختلاف جدی پیش بیاید.

یکی دیگر از ضررهای خودارضایی شرطی شدن خانم‌ها است. مثلاً خانم بعد از مدتی بی‌دلیل حس می‌کند که خودارضایی سردرد میگرنی آن‌ها را تسکین یا کاهش می‌ دهد. خانمهائیکه خودارضایی می‌ کنند، با به کار گیری رسانه ‌های زرد و در راس آن اینترنت اقدام به تهیه وسایل مختلف جهت خود ارضائی می‌ کنند، تا اینکه مناسبترین را برای خود پیدا می‌ کنند، غافل از اینکه اگر وسیله خاصی در ابتدا سبب ارگاسم با کیفیت خوب می‌‌شود، ولی به علت مصنوعی بودن این ارگاسم و عادت کردن سیستم عصبی، آن‌ها مجبور هستند که روش خود ارضائی را تغییر دهند. (شبیه به معتاد شدن به مواد مخدر و نیاز به تغییر نوع مواد بعد از مدتی برای تجربه دوباره حس نشئگی)

بعضی اوقات خانم هایی که وارد این سیکل می‌ شوند، نمی توانند از آن رهائی پیدا کنند، مثلا اگر قبلاً یک بار خودارضایی (استشهاء) در روز با یک روش بخصوص، نیازهای وی را برطرف می‌ کرد، اکنون بعلت عادت کردن سیستم عصبی، به ناچار باید برای به دست آوردن همان میزان رضایت جنسی تعداد موارد خودارضایی را زیاد کند، و ممکن است این روند افزایش تعداد موارد خودارضایی رفته رفته به رقم خطرناکی برسد که به آن اعتیاد به خودارضایی گفته می‌ شود.

به دلیل همین آسیب ها و ضرر هاست که در دین اسلام خودارضایی -چه در خانم‌ها و چه آقایان- از گناهان کبیره و بسیار ناپسند شمرده است.

به عنوان نکته پایانی بسیاری از خانم‌هائیکه اقدام به خودارضایی می‌ کنند، از عمل خود شرمسار هستند و دوست دارند که آنرا ترک کنند. اگر دلیل خودارضایی میل جنسی زیاد باشد، امروزه داروهای موثری وجود دارند که بدون آسیب زدن به قدرت باروری و زنانگی، میل جنسی را به مقدار زیادی تعدیل و آنرا قابل کنترل می‌ کنند، به طوریکه با مصرف این داروها دیگر میل جنسی برای خانم آزاردهنده نخواهد بود. ولی در کل راه هایی روانشناسانه و رفتارشناسانه و غیر دارویی نیز وجود دارد تا افراد (آقایان و خانم‌ها) افکار شهوت انگیز را از خود دور کنند تا در دام این عمل ناپسند گرفتار نشوند.

منابع :

seemorgh.com/health
pezeshkin.com