تلف شدن تعدادی پرنده مشکوک به آنفلوآنزای فوق حاد در ایران

معاون محیط طبیعی و تنوع‌زیستی سازمان حفاظت محیط زیست از تلف شدن شماری پرنده مهاجر مشکوک به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در استان گیلان خبر داد.


مهندس انوشیروان نجفی در گفت‌وگو با خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با اشاره به اتلاف حدود ۱۸۳ قطعه پرنده مهاجر طی ۳ روز گذشته در مناطق مختلف استان گیلان شامل سلکه، استند، سیاه درویشان، سرخان کل، سفیدرود، امیرکلایه، دوستلات، جوکندان، قلم‌گوده و لوندویل گفت: آزمایشات انجام شده بر روی این نمونه‌ها که عمدتا «قو» بوده‌اند، حاکیست از این میان، تعدادی مشکوک به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان (H5N1) بوده، ولی نتیجه نهایی هنوز تایید نشده است و سازمان دامپزشکی جهت اطمینان بیشتر از مسأله این نمونه‌ها را به آزمایشگاه‌های مرجع مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی دام و طیور (OIE) فرستاده است.


نجفی افزود: سازمان دامپزشکی اعلام کرده که با توجه به اهمیت موضوع کلیه اقدامات کنترلی و پیشگیرانه را در مناطق مشکوک انجام داده است.


معاون محیط طبیعی و تنوع‌زیستی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اتلاف بیش از ۵ هزار پرنده مهاجر آبزی در رودخانه ارس حدود دو ماه قبل که گفته می‌شد بر اثر آنفلوآنزای پرندگان تلف شده‌اند، به ایسنا گفت: آزمایشات انجام شده از سوی سازمان دامپزشکی کشور نشان داد مرگ این پرندگان به دلیل مسمومیت بتولیسم ناشی از باکتری کلستریدیم بوتولینم بوده است.


وی با تاکید بر این که تا کنون نمونه‌ای از آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان به صورت تایید شده در کشور گزارش نشده است، به مرگ مشکوک تعدادی از مرغ و خروس‌ها در منزل یک شکارچی در استان کرمانشاه اشاره کرد و گفت: شکارچی یاد شده ضمن شکار یک اردک اقدام به ریختن امحا و احشای آن برای مرغ و خروس‌های خود کرد که متعاقب آن مرغ و خروس‌های این فرد تلف شدند.


معاون سازمان حفاظت محیط زیستبه خبرگزاری دانشجویان ایران گفت: در پی این حادثه مسؤولان سازمان دامپزشکی در محل حاضر و اقدامات لازم را انجام دادند، ولی جواب تست‌های اولیه در خصوص آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان منفی بوده است.


به گفته وی نمونه‌های گرفته شده برای اطمینان از مسأله به آزمایشگاه‌های مرجع مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی دام و طیور (OIE) ارسال شده است.


نجفی با اشاره به ممنوعیت شکار کلیه پرندگان در مناطق آبی و پرندگان مهاجر آبزی و نیمه‌آبزی در مناطق خشکی کشور به ایسنا گفت: سازمان حفاظت محیط زیست قصد دارد این ممنوعیت شکار را برای کلیه پرندگان در تمامی مناطق اعمال کند.


وی تاکید کرد: شیوع آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در ترکیه، عراق و عربستان تایید شده است.


نجفی با اشاره به انجام ۵۰ هزار نمونه برداری از پرندگان اهلی و وحشی در کشور تصریح کرد: سازمان دامپزشکی کلیه پرندگان روستایی و اهلی مناطق مشکوک را خریداری و معدوم می‌کند.


وی از طرحی خبر داد که بر اساس آن اکیپی از سازمان بین‌المللی تالابها و خواربار و کشاورزی ملل متحد از اول اسفندماه از ۲۵۰ عدد پرنده مهاجر آبزی در فریدون کنار مازندران طی ۹ روز با همکاری کارشناسان دفتر سازمان حفاظت محیط زیست و سازمان دامپزشکی کشور برای تشخیص احتمالی آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان نمونه‌برداری می‌کنند. همچنین چهارشنبه گذشته نیز سازمان محیط زیست و دامپزشکی در منطقه فریدون‌کنار از ۶۰ پرنده زنده‌گیری کرده که جهت تشخیص احتمال آنفلوآنزای فوق حاد آنها را به آزمایشگاه‌های مرجع ارسال کرده است.