تکذیب روسی بودن تجهیزات نظامی ایران


وزیر امورخارجه روسیه امروز شایعه رسانه‌های غربی مبنی بر اینکه تجهیزات پیشرفته ای که ایران در رزمایش بزرگ خود در خلیج فارس آزمایش کرده است متعلق به روسیه است، بی‌پایه و اساس دانست.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایتارتاس، سرگئی لاوروف درباره آزمایش اژدر در رزمایش ایران در خلیج فارس اظهار داشت: من متخصص اژدر نیستم، اما می‌توانم بگویم که بسیاری از کشورها از جمله کشورهای غربی تسلیحات به ایران می‌فروشند.
وی شایعه روسی بودن تسلیحات آزمایش شده توسط ایران از جمله اژدر را رد کرد.

ایران اژدری را آزمایش کرده است که می‌گوید، سریعترین موشک زیردریایی جهان است که رادارها توانایی ردیابی آن را ندارند و می‌تواند زیردریایی‌های دشمن را منهدم کند.

فرماندهان ارتش ایران اعلام کرده اند این موشک جدید از کشتی‌های مجهز به فناوری که می‌توانند از شناسایی رادارها جلوگیری کنند، شلیک می‌شود.
این اژدر می‌تواند مسافت ۳۶۰ کیلومتر در ساعت را بپیماید و سرعتش سه یا چهار برابر اژدرهای متعارف جهان است.

رسانه‌های غربی چندی پیش به نقل از کارشناسان روسی ادعا کردند که طرح اژدری که چندی پیش ایران آزمایش کرد، متعلق به روسیه است.

برخلاف جوسازی‌های آمریکا که رزمایش پیامبر اعظم(ص) در آبهای خلیج فارس را سبب نگرانی کشورهای عربی منطقه اعلام کرده است، عربستان تاکید کرد که هیچ گونه نگرانی ازبابت برگزاری این رزمایش ندارد وتهران هرگز تهدیدی برای همسایگانش به شمار نمی‌رود.

سعود الفیصل، وزیر امور خارجه عربستان در یک کنفرانس خبری درباره موضع کشورش در قبال رزمایش مشترک نیروهای سپاه وارتش جمهوری اسلامی ایران در خلیج فارس اظهار داشت: این اولین بار نیست که آنها (ایران) دست به رزمایش می‌زنند. ما اعتقادی به این مسئله که آنها تهدیدی برای همسایگان خود محسوب می‌شوند، نداریم.