تلخ و شیرین‌های ازدواج موقت در جامعه


هر بار که واژه ازدواج موقت بر اساس شرایط خاص مطرح می شود جامعه واکنش های مختلفی نشان می دهد، بعضی ها این مسئله را مثبت می دانند اما برخی دیگر با منفی تلقی کردن این مسئله مخالف ترویج آن هستند؛ واقعیت این است که ازدواج موقت وجود دارد و نمی توانیم آن را کتمان کنیم.

شاید هر کدام از ما وقتی می شنویم زنی به ازدواج موقت مردی درآمده است، با در هم کشیدن ابرو و گزیدن لب هایمان، او را سرزنش و ملامت کنیم. انگار هیچ کس حاضر نیست حتی برای چند ثانیه خود را در موقعیت زنی تنها قرار دهد.

از سوی دیگر همگی بر این امر واقفیم و می دانیم ” ازدواج موقت ” امری شرعی، قانونی و مقدس است. حتی در حقوق کشورمان نیز این مسئله امری شناخته شده و در ماده ۱۰۷۵ و ۱۰۷۷ قانون مدنی تبیین شده است اما به راستی چرا باز هم پس از مطرح شدن این واژه علی رغم قانونی و شرعی بودن در جامعه با واکنش های مختلف مواجه می شود؟*رغبت برخی افراد سودجو به ازدواج موقت

محمد روشن عضو هیئت علمی پژوهشکده خانواده دانشگاه شهید بهشتی درباره این که نگرش جامعه نسبت به جامعه موقت منفی است، می گوید: رغبت افرادی که معمولاً مقید و معتقد به اخلاق نیستند زمینه این نگرش را فراهم می کند.
این استاد دانشگاه معتقد است ازدواج موقت را می توان با اهداف مختلفی به عنوان راهکار تلقی کرد.


روشنی با بیان یک مثال درباره مردی که به دلیل نداشتن فرزند مجبور شد زنی را به عقد موقت خود در آورد، می گوید: یکی از راهکارها ازدواج فردی است که بچه دار نمی شود و می تواند از طریق ازدواج موقت همسر دیگری را انتخاب کند و بچه دار شود.


روشنی در پاسخ به این پرسش مبنی بر این که چرا ازدواج موقت باعث نگرانی و به خطر افتادن مصالح اجتماع می شود؟ می گوید: اگر این تصور وجود دارد که ازدواج موقت با مصلحت های اجتماع و نظام منطبق نیست می توان از راه قانونگذاری بنابر مصالح موجود نسبت به محدود کردن ازدواج موقت اقدام کنیم؛ بدون شک با این روش ازدواج موقت باعث اضمحلال خانواده نمی شود.


چندی پیش زمانی که سردار اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی نیز در رابطه با موضوع جلوگیری از تجاوز به عنف اعلام کرد زمانی که بستر ازدواج موقت فراهم نیست صحبت از ازدواج موقت قبح دارد اما از سویی روابط نامشروع جنسی قبح ندارد. باید این نوع روابط ضابطه مند شود و در چارچوب شرع صورت پذیرد؛ مجدداً نگاه ها به سمت و سوی این مقوله سوق گرفت.


م.ر دختر ۲۸ ساله ای است که مجرد است و درباره ازدواج موقت این گونه می گوید: ازدواج موقت معلوم نیست برای دختر پسرهای جوان مطرح می شود یا افراد متأهل؟ اگر برای دختر پسرها مطرح شود که به نظر می رسد هیچ خانواده ای این اجازه را نمی دهند.


این دختر ۲۸ ساله می افزاید: دخترهای جوان که هنوز ازدواج نکرده اند هرگز حاضر نیستند تن به این کار بدهند چرا که ممکن است تبعات قانونی و حقوقی داشته باشد ضمن این که از نظر عرف نیز در جامعه ما این امر برای زنان مطلقه و بیوه ناپسند است چه رسد به دختر و پسرهای جوان.* عقد موقت بهتر از عادی شدن روابط نامشروع در جامعه است

جوادآریان منش نماینده مجلس شورای اسلامی در رابطه با مطرح شدن ازدواج موقت در جامعه می گوید: ازدواج دختران منوط به رضایت پدر و اگر قرار است ازدواجی بین دختر و پسر صورت گیرد بهتر است که عقد دائم باشد.


وی با اشاره به نیازهای عاطفی و جنسی جوانان می گوید: روابط نامشروع بین دختر و پسر نباید در جامعه اسلامی ما به عنوان امری عادی تلقی شود همچنان که نمونه هایی از آن در جامعه وجود دارد و به وضوح دیده می شود.


این نماینده مجلس شورای اسلامی می افزاید: دختر و پسرهایی که به راحتی با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند و به تفریح و خوشگذرانی می روند به دلیل این که عقدی جاری نشده است به عنوان روابط نامشروع تلقی می شود.


این نماینده مجلس با اشاره به این وضعیت ادامه می دهد: در این صورت ترویج ازدواج موقت به جای گسترش روابط نامشروع در میان جوانان بهتر است اما متأسفانه فضای جامعه نسبت به ازدواج موقت مثبت نیست و واکنش نشان می دهد.* واقعیت تلخ روابط نامشروع

آرین منش در ادامه می افزاید: وجود واقعیت تلخی به عنوان روابط نامشروع میان دختر و پسرها و عدم فراهم بودن شرایط ازدواج دائم به دلیل نبودن فرصت های شغلی و سطح مالی پایین مسئولان را به این فکر وامی دارد که برای جلوگیری از گسترش این واقعیت تلخ به دنبال راهکاری باشند؛ راهکاری که جامعه را به سمت پاکی و حفظ اخلاقیات سوق دهد.* طولانی شدن دوران عقد، برای جلوگیری از ازدواج موقت

این نماینده مجلس به عنوان راه حل به طولانی شدن دوران عقد اشاره کرد و گفت: بهترین راه این است که دوران عقد و نامزدی بین دختر و پسر طولانی شود تا در طول مدتی که دانشجو هستند یا شرایط مالی مناسبی ندارند بتوانند با طولانی شدن دوران عقد به وضعیت مناسبی دست یابند.


آرین منش طولانی شدن دوران عقد را برای دختر و پسرهای جوان بهتر از عقد موقت دانست و اظهار داشت: به جای صیغه و عقد موقت، عقد دائم بدون شک بهتر است اما در این مدت باید خانواده ها از فرزندانشان حمایت کنند، از سوی دیگر دختر و پسرهای جوان در طی دوران عقد مراقب باشند فرزنددار نشوند تا پس از پایان درس و توانایی اقتصادی تشکیل زندگی بدهند؛ این بهترین راه حل است.* آیا زنانی که از همسرانشان جدا شده اند، نباید ازدواج کنند؟

وی در پاسخ به این پرسش مبنی بر این که ازدواج موقت درباره زنان مطلقه و مردان همسردار آیا پسندیده است یا خیر؟ می گوید: ازدواج موقت برای زنان مجرد و مردانی که ازدواج کرده اند زوایای مختلفی دارد و از زمان های گذشته وجود داشته است. زنانی که به دلایلی از همسرانشان جدا شده اند یا همراهانشان فوت کرده اند آیا باید تا آخر عمر تنها بمانند؟ ضمن این که شاید برای این زن ها شرایط ازدواج دائم پیش نیاید.* ازدواج خانم مطلقه یا بیوه با مرد متأهل امری زشت و قبیح نیست

این نماینده مجلس شورای اسلامی می افزاید: اگر خانمی مطلقه یا بیوه که به دلایلی شرایط ازدواج دائم برایش فراهم نیست با مردی که قبلاً ازدواج کرده اما او نیز به دلایلی نیاز به ازدواج مجدد دارد، تشکیل زندگی پاک و سالم را بدهند، نباید این امر در جامعه زشت و قبیح شمرده شود؛ ضمن این که رضایت همسر اول نیز مهم است.


وی با تأکید بر این که در شرایطی که ضرورت احساس می شود نباید “ازدواج موقت ” امری نامشروع و زشت تلقی شود، می گوید: واقعیت تلخ این است که گسترش روابط میان دختر و پسرهای جوان و مجرد حتی در اماکن عمومی به وضوح دیده می شود.*قانون تسهیل ازدواج جوانان به جای دنبال کردن ازدواج موقت

آرین منش با اشاره به قانون تسهیل ازدواج جوانان گفت: بهتر است به جای دنبال کردن ازدواج موقت برای دختر و پسرهای جوان به دنبال تصویب قانون تسهیل ازدواج جوانان باشیم. با این کار به پائین آمدن سن ازدواج و ترویج ازدواج آسان و ساده کمک می کنیم.* بر سر قانون تسهیل ازدواج جوانان چه آمد؟

مجید امیدی مدیر کل فرهنگی سازمان ملی جوانان؛ درباره علت به تأخیر افتادن قانون تسهیل ازدواج جوانان می گوید: آئین نامه اجرایی این قانون باید توسط این سازمان نوشته شود، هر بند این قانون آئین نامه اجرایی دارد و دستگاه های مربوطه باید جلساتی را برگزار کنند و مکلف به اجرای آن شوند.


وی ادامه می دهد: در زمینه سربازان متأهل ستاد نیروهای مسلح و فرماندهی کل قوا اظهار نظر کنند در زمینه دانشجویان متأهل نیز نیاز به مشارکت وزارت علوم و دانشگاه هاست.


امیدی تأکید می کند: بند اول این قانون درباره صندوق ذخیره ازدواج جوانان است که اساسنامه آن آماده شده و کارهای نهایی آن تقریباً تا چند مدت دیگر تمام می شود و به هیئت دولت ارسال می شود.


وی با اشاره به این که این قانون در ابتدا در قالب طرح در مجلس به تصویب رسیده است پس از آن برای اجرا به هیئت دولت ارسال می شود.


به گفته امیدی در ۲۴ آبان سال جاری تهیه و تدوین آئین نامه های اجرایی این قانون به سازمان ملی جوانان محول شده است.


وی می گوید: این آئین نامه ها منوط به تصویب بند اول این قانون درباره اساسنامه صندوق ذخیره ازدواج جوانان است. از سوی دیگر مجلس شورای اسلامی تعیین کرده است اساسنامه این صندوق مجدداً در مجلس شورای اسلامی به تصویب برسد و منابع آن مشخص شود.


مدیر کل فرهنگی سازمان ملی جوانان بیان می کند: در واقع پس از بررسی اساسنامه در هیئت دولت و تصویب در آن جا مجدداً برای تصویب به مجلس شورای اسلامی ارسال خواهد شد؛ بنابر این انتظار داریم این در پروسه کوتاه مدت و قابل قبولی این اقدامات انجام شود.


امیدی در پاسخ به این پرسش مبنی بر این که چرا پس از گذشت بیش از ۴ سال است از تصویب این قانون هنوز اجرایی نشده است؟ می گوید: زمانی که قانونی تصویب می شود باید زمینه اجرای آن نیز فراهم شود و تمام ظرفیت ها لحاظ شود.


امیدی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر این که آیا این مسئله مبنی بر این که گسترش ازدواج موقت باعث افزایش آمار ازدواج در کشور شده است صحت دارد یا خیر؟ می گوید: ازدواج موقت نیاز به بررسی دقیق دارد. ازدواج موقت از جهاتی منفی است و باعث می شود امنیت خانواده از بین برود و دچار چالش شود اما گاهی اوقات تحت فشارهای اجتماعی و در شرایط اورژانسی می توان به عنوان علاج درد یا راه فرار محسوب شود.


وی ادامه می دهد: البته در شرایط اورژانسی بعضی از جایگاه ها سکوت کرده اند. از این جایگاه ها انتظار داریم که وارد عمل شوند. مراکز فرهنگی و اجتماعی حوزه های علمیه قم می توانند با صدور بیانیه و فتوا در شرایط بحرانی وارد عمل شوند.* از ازدواج نصفه و نیمه خود راضی هستم

س.گ زن ۳۰ ساله ای که متارکه کرده است و حدود یک سال است که به عقد موقت مردی ۴۵ ساله درآمده است، می گوید: به دلیل این که تنهایی بسیار ناراحتم می کرد دوست داشتم ازدواج کنم اما کم تر کسی حاضر می شود با زن مطلقه ازدواج کند.


“حتی برای اجاره آپارتمان نیز مشکل داشتم ” این جمله را زن ۳۰ ساله می گوید و ادامه می دهد: زمانی که برای اجاره یک آپارتمان به آژانس های املاک مراجعه می کردم یا از دادن آپارتمان خودداری می کردند یا این که با رفتارهای زشت و ناپسندیده مواجه می شدم.


در حالی که سعی می کند رضایتمندی خود را از این نوع زندگی نشان دهد و غم سرد چشمانش را پنهان کند، می گوید: با این که ازدواجم ازدواجی نصفه و نیمه است اما راضی هستم، چون سایه بالای سر دارم و دیگر کسی به خودش اجازه نمی دهد که از من سوءاستفاده کند.


از او می پرسم آیا از ابتدا می دانستی که همسر شما یک بار ازدواج کرده و زندگی مشترک دارد؟ س.گ با اشاره به یک سال تجربه از زندگی مشترک نصفه و نیمه اش، در پاسخ می گوید: “با علم به این موضوع قبول کردم و همسر دوم شدم. “*همسرم از بی توجهی های زن اولش به من پناه آورد

مجدداً پرسیدم آیا نپرسیدی چرا می خواهد بار دیگر ازدواج کند؟ در پاسخم می گوید: به گفته همسرم علی رغم این که ازدواج کرده بود اما احساس تنهایی می کرد. او مردی با مسئولیت و خانواده دوست است اما ظاهراً خودخواهی و بی توجهی های همسرش باعث شد تا به من پناه بیاورد.


مهریه ات چه مقدار است؟ این را می پرسم و زن جوان می گوید: ۱۴ سکه بهار آزادی. یک سفر عمره مفرده. ضمناً حتی برای این که ازدواجمان زیر سئوال نرود و از نظر قانونی مشکلی پیش نیاید به یکی از دفترخانه های ازدواج و طلاق مراجعه کرده و اقدام به ثبت ازدواجمان کردیم.*ثبت ازدواج موقت در شناسنامه نیاز به تغییر قانون دارد

سیدمحمدجواد ابطحی، یکی از نمایندگان مجلس که به تازگی درباره ازدواج موقت اعلام کرده بود بهتر است برای این که هیچ گونه سوء استفاده ای از طرف مردانی که متأهل هستند پیش نیاید، سازمان ثبت احوال با همکاری مجلس شورای اسلامی برگه ای برای ثبت ازدواج موقت در داخل شناسنامه اضافه کند که همه چیز در این باره قانونمند شود.


پس از اعلام این پیشنهاد سعید عبودی معاون حقوقی و سجلی سازمان ثبت احوال نیز ضمن اظهار بی اطلاعی نسبت به این موضوع می گوید: من تاکنون چیزی در این باره نشنیده ام ولی اگر قرار باشد به شناسنامه چیزی اضافه شود باید قانون، اصلاح شود.
وی اظهار داشت: در حال حاضر در شناسنامه ها محل درج ازدواج و طلاق وجود دارد.


این روزها که افزایش آمار طلاق یا کاهش آمار ازدواج برای هر جامعه ای موجبات نگرانی را فراهم می کند، جامعه ما نیز از این قاعده مستثنی نیست اما یافتن راهکار صحیح و معرفی آن در جامعه ما که مطابق با آموزها ی دینی و اعتقادی باشد، کاری بس دشوار است. از سوی دیگر با معرفی طرح ها و پیشنهادهای ناپخته ممکن است آسیب های جدی به جامعه رسانده شود.


بنابراین ضروری است پیش از مطرح شدن هر پیشنهادی توسط هر یک از مسئولان و دستگاه های ذی ربط، جلسات کارشناسی دقیقی برگزار شود و به دور از هر گونه موضع گیری زوایای مختلف مورد بازنگری قرار گیرد.


از آن جا که ازدواج موقت امری شرعی و قانونی است باید به دنبال این باشیم تا از این به عنوانی راهکاری برای حفظ بنیان خانواده، جلوگیری از اشاعه فساد و بی بندوباری به ویژه درباره مردان و زنانی که امکان ازدواج دائم برایشان وجود ندارد بهره برد؛ بی تردید نمی توان گروه زنانی که به هر دلیلی در جامعه تنها و بی سرپرست زندگی می کنند را کتمان کرد.


اما از سویی با مطرح شدن ازدواج موقت در جامعه این سئوال در ذهن ها تداعی می شود “آیا زنانی که به ازدواج موقت مردی در آیند، قانون تضمینی را برای حفظ آبرو و حقوقشان ایجاد کرده است؟


از آن جا که به گفته مدیر کل ثبت احوال استان تهران تنها یک درصد از ازدواج های موفق به ثبت می رسد، آیا مردانی که به طور مخفی اقدام به ازدواج موقت می کنند، با اختصاص یک برگ از شناسنامه حاضر هستند زیر بار این مسئولیت بروند؟ در این صورت تکلیف رضایت همسر اول در ازدواج موقت چه می شود؟


امیدواریم با توجه به این که ازدواج موقت شرعی و قانونی است، روزی فرا برسد و دست مردان فرصت طلب و سودجو درباره این طرح کوتاه شود و دیگر به بهانه کمک به زنان بیوه و مطلقه یا ترحم به آن ها از این طرح سوءاستفاده نکنند، ضمن این که با اعمال چارچوب های قانونی کامل و دقیق زمینه ای برای ضایع شدن حقوق زنان فراهم نشود.


 ببین نیوز

یک نظر برای "تلخ و شیرین‌های ازدواج موقت در جامعه" ارسال شده
  1. negar گفت:

    vaghean hal be ham zanid .age mikhain kare khalaf anjam bedin be khodeton marbute .ama aghayane mohtaram lotfan kare khodetono tojih nakonid. doroste ke az nazare shari va ghanoni zan nemitone 2hamsar dashte bashe va mard mitune.ama az nazare ehsasi ke farghi ba ham nadaran .aya mardi hast ke rezayat dashte bashe ke hamsaresh ba kase digei bashe ???????????chetor tamadone arzeshmande khodemono ba arab yeki mikonid