تقدیر خانه سینما از افتخارآفرینان جشنواره‌ی برلین با حضور جعفر پناهی

با حضور جمع کثیری از هنرمندان سینما، خانه سینما از افتخارآفرینان سینمای ایران در جشنواره‌ی فیلم برلین تقدیر کرد.

به گزارش خبرنگار بخش سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این مراسم که شامگاه گذشته ـ ۹ اسفندماه ـ در تالار اجتماعات خانه سینما که اخیرا به نام سیف‌الله داد نامگذاری شده است،برگزار شد، محمدمهدی عسگرپور ـ مدیرعامل خانه سینما ـ ضمن خیرمقدم به حاضران و تاکید بر نامگذاری سالن خانه سینما به نام زنده‌یاد سیف‌اله داد اظهار کرد: امروز برای موفقیت‌های بزرگ جشنواره برلین اینجا هستیم و من این موفقیت‌ها را در وهله اول به دست‌اندرکاران این دو فیلم ـ «جدایی نادر از سیمین» و «باد و مه» ـ و پس از آن به تمام خانواده نجیب سینمای ایران، تبریک می‌گویم.

 عسگرپور:

شیرینی جوایز برلین بی‌نظیر بود

وی ادامه داد: واقعیت این است که روزهای تلخی را در سینمای کشور می‌گذرانیم و جا دارد، بابت اینکه هنوز هم برخی شیرینی‌ها وجود دارد خدا را شکر کنیم. شیرین جوایز جشنواره برلین بی‌نظیر بوده و این حجم از افتخار می‌تواند، نویدبخش خوبی برای سینمای ایران باشد.

عسگرپور در عین‌ حال به منتقدان سینمایی اشاره کرد و ادامه داد: درباره منتقدان و تقسیم‌بندی‌های رایجی که از فیلمها و سینماها دارم، باید بگویم که طی دو دهه‌ی اخیر گاه با پدیده‌هایی مواجه شده‌ایم که شاید نتوان آنها را در دسته‌بندی‌های معروف منتقدان جای داد. اکنون حس جشنواره و اصولا بیگانه‌ستیزی در کشور ما ریشه‌ای دارد که به دو یا سه دهه‌ی پیش بازمی‌گردد و در مجموع تمام این موارد دست به دست هم می‌دهد، اما امروز دوستانی که برای تقدیر از آنها اینجا هستیم، این قواعد را شکسته‌اند و جا دارد بابت این موضوع از آنها تشکر کنیم.

مدیرعامل خانه سینما در ادامه سینما را تنها سفیر فرهنگی ایران در آن سوی مرزها برشمرد و اظهار امیدواری کرد: موفقیت‌هایی که به دست آمده بتواند از جنبه اقتصادی هم تاثیرگذار باشد و باعث شود که بازار خوبی برای این فیلمها پدید آید، هر چند که اکنون هم این اتفاق افتاده است.

عسگرپور در پایان گفت: متاسفانه علیرغم جوایز متعددی که سینمای ایران گرفته، بسیاری مواقع این سینما در دنیا بازار نداشته و به همین وسیله مورد آزار قرار گرفته است، اکنون این فیلمها و حضور آنها در بازارهای جهانی می‌تواند الگوی خوبی برای مجموعه سینمای ایران باشد تا از این پس بتوانیم در کنار موفقیتهای مختلف به بازار جهانی هم راه داشته باشیم.

 تقدیر سیروس الوند از محمد علی طالبی

در ادامه سیروس الوند ـ رئیس کانون کارگردانان ـ در سخنانی مطرح کرد:شاید تضاد عجیبی باشد که این دوستان یکبار صحنه باشکوه جشنواره برلین و یکبار سالن کوچک اما صمیمی خانه سینما را تجربه می‌کنند. اما به هر حال همانطور که این دوستان هم گفتند، این سالن صفایی دارد که شاید آن جشنواره نداشته باشد.

وی که برای تقدیر و تشکر از محمدعلی طالبی کارگردان «باد و مه» به روی صحنه رفته بود به ویژگی‌های مختلف فیلمهای طالبی اشاره کرد و گفت: اگر امثال او و کامبوزیا پرتوی در سینمای کودک نبودند، امروز سینمای کودک ما تبدیل به امری مفرح می‌شد. ما هم نمی‌گوییم که باید فیلمهای کودکان به درد و رنج بپردازد اما اگر قرار باشد این مسائل و مشکلاتی که در ارتباط با کودکان وجود دارد نادیده گرفته شود، اتفاق بدی افتاده است و اکنون جا دارد از این دو فیلمساز بابت توجه به این نکته تشکر کنیم، چرا که آنها نگذاشته‌اند، بچه‌های ما فراموش کنند که چه بر آنها گذشته است.

طالبی: امسال در برلین سال ایران بود

محمدعلی طالبی که امسال با فیلم «باد و مه» موفق به دریافت جایزه سینمای همبستگی و عدالت از جشنواره فیلم برلین شده است، هم پس از دریافت جایزه و هدیه‌اش از سیروس الوند، در سخنانی گفت: خیلی کوچکتر از آن هستم که بخواهم در برابردوستان حاضر در سالن حرف بزنم، اما امسال واقعا در جشنواره‌ی برلین سال ایران بود و تمام افرادی که آنجا حضور داشتند و حتی خود مدیر جشنواره این موضوع را می‌گفتند.

وی با اشاره به برخی اتفاقاتی که برای فیلمش در برلین افتاده بود و ذکر توضیحاتی درباره جلسه نقد و بررسی این فیلم اظهار کرد: جشنواره برلین این جایزه را در جهت حمایت از سینمایی که مهجور مانده و امکان نمایش پیدا نمی‌کند از میان همه‌ی فیلم‌های جشنواره‌ی برلین به فیلم «باد و مه» داد.

طالبی همچنین به موفقیت فیلم اصغر فرهادی در این جشنواره و بی‌نظیر بودن آن در تاریخ جشنواره برلین اشاره کرد و گفت: البته ما فیلمهای کوتاه و مستند خوبی هم در این جشنواره داشتیم و در مجموع فیلمهای ایرانی امسال فضای عجیب و غریبی در برلین ایجاد کرده بودند.

کارگردان «باد و مه» ادامه داد: گاه در جشنواره برلین عده‌ای می‌گفتند که چرا این اندازه جایزه به ایران داده‌اید اما من هم آنجا خطاب به تمام این افراد گفتم که فکر نکنید که ما به راحتی به اینجا راه یافته‌ایم. ما پوستمان برای رسیدن به این مرحله کنده شده و با هزار مشکل توانستیم، یک فیلم بسازیم. حال از میان ۳۵ فیلمی که از ایران به این جشنواره معرفی شد تنها ۲ فیلم انتخاب شده است و علیرغم گفته‌های مسوولان برلین با وجودی که فیلمهای خوبی مثل فیلمهای میرکریمی و صدرعاملی وجود داشت، مسوولان این جشنواره مجبور به انتخاب شده و تنها این دو فیلم را انتخاب کردند.

طالبی در پایان جوایز امسال جشنواره برلین را نشانه‌ی زنده بودن و نفس کشیدن سینمای ایران دانست و گفت: من سی سال است که برای بچه‌ها فیلم می‌سازم و هنوز هم این راه را ادامه خواهم داد. چرا که بچه‌ها را دوست دارم.

توحیدی:

فیلم‌های ما باید به بازارهای جهانی راه پیدا کنند

فرهاد توحیدی ـ رئیس هیات مدیره و سخنگوی خانه سینما ـ هم در بخش دیگری از این مراسم به اشتباه کامران ملکی مجری جلسه که او را نایب رئیس خانه سینما خوانده بود، اشاره کرد و گفت: آقای ملکی من رئیس شده‌ام، این همه توطئه و لابی کردم تا رئیس شوم حال شما باز می‌گویید نایب‌رئیس.!

وی در ادامه به یکی از سکانسهای فیلم «مردعوضی» اشاره کرد و گفت: در آن فیلم سکانسی بودکه وقتی پرویز پرستویی را جراحی می‌کردند، زمانی که دکتر کاسه سر او را بیرون می‌آورد در آن دلار، جوراب زنان و موارد دیگری وجود داشت. من این روزها با خود می‌اندیشم که اگر مغز من را بشکافند چه چیزی از درون آن درخواهند آورند.من فکر می‌کنم این روزها کمی دلار، سجاد‌پور، شمقدری، عسگرپور محتویات ذهن مرا تشکیل می‌دهد. البته من هنوز هم به همه چیز نگاه پولی دارم و با وجودی که هفته همیاری به پایان رسیده هنوز در فکر پولم.

فرهاد توحیدی در ادامه‌ی صحبتهایش به جوایز اعطاء شده به فیلمهای ایرانی در جشنواره‌ی برلین اشاره کرد و گفت: این فیلمها با صنعت سرمایه ارتباطی ایجاد کرده‌اند که پراهمیت است، چرا که اقتصاد هنر گنجی است که اینجا کسی آن را کشف نکرده است، البته این موضوع در بخشهایی مانند تجسمی راه افتاده ولی ما در سینما هنوز در ابتدای راه‌ هستیم و تا زمانی که فیلمهای ما به بازارهای جهانی راه پیدا نکند افتخارات آنها کامل نخواهد شد.

 محمدی:

سینمای این مرز و بوم به سرمایه‌هایش نیاز دارد

منوچهر محمدی ـ تهیه کننده سینما ـ هم در این نشست به بحث‌هایی که زمان ساخت فیلم فرهادی پیش آمده بود،‌اشاره کرد و یادآور شد: زمانی کار به گونه‌ای شد که نزدیک بود در اثر بی‌تدبیری عده‌ای این فیلم ساخته نشود و این وضعیت کار فرهنگی در کشور ماست و اوضاع به گونه‌ای است که فیلمی که تا این اندازه افتخار می‌آفریند در زمان ساخت تا مرز تعطیلی پیش می‌رود.

وی در ادامه به مشاوره‌های عباس کیارستمی در زمان پیش‌آمدن مشکل برای فیلم «جدایی نادر از سیمین» اشاره کرد و ضمن تقدیر از چنین برخوردهایی اظهار کرد: شاید اصغر فرهادی نداند، اما طی آن دوران بسیاری از افرادی که با او سلام و علیک داشتند و نداشتند سعی کردند به گونه‌ای به صحبت پرداخته و در نوع خود تلاش کنند تا مشکل این فیلم حل شود. من امیدوارم حال که فرهادی در مسیری عالی و متعالی قرار گرفته و ان‌شاءالله به قله‌های بالاتر هم می‌رسد، دوستان خود در سینمای ایران را فراموش نکند وهمانطور که عباس کیارستمی گاه به کمک این سینما می‌آید او هم به خاطر داشته باشد که سینمای این مرز و بوم به سرمایه‌هایش نیاز دارد.

محمدی در پایان سخنانش پرداخت فیلم «جدایی نادر از سیمین» را به بحث اخلاق از جمله نکات ارزشمند این فیلم دانست.

تقدیر از اسکندرفر و امین تفرشی

به گزارش ایسنا، در ادامه این مراسم نگار اسکندرفر (مجری طرح فیلم) و علی امین‌تفرشی (عضو هیات مدیره بانک پاسارگاد) به روی سن دعوت شدند، تا هدایای خود را از فرهاد توحیدی و منوچهر محمدی دریافت کنند.

نگار اسکندرفر در زمان دریافت جایزه‌اش گفت: ما چه در پشت صحنه سینما و چه در آموزشگاه‌های سینمایی در زمینه‌ی بحث‌های علمی سینما تلاشهای بسیار می‌کنیم، اما با این وجود در خانه سینما صنفی نداریم و من واقعا نمی‌دانم که آیا اینجا خانه ما هم هست یا نه. ؟!

وی در ادامه با بیان اینکه ساره بیات بازیگر منتخب فیلم «جدایی نادر از سیمین» از هنرجویان موسسه‌ی او بوده به ذکر توضیحاتی درباره‌ی تاثیر حمایت بخشهای اقتصادی از فرهنگ و نحوه‌ی برقراری ارتباط میان این دو بخش پرداخت.

علی امین‌تفرشی هم به ذکر توضیحاتی کوتاه پرداخته و عنوان کرد: ملت بزرگ ایران این روزها بیش از همه نیاز به چیزهایی دارد که بتواند به آنها افتخار کند و امروز فیلم اصغر فرهادی باعث افتخار ما شد.

تقدیر از بازیگران «جدایی نادر از سیمین»

در ادامه این مراسم داود رشیدی و امین تارخ بر روی سن رفتند و داود رشیدی پس از قرائت پیام تبریک انجمن بازیگران در صحبتی کوتاه گفت: اصغر فرهادی کار خود را از تئاتر شروع کرد و من عقیده دارم آنهایی که از تئاتر وارد سینما می‌شوند، در هدایت بازیگران نقش و توانایی بیشتری دارند. لذا امیدوارم که دوباره و در همین روزها بتوانیم شاهد کارهای تئاتری او هم باشیم.

امین تارخ هم به صحبتی کوتاه پرداخت و عنوان کرد: نگار اسکندرفر گفت که نمی‌داند سهمی از خانه‌ی سینما نصیبش می‌شود یا خیر؟ اما من باید بگویم که بخشی از آنچه امشب شاهد آن هستیم متعلق به او، بنده و سایر افرادی است که در آموزشگاه‌های سینمایی فعالیت می‌کنند. چرا که بخش عمده‌ای از بازیگرانی که جدای از بازیگران حرفه‌ای سینما در این فیلم حضور دارند، در موسسه‌ی من و خانم اسکندرفر رشد کردند. پس اجازه بدهید ما هم این بار به احترام خودمان بایستیم و برای خودمان دست بزنیم. علاوه بر این من فکر می‌کنم خانه سینما متعلق به همه‌ی ماست.

وی در ادامه عنوان کرد: درباره «جدایی نادر از سیمین» صحبتهای بسیاری مطرح شده و خواهد شد و من هم خود را در جایگاهی نمی‌بینیم که بخواهم درباره فیلمی چنین ارزشمند صحبت کنم، اما اتفاق بزرگی که در این فیلم شاهد آن بودیم، موفقیت مجموعه‌ای از بازیگران بود که با ذوق و شوق ودانش بسیار آمده بودند تا نسل نویی از سینما را معرفی کنند. بازیگری مقوله‌ی سختی است و باید حتما فرد وارد این مقوله شده باشد تا درک کند که ساره بیات در این فیلم چه کار مشکلی را انجام داده است.

امین تارخ در پایان ضمن تقدیر از تلاشهای بازیگران این فیلم به تشکر از تمام آنها پرداخت و پس از آن هدایای خانه سینما به واسطه‌ی امین تارخ و داود رشیدی به بازیگران «جدایی نادر از سیمین» اعطاء شد.

پیمان معادی:

جایزه‌ی خانه سینما برایم ارزشمند است

پیمان معادی هنگام دریافت جایزه‌اش به تشکر از خانه‌ی سینما پرداخت و گفت: خوشحالم که امشب دوستان و بزرگان سینما را در این سالن می‌بینم، من امیدوارم که همیشه این خانه سرپا باشد.

وی در ادامه افزود: در زمان جشنواره یکی از داوران جشنواره فیلم فجر در تلویزیون گفته بود که خیلی بازی مرا دوست دارد و من سالها در تئاتر کار کرده‌ام اما من می‌خواهم بگویم که تاکنون در تئاتر بازی نکرده‌ام و امیدوارم که روزی اصغر فرهادی نمایشی بر روی صحنه ببرد و من هم بتوانم در کنار او تئاتر را هم تجربه کنم.

معادی در پایان جایزه‌ی خانه‌ی سینما را به مراتب با ارزش‌تر از سایر جوایزی که برای این فیلم گرفته برشمرد.

لیلا حاتمی:

جایزه‌ام را به زیبایی فریما فرجامی در سال‌های دهه‌ی ۶۰ تقدیم می‌کنم

لیلا حاتمی دیگر بازیگر این فیلم هم پس از دریافت جایزه‌اش گفت: منتظر بودم تا امسال در جشنواره فجر سیمرغی بگیرم و آن را تقدیم به کسی کنم که خیلی برایم عزیز بود. حالا می‌خواهم این جایزه را به زیبایی فریماه فرجامی در دهه‌ی شصت تقدیم کنم.

شهاب حسینی:

از کیارستمی وفرمان آرا و … متشکرم

شهاب حسینی هم در سخنانی گفت: از تمام اساتیدی چون عباس کیارستمی، بهمن فرمان‌آرا و… که امشب اینجا حضور دارند، تشکر می‌کنم.

وی در ادامه از اصغر فرهادی تشکر کرد و گفت: اصغر فرهادی افتخار سینمای ایران را به آن بازگردانده است.

ساره بیات هم به تشکر از خانه سینما پرداخت و گفت: اگر تا آخر عمرم هم از اصغر فرهادی، همسرش، شهاب حسینی و سایر بازیگران این فیلم تشکر کنم باز هم کم خواهد بود. این جایزه برای من جایزه‌ی بسیار محترمی است و من با وجود اینکه عضو خانه سینما نیستم، احترام زیادی برای این خانه قائلم.

کیمیا حسینی بازیگر خردسال این فیلم هم با زبان کودکانه‌اش از اصغر فرهادی برای زحمات بسیارش تشکر کرد و گفت: من به اصغر فرهادی افتخار می‌کنم که خرس طلا گرفت.

سارینا فرهادی دیگر بازیگر نوجوان این فیلم هم به تشکر از زحمتهای محمود کلاری و اصغر فرهادی پرداخت و عنوان کرد: در برلین هم گفتم زمانی که می‌بینم مردم ساعتهای طولانی برای دیدن این فیلم در صف می‌ایستند قلبم تند تند می‌زند و اکنون از افرادی که ساعتها در صفهای طولانی این فیلم ایستاده‌اند تشکر می‌کنم و برای بسیاری ارزش دارد که این جایزه را از امین تارخ می‌گیرم.

مریلا زارعی هم پس از دریافت جایزه‌اش، حضور در دو فیلم اصغر فرهادی را افتخاری بزرگ برای خودش دانست و گفت: دوست دارم اگر من هم شایسته هستم، اگر لیلا حاتمی نشان زرین خود را بر شانه‌ی راست فریماه فرجامی می‌گذارد، من هم این نشان را بر دوش چپ او بگذارم.

علی‌اصغر شهبازی هم در صحبتی کوتاه گفت: زبانم از تشکر قاصر است.

به گزارش ایسنا در ادامه این مراسم تورج منصوری (عضو هیات مدیره خانه سینماو رئیس کانون فیلم‌برداران) برای اعطای هدیه‌ی محمود کلاری بر روی سن رفت و در صحبتی کوتاه گفت: فکر می‌کنم فیلمبرداری هم مانند بازی کاری دشوار است و اصلا اینگونه نیست که در یک فیلم خوب فقط یک بخش تاثیرگذار و مهم باشد.

محمود کلاری هم پس از دریافت جایزه‌اش به سهم تورج منصوری در ورودش به سینما اشاره کرد و در ادامه به تشکر از محمد ابراهیمیان دستیارش پرداخت و گفت: ابراهیمیان به خوبی از پس فوکوس‌های این فیلم که کار بسیار دشواری هم بود برآمد و شاید تنها چندنفر در دنیا باشند که توان انجام چنین کار دشواری را دارند.

وی در ادامه با تاکید بر اینکه فیلم «جدایی نادر از سیمین» موفق به دریافت نه و نیم ستاره از ده ستاره جشنواره برلین شده عنوان کرد: این روزها پاره‌ای صحبتها را از برخی دوستان می‌شنویم که من فکر می‌کنم بد نباشد این دوستان نگاهی به نقدهای بولتن جشنواره برلین بیندازند تا ببیند که منتقدان جهانی چه نظری درباره این فیلم دارند.

در ادامه‌ی این مراسم حسن حسندوست (رئیس کانون تدوین‌گران)، مسعود بهنام(صداگذار سینمای ایران) و مهین نویدی (رئیس انجمن چهره‌پردازان) به همراه نظام‌الدین کیایی (نماینده انجمن صدابرداران سینما) بر روی سن رفتند تا از بخشهای مختلف فنی «جدایی نادر از سیمین» تقدیر کنند.

بهنام در صحبتی کوتاه گفت: جایزه گرفتن برای سینمای ما امر تازه‌ای نیست، اما چندسال پیش بیانیه‌ای در کشورهای مختلف منتشر شد و در آن گفتند که از این پس به فیلمهایی که از نظر تکنیکی ضعیف باشند جایزه نخواهیم داد. لذا بد نیست که اشاره کنم که امروز ما اکنون در حال تلاش دائم هستیم که سیستم‌های جدید را در فیلمهای خود به کار بگیریم. اکنون اگر فیلمهای ما در نقاط مختلف دنیا دیده می‌شوند، بخشی هم به تکنیک بالای آنها برمی‌گردد، پس شاید اگر ما هم کمی بیگانه‌ستیزی را کنار بگذاریم و برای یادگیری موارد لازم با کشورهای مختلف رابطه برقرار کنیم، بهتر باشد.

بهنام در پایان صحبتهای خود به سالن خانه سینما اشاره کرد و گفت: تاکنون این سالن را از این زاویه ندیده بودم چقدر این سالن کوچک و مظلوم است ای کاش فکری به حال آن شود.

وی پس از این صحبتها جایزه‌ی محمود سماک‌باشی را در غیاب او به دستیارش رضا تهرانی اعطاء کرد.

حسن حسندوست هم از اینکه می‌تواند این جایزه را به دوست، همکار، همکلاسی سابقش هایده صفی‌یاری اعطا می‌کند ابراز خرسندی کرد و گفت: ما در کشور خود بهترین متخصصان و هنرمندان را داریم و حتی می‌توان ادعا کرد که در این موارد از سینمای هالیوود هم جلوتر هستیم و آمادگی کامل برای رقابت با این سینما را داریم. اما معمولا افرادی که پشت دوربین کار می‌کنند در سینمای ایران کمتر شناخته شده هستند که جا دارد در جهت شناساندن این افراد به مردم و بیان این توانایی‌ها بیشتر تلاش شود.

هایده صفی‌یاری تدوین‌گر این فیلم هم پس از دریافت جایزه‌اش ضمن تشکر از اصغر فرهادی و خانه‌ی سینما عنوان کرد: عوامل این فیلم همه عاشقانه کار کرده‌اند.

نظام‌الدین کیایی هم در این مراسم گفت: داود رشیدی گفت که اصغر فرهادی در بازی گرفتن تخصص خوبی دارد، اما من می‌خواهم بگویم که کارگردان باید در همه زمینه‌ها تخصص داشته باشد تا بتواند این حجم از جایزه را به خود اختصاص دهد.

وی همچنین گفت: گرچه در سینماهای ایران صداو تصویر فیلمهای ما به خوبی دیده و شنیده نمی‌شود اما می‌دانم که فیلمهای ایرانی در خارج از ایران یکی از بهترین صداها و تصویرها را دارند.

نظام‌الدین کیایی در پایان جایزه‌ی بخش صدابرداری را در غیاب محمدرضا دلپاک به همکار او رضا نریمی‌زاده اهداء کرد.

مهین نویدی هم با ابراز تاسف از غیبت میرکیانی در این جلسه اظهار کرد: فکر می‌کنم مجریان گریم در ماندگار شدن یک نقش تاثیر بسیاری دارند، اما هیچگاه این افراد دیده نمی‌شوند و اکنون من تشکر می‌کنم که یکبار هم شده به این بخش توجه شد.

وی در غیاب میرکیانی جایزه‌ی او را به دستیارش طاهره مهدوی‌ اهداء کرد.

به گزارش ایسنا، در بخش دیگری از این مراسم پروین صفری (رئیس انجمن طراحان صحنه)، بیتا بهشتیان(عضو شورای مرکزی کانون آهنگسازان)، آناهید آباد(رئیس کانون برنامه‌ریزان و دستیاران کارگردان) و زینت رضا (رئیس انجمن مجریان صحنه) بر روی سن رفتند تا جوایز این بخش‌ها را اعطا کنند.

پروین صفری با بیان اینکه هنوز موفق به دیدن فیلم «جدایی نادر از سیمین» نشده، عنوان کرد: حتما این فیلم از بهترین فیلم‌ها بوده و حتما در این میان طراحی کیوان مقدم و حضور و همکاری بقیه عوامل نقش مهمی داشته است. حال من بسیار خوشحالم که جایزه‌ی این بخش را به یکی از همکاران جوان و خوش‌فکرم تقدیم می‌کنم.

وی پس از صحبتهایش لوح این بخش را به کیوان مقدم اعطاء کرد و پس از آن بیتا بهشتیان هدیه‌ی ستار اورکی را به او اهداء کرد.

آناهید آباد هم در سخنانی گفت: برای اولین‌بار در تاریخ سینمای ایران یک کارگردان دستیارانش را برای حضور در جشنواره‌ی برلین دعوت کرد، باید توجه داشته باشیم که فیلمسازی یک فرایند جمعی است و من اکنون از اصغر فرهادی که به این موضوع توجه کرده بسیار ممنون و سپاسگذارم.

وی پس از صحبت لوح تقدیر را به حمیدرضا قربانی اعطا کرد.

حمیدرضا قربانی هم خاطرنشان کرد: آقای فرهادی اولین کارگردانی بود که وقتی جایزه‌ی برلین را گرفت از گروه کارگردانی هم تشکر کرد.

زینت رضا هم در صحبتی کوتاه به تشکر از اصغر فرهادی پرداخته و آرزوی پابرجا بودن خانه‌ی سینما را مطرح کرد و به اعطای جوایز مریم نراقی منشی‌صحنه و دستیار کارگردان فیلم پرداخت.

به گزارش ایسنا، در بخش دیگری از این مراسم حسین جلیلی (نماینده‌ی کانون دستیاران سینما)، حافظ احمدی (رئیس انجمن عکاسان سینما)، مسعود اطیابی (رئیس انجمن مدیران تولید) و رضا نوروزی (رئیس انجمن مدیران تدارکات )برای تقدیر از هنرمندان این بخشها بر روی سن رفتند.

حبیب مجیدی عکاس این فیلم پس از دریافت هدایایش از دست حافظ احمدی در صحبتی کوتاه گفت: افتخار من این است که سینما را با عکاسی در «شهر زیبا»ی اصغر فرهادی شروع کرده‌ام و حال می‌خواهم از ایرج تقی‌پور تهیه‌کننده آن فیلم تشکر کنم.

مسعود اطیابی هم در صحبتی کوتاه گفت: قطعا اصغر فرهادی در بستری آرام کار کرده که این بستر به واسطه‌ی یک مدیر تولید خوب فراهم شده است، پس قطعا مدیر تولید این فیلم بسیار لایق بوده هر چند که عضو ما نباشد.

حسن مصطفوی مدیر تولید «جدایی نادر از سیمین» هم پس از دریافت هدیه‌ی خود به ارائه توضیحی درباره نپذیرفتن عضویتش در خانه سینما پرداخت و گفت: عزت را خدا به انسان می‌دهد، عزتی که خانه سینما، اصغر فرهادی، شهاب حسینی یا محمود کلاری دارند را هیچ‌کس نمی‌تواند از آنها بگیرد، چرا که این عزت را خدا به آنها داده و عزتی را که خدا بدهد کسی نمی‌تواند بگیرد.

حسین جلیلی هم به اعطای هدایای ابراهیمیان(دستیار فیلمبردار جدایی نادر از سیمین) پرداخت و ابراهیمیان پس از دریافت هدایایش گفت: آقای کلاری همیشه دوستتان داشته و دارم و خواهم داشت و من شاگرد کوچک شما هستم.

رضا نوروزی هم در این مراسم به تشکر از عسگرپور و هیات مدیره خانه سینما که چنین برنامه‌ای را ترتیب داده‌اند، پرداخت و گفت: پس از سی و پنج سال کار باورم نمی‌شود که یکبار هم از ما برای اهدای جایزه دعوت شده باشد.

وی پس از این صحبت از کاظم نامنی و منصور غضنفری (مدیران تدارکات این فیلم) تقدیر به عمل آورد.

به گزارش ایسنا، در بخش پایانی و به نوعی مهمترین بخش این مراسم عباس کیارستمی بر روی سن رفت تا مراسم تقدیر از اصغر فرهادی کارگردان،تهیه‌کننده و فیلم‌نامه‌نویس «جدایی نادر از سیمین» برگزار شود.

کیارستمی:

لذت اعطای جایزه به فرهادی از جایزه گرفتن بیشتر است

کیارستمی در سخنانش گفت: فرهادی عزیز فیلمت را هنوز ندیده‌ام؛ اما این چندروز هر کس را که می‌بینم می‌گوید فیلم تو از آثار قبلی‌ات خیلی بهتر است. من نمی‌دانم تو تا کجا می‌خواهی پیش بروی،! اما برای من لذت اعطای جایزه به فردی مثل فرهادی از جایزه‌گرفتن هم بیشتر است.

وی در عین حال گفت: مدتی بود که سینمای ایران در جهان به فترت کشیده شده بود. من از تو ممنونم که این سینما را مجددا زنده کردی و امیدوارم جعفر پناهی هم بتواند در آینده‌ای نزدیک فیلمهای خود را شروع و به ما نشان دهد.

پس از صحبتهای کیارستمی؛ بهمن فرمان‌آرا، محمدمهدی عسگرپور و فرهاد توحیدی هم برای اعطای هدایای اصغر فرهادی به روی سن دعوت شدند و فرهادی که حاضران تا چند دقیقه او را به صورت بی‌وقفه و ایستاده تشویق می‌کردند در سخنانی کوتاه گفت: هیچ حرف ویژه‌ای به غیر از تشکر ندارم.

اصغر فرهادی:

صحبت‌هایی که درباره‌ی مهاجرتم مطرح می‌شود،چندان واقعی نیست

وی ادامه داد: خوشحالم که مراسم امشب اگرچه طولانی بود، اما به نوعی بود که از تمام گروه تقدیر شد. اگرچه ما جوایز می‌گیریم عده‌ای زیادی در پشت‌صحنه زحمت‌های فراوانی می‌کشند.

فرهادی در ادامه با بیان اینکه خانه سینما در دو مقطع از او حمایت کرده، اظهار کرد: پیش از این در دو مقطع فیلم‌هایم باعث زحمت برای خانه سینما شد،یکی زمان «درباره الی» بود که رسانه‌ای نشد و دیگری هم موردی بود که همه می‌دانند.

فرهادی یادآور شد: در آن مقطع یا باید تصمیم می‌گرفتم فیلم را بسازم یا نسازم و من تصمیم گرفتم فیلم «جدایی نادر از سیمین» ساخته شود.

کارگردان «جدایی نادر از سیمین» از حضور بهمن فرمان آرا و عباس کیارستمی وجعفر پناهی در مراسم تشکر کرد.

اصغر فرهادی در پایان با اشاره سخنان عباس کیارستمی درباره ساخت آثار بعدی‌اش‌ گفت: من هم مثل شما نگرانم.

این کارگردان همچنین گفت:مطمئن باشید که صحبتهایی که درباره مهاجرت مطرح می‌شود،چندان واقعی نیست.

به گزارش ایسنا مراسم تقدیر از دست‌اندرکاران فیلم «جدایی نادر از سیمین» و کارگردان فیلم «باد و مه» با حضور سینماگرانی چون حسین ترابی، جعفر پناهی، ابراهیم مختاری، مازیار میری، همایون اسعدیان، قاسم قلی‌پور، علیرضا خمسه، محمدرضا سکوت، هوشنگ گلمکانی و جمع دیگری از اهالی سینما برپا شد.

در بخشهایی از این مراسم هم کلیپ‌هایی از صحنه و پشت صحنه دو فیلم «باد و مه» و «جدایی نادر از سیمین» پخش شد و در قالب کلیپ دیگری فیلم‌های اصغر فرهادی مرور شد.

اجرای این برنامه را کامران ملکی برعهده داشت.

تشویق شیرین یزدان‌بخش از دیگر بازیگران فیلم «جدایی نادر از سیمین» از دیگر بخشهای مراسم دیشب بود.