تمام جنجال‌های برنامه هفت از آغاز تا امروز

فرزاد موتمن برای نقد فیلمش «پوپک و مش ماشالله» به برنامه دعوت شد. نقدهای تندی نسبت به فیلم صورت گرفت. ولی به کارگردان و بازیگر این کار خیلی اجازه صحبت داده نشد.
خرداد ۸۹

شاکی: فرزاد موتمن

سوژه: شیوه نقد فراستی و اجرای جیرانی
فرزاد موتمن برای نقد فیلمش «پوپک و مش ماشالله» به برنامه دعوت شد. نقدهای تندی نسبت به فیلم صورت گرفت. ولی به کارگردان و بازیگر این کار خیلی اجازه صحبت داده نشد. همین قضیه موتمن را ناراحت کرد، تا آنجا که گفت به نظر من مجری می‌خواهد فقط و فقط خودش را مطرح کند.

خرداد ۸۹

شاکی: علیرضا رئیسیان

سوژه: حرف‌های رضویان درباره فیلم‌های شانه تخم مرغی

جواد رضویان در مصاحبه‌اش با هفت گفت که فیلم «به روح پدرم» را اصلا برای زیر «شونه تخم مرغ» ساخته! علیرضا رئیسیان که مه‌مان برنامه بود از رضویان خواست به خاطر این حرف عذرخواهی کند. هرچند در ‌‌نهایت اصطلاح خود ساخته رضویان جای خود را در ادبیات رایج سینمای ما به خوبی باز کرد!

تیر ۸۹

شاکی: حسن فتحی

سوژه: شیوه نقد فراستی

فراستی نقدهای تندی به «کیفر» فتحی داشت. از ضعف فیلمنامه گرفته تا شخصیت‌پردازی غیرملموس. این حرف‌ها با انتقاد شدید فتحی مواجه شد. شکایت فتحی زمانی بیشتر شد که جیرانی، حرف‌ها و دفاعیات او از فیلم را قطع کرد و زمان را به فراستی داد. بعدا فتحی گفت این برنامه مشکل مدیریتی و اجرایی دارد!

تیر ۸۹

شاکی: محسن تنابنده

سوژه: توصیه اخلاقی فراستی

محسن تنابنده روی خط هفت آمد و توضیح داد که به خاطر زیاد شدن نظرات، از نوشتن فیلمنامه «هفت دقیقه تا پاییز» خسته شده بود. فراستی هم از برخورد تنابنده انتقاد کرد و گفت اصلا تا به حال فیلمنامه درخشانی ننوشته است. تنابنده هم در پاسخ از فراستی خواست نقدش را بکند نه توصیه اخلاقی!

بهمن ۸۹

شاکی: رخشان بنی اعتماد و امین تارخ

سوژه: فریماه فرجامی

تارخ مه‌مان برنامه بود که مصاحبه‌ای از فریماه فرجامی پخش شد که او را از نظر جسمی و حتی روحی در وضعیت ناخوشاندی نشان می‌داد. تارخ به پخش این مصاحبه اعتراض کرد. بنی اعتماد هم با نوشتن نامه‌ای، با او همراهی کرد. حتی شورای عالی تهیه کنندگان سینمای ایران خواستار تحریم برنامه شدند.

بهمن ۸۹
شاکی: بسیاری از اهالی سینما و منتقدان
سوژه: تعبیر فراستی از کارگردانی کیمیایی
بحث بر سر «جرم» مسعود کیمیایی بود. فراستی در ابتدای برنامه این فیلم را «پرت و پلا» خطاب کرد و بعد‌تر لفظ استمنا را برای آن به کار برد! بسیاری از سینماگران، حتی عزت الله انتظامی علیه فراستی شوریدند. فراستی هم بعدا در نامه‌ای گفت سر حرفش است و هیچ عقب نشینی‌ای نمی‌کند!

اسفند ۸۹

شاکی: تهمینه میلانی

سوژه: نظرسنجی

در نظرسنجی هفت برای پیش بینی پرفروش‌ترین فیلم اکران نوروز، نامی از فیلم میلانی نبود. او این اتفاق را غرض ورزی تهیه کنندگان هفت دانست و شاکی شد. میلانی بعدا هم که برنامه نقد فیلم او را با اخراجی‌های ده نمکی عوض کردند. از جیرانی خواست استعفا بدهد! تعبیری که خانم کارگردان در برنامه به کار برد («عقده‌ای بودن همه مردم»!) هم انتقادهای سفت و سختی را به خودش درپی داشت.

خرداد ۹۰

شاکی: پرویز پرستویی

سوژه: کلیت هفت (مخصوصا برنامه مربوط به فریماه فرجامی)
پرویز پرستویی در مصاحبه‌ای که درباره فیلم «سیزده پنجاه و نه» داشت، از هفت هم انتقاد کرد. پرستویی گفت این برنامه برای سینمای ایران مخرب است و اصلا نمی‌دانم چه الزامی وجود دارد که ادامه داشته باشد. بیشتر شکایتش هم بابت پخش مصاحبه فرجامی و نشان دادن او در آن وضعیت بود.

خرداد ۹۰

شاکی: حامد بهداد

سوژه: صحبت‌های عرب نیا علیه او

فریبرز عرب نیا سه برنامه پشت هم به هفت آمد و حرف‌های تندی هم زد. در یکی از حضور‌هایش – بدون اینکه اسم بیاورد – بازیگری را به رفتار مجنون وار به بهانه مارلون براندو بودن متهم کرد. بهداد هم نامه سرگشاده‌ای نوشت و با ذکر اینکه دستمزدی که برای «مختار» گرفتی از سرت هم زیاد است، حسابی از خجالتش درآمد!

اردیبهشت ۹۰

شاکی: گلزار

سوژه: لغوشدن قرارداد میلیاردی‌اش

در برنامه‌ای که به بحث درباره دستمزد بازیگر‌ها می‌پرداخت، مطرح شد که محمدرضا گلزار اسپانسر ۳ میلیاردی به دفتر تهیه کننده «قهوه تلخ» بوده و در عوضش قراردادی میلیاردی با برادران آقاگلیان بسته تا او در چند قسمت مجموعه و دو فیلم سینمایی این تهیه کنندگان بازی کند. طرح مساله ما باعث لغو این قرادراد شد و آقای سوپراستار را شاکی کرد.

آذر ۹۰

شاکی: بازهم بهداد!

سوژه: انتقاد حسین یاری از بهداد

حسین یاری به اینکه بهداد خودش را بهترین بازیگر ایران معرفی کرده بود خرده گرفت و گفت خودش چون «قاعده بازی» را بلد نبوده، در سینمای ایران چنان که باید رشد نکرده. بهداد باز نامه‌ای نوشت و گفت آقا، شما نه قاعده بازی، که خود «بازیگری» را بلد نیستی! جالب اینکه برنامه‌ای که با حضور خود بهداد در هفت برگزار شد. جزء کم حاشیه‌ترین‌ها بود!

اسفند ۹۰

شاکی: رضا کاهانی

سوژه: حرف فراستی درباره اسکار فرهادی

فراستی پیش بینی کرد اسکار بهترین فیلم خارجی را به اثر اسراییلی و اسکار بهترین فیلمنامه را به فرهادی بدهند. بعد به فرهادی پیشنهاد داد موقع نطقش، یادی از مردم فلسطین بکند. رضا کاهانی هم ضمن اعتراض به حرف‌های نامربوط فراستی به او پیشنهاد داد فیلم خودش را بسازد و وقتی اسکار را برد، روی سن هرچه دلش خواست بگوید!

اسفند ۹۰

شاکی: محمد کمالی‌پور

سوژه: حرف‌های اکبر عبدی در مورد شرط اول

عبدی به تهیه کننده شرط اول (کمالی‌پور) به دلیل پرداخت نکردن دستمزدش اتهام «کلاهبرداری» زد. روز بعد هم کمالی‌پور از شبکه سه، اکبر عبدی و فریدون جیرانی شکایت و گفت تمام حرف‌های عبدی تهمت و افترا بوده و جیرانی هم اجازه نداده آن‌ها روی خط بیایند و دفاع کنند!

اردیبهشت ۹۱

شاکی: ۲۱ رسانه مکتوب و مجازی!

سوژه: اجرای جیرانی در دو سه برنامه آخر

حرف‌های جیرانی در برنامه‌اش با ده نمکی، پیت نفتی بود بر شعله پاگرفته از مناظره صادق کوشکی و علی معلم. به دنبالش ۲۱ رسانه مکتوب و مجازی نامه‌ای سرگشاده به ضرغامی نوشتند و درخواست مناظره با هفت را داشتند. صداوسیما هم ترجیح داد «برای مرمت سیم / راه تکرار بر خطر» ببندد و صورت مساله را به کل پاک کند!

منبع: همشهری جوان